ی٫ تیر ۳۱ام, ۱۴۰۳

آشنایی با قوانین خرید بلیط قطار

قوانین بلیط قطار شامل قانون خرید بلیط و نحوه ی استرداد بلیط است. از آنجا که سفر با قطار یکی از وسایل حمل و نقل بسیاری از مسافرها به شمار می آید خوب است که در مورد قوانین خرید بلیط هم اطلاعات جامع و کافی داشته باشید. هم چنین اگر قصد کنسل کردن بلیط خود را داشتید از  قوانین و شرایط جریمه کنسلی آن مطلع باشید.

به گزارش توریسم اینترنشنال،قوانین بلیط قطار شامل قانون خرید بلیط و نحوه ی استرداد بلیط است. از آنجا که سفر با قطار یکی از وسایل حمل و نقل بسیاری از مسافرها به شمار می آید خوب است که در مورد قوانین خرید بلیط هم اطلاعات جامع و کافی داشته باشید. هم چنین اگر قصد کنسل کردن بلیط خود را داشتید از  قوانین و شرایط جریمه کنسلی آن مطلع باشید.

قوانین خرید بلیط قطار

هنگامی که شما مبدا و مقصد خود را سرچ می کنید و قصد خرید بلیط قطار را دارید خوب است  قوانین خرید بلیط قطار را بدانید. در هنگام خرید بلیط قطار نام و نام خانوادگی، تاریخ تولد و کد ملی خود را باید دقیق وارد کنید. چنانچه نام خانوادگی شما دقیق نباشید هنگام سوار شدن قطار ممکن است به مشکل بربخوردید و در گیت بررسی بلیط قطار در ایستگاه راه آهن اجازه ورود به شما داده نمی شود. اگر اطلاعات درج شده بر روی بلیط با کارت شناسایی شما متفاوت باشد باید بلیط خود را مسترد کنید و یک بلیط جدید را خریداری نمایید. در قوانین بلیط قطار به یاد داشته باشید که برای افراد زیر ۱۷ سال  بلیط به تنهایی صادر نمی شود و باید با یکی از والدین خود سفر کنند.

قوانین خرید بلیط قطار برای اتباع

قوانین خرید بلیط قطار برای اتباع خارجی این است که نام و نام خانوادگی، تاریخ تولد و شماره گذرنامه را باید وارد کنید. آن دسته از اتباع کشور افغانستان که گذرنامه ندارند باید بلیط خود را حضوری خریداری نمایید و برگهِ تردد را همراه داشته باشند. در هنگام چک شدن بلیط برگهِ تردد خود را نشان دهند. کودکان کمتر از ده سال اتباع افغانستانی هم می توانند با برگه تردد والدین سفرکنند اما برای بعد از سن ده سال هر فرد باید برگه تردد باشد. در هنگام خرید اینترنتی بلیط قطار باید قوانین بلیط قطار رعایت کنید.

چنانچه مسافر خارجی در ایران هستید و قصد خرید بلیط قطار را دارید شما هم باید گزینه اتباع را انتخاب نمایید. سپس کشور مورد نظر انتخاب می کنید و بعد از آن  نام و نام خانوادگی به همراه شماره گذرنامه  دقیق وارد کنید و بعد از آن  می توانید با پرداخت نهایی بلیط خود را خریداری کنید.

قوانین خرید بلیط قطار برای اتباع

چاپ بلیط قطار

هنگامی که بلیط خود را به صورت حضوری و یا اینترنتی خریداری کرده اید شما باید بلیط خود را چاپ کنید. در قوانین بلیط قطار به خاطر بسپارید که چاپ بلیط قطار باید بر روی کاغذهای ساده و بدون طرح باشد تا آن را به مسئول گیت راه آهن نشان دهید. همواره اطلاعات بلیط با کارت شناسایی تطابق داده می شود. در صورت گم شدن بلیط هم شما می توانید در ایستگاه های که سیستم بلیط فروش آنلاین دارند بلیط خود را دریافت کنید و یا با ارتباط با پشتبانی  با آژانسی که بلیط خود را به صورت اینترنتی خریداری کردید داشته باشید تا بلیط شما را  برایتان ایمیل کند و سپس بلیط خود را مجدد چاپ کنید.

بسیاری از سامانه های رزرو بلیط در هنگام خرید بلیط را برایتان ایمل می کند، اگر ایمیل خود را پاک نکرده باشید مجدد هم می توانید بلیط خود را دانلود کنید. قوانین بلیط قطار در زمینه چاپ بلیط بسیار مهم است و در شرایطی که قطار اگر دچار سانحه شد و خودتان یا بارشما آسیب دیده است با همراه داشتن نسخه چاپ شده ی بلیط و‌ کارت معتبر شناسایی هزینه ِخسارت را دریافت کنید. نکته دیگر این که شما با بیلط چاپ اجازه عبور از گیت در ایستگاه راه آهن دایرد که به سالان انتظار قطار بروید و سپس به سمت سکوی حرکت قطار و سوار قطار شوید.

قوانین قیمت بلیط قطار

برای بسیاری از مسافرها این پرسش ایجاد می شود که قوانین قیمت بلیط قطار چیست؟ و چه تعرفه های برای قیمت بلیط قطار وجود دار؟ در پاسخ باید به شما بگوییم که افراد بالای ۱۲ سال باید بهای کامل بلیط را بپردازند. برای کودکان از رنج سنی دو الی دوازده (۲-۱۲) سال بلیط قطار نیم بها محسوب می شود. برای نوزاداها معادل ۱۰ درصد از کل بلیط را باید پرداخت کنند. در هنگام خرید بلیط قطار به صورت اینترنتی گزینه کودک و یا نوزاد و بزرگسال را انتخاب کنید.

قوانین قیمت بلیط قطار - الی گشت

بهای بلیط قطار جانبازان و خانواده های شهدا

خانواده شهدا و جانبازان می توانند بلیط قطار نیم بها را خریداری کنند. در حال حاضر مراکز حضور فروشی با ارائه اصل کارت بنیاد شهید بلیط نیم بها را برای خانواده جانبازان و شهدا صادر می کند. در صورتی که فرد جانباز هم دارای بیماری بود و نمی توانست به تنهایی سفر کند برای همراه وی نیز بلیط نیم بها صادر می شود. برای خرید بلیط قطار جانبازان و خانواده های شهدا این گروه باید قوانین بلیط قطار از سایت بنیاد شهید بررسی کنند و از مراکز فروش بلیط حضوری آن اطلاع پیدا کنند و اقدام به خرید بلیط مورد نظر خود کنند.

تعرفه کسر کوپه دربست

تعدادی ترجیح می دهند که بلیط قطار کوپه دربست را خریداری کنند. به طور مثال دو یا سه نفر هستند و ترجیح می دهند که در کوپه های چهار نفره دربست را رزرو  کنند. شما در وب سایت الی گشت برای خرید بلیط قطار هم می توانید کوپه دربست را انتخاب کنید. تعرفه کسر کوپه دربست قطار به این معنی است که صندلی های خالی با کسر هزینه خدمات ایستگاهی از بهای تعرفه بزرگسال محاسبه می شود. این مورد هم یکی از قوانین بلیط قطار است که خوب است همه از آن مطلع باشند. این سیستم در هنگام خرید نیز مشخص است. قانون تعرفه کسر کوپه یعنی این که هنگامی که شما خرید اینترنتی دارید دو و یا سه نفر هستید که کوپه ی دربست را انتخاب کردید برای نفر چهارم بهای پذیرایی در نظر گرفته نمی شود.

تعرفه کسر کوپه دربست - الی گشت

قوانین استراد بلیط قطار

برای تعدادی از مسافرها شرایطی به وجود می آید که نمی توانند به سفر بروند و مجبور هستند سفر خود را کنسل کنند. در چنین مواقعی نیاز دارند که بلیط قطار خود را مسترد کنند. برای کنسل کردن بلیط قطار خوب است قوانین استرداد بلیط قطار را بدانید. یکی دیگر از قوانین بلیط قطار  این است که شما فقط تا دوساعت مانده به حرکت قطار می توانید بلیط قطار خود را به صورت آنلاین کنسل کمک کنید. در قسمت بلیط از هر وب سایت یا سامانه ای که بلیط را خریداری کردید گزینهِ استرداد موجود است که می توانید آن را انتخاب کنید و شماره سریال بلیط قطار خود را بنویسید و بلیط خود را کنسل کنید.

پس از محاسبه جریمه کنسلی تا ۴۸ ساعت و ۷۲ ساعت بعد از کنسلی باقی وجه به حساب شما باز واریز می شود. به خاطر داشته باشید تا ۱۲ ساعت قبل از حرکت از حرکت ۹۰ درصد هزینه بلیط و تا سه ساعت قبل از حرکت ۷۰ درصد هزینه بلیط و یک ساعت قبل از حرکت ۵۰  درصد هزینه بلیط به شما تعلق می گیرد. اگر یک ساعت به حرکت شما مانده باشد امکان استرداد آنلاین بلیط موجود نیست و باید حضوری با کارت شناسایی به یکی از مراکز فروش بلیط مراجعه کنید. از دیگر قوانین استرداد بلیط که باید بدانید این است که بلیط های حومه و گردشگری غیر قابل استرداد هستند. استرداد بلیط پس از حرکت قطار به هیچ وجه امکان پذیر نیست و هیچ هزینه ای به شما تعلق نمی گیرد.

میزان بار براساس بلیط قطار

یکی دیگر از قوانین بلیط قطار مرتبط با میزان بار براساس بلیط قطار است. اگر چه به نسبت هواپیما شما می توانید بار بیشتری را ببرید اما میزان بار در قطارها تعیین شده است. حجم بار شما نباید بیش از سی کیلوگرم تجاوز کند و در وسایل بار شما هم نباید مواد ماخرقه، آتش زا، بدبو، مایعات روغنی و لبنی، قاچاق، سمی و شکستنی باشد. در صورت رویت ماموران ایستگاه از ورود چنین وسایلی در بار جلوگیری می کنند.

اگر شما بیش از سی کیلوگرم بار داشتید و خواهان انتقال آن هستید باید اضافه بار خود را به باجه توشه تحویل دهید و بار شما توسط واگن های مخصوص حمل بار به مقصد می رسد. در ایستگاه مقصد هم باید بار اضافه را از باجه توشه بار تحویل بگیرید.

میزان بار براساس بلیط قطار - الی گشت

بیمه حوادث بلیط قطار

شما هنگامی که بلیط قطار را خریداری می کنید شامل بیمه حوادث بلیط قطار در هنگام سفر می شوید. یکی از قوانین بلیط قطار بیمه حوادث است. مسافران از لحظه سوار شدن تا خارج شدن از قطار بیمه هستند و بیمه حوادث شامل هزینه ی خدماتی، خدمات درمانی و پزشکی،نقص عضو، فوت بخاطر آتش سوزی ، انفجار و دیگر موارد است. در صورت فوت یک نفر خانواده می توانید هزینه ی خسارت را از شرکت ریلی راه آهن دریافت نماید.

ارئه بلیط و گرفتن خسارت در صورت تاخیر قطار

اگر قطار شما تاخیر زیادی داشته باشد به گونه ای که شما از حرکت قطار دوم خود باز بمانید و یا از پرواز و سفر دیگر خود را نتوانستید استفاده کنید تنها با ارائه بلیط می توانید خسارت از تاخیر قطار  را دریافت کنید. خسارت تاخیر قطار به شرکت ریلی و سیستم راه آهن است. یکی از قوانین بلیط قطار شامل ارائه بلیط و گرفتن خسارت در صورت تاخیر در قطار است‌ به یاد داشته باشید فقط  تا یک ماه پس از تاریخ حرکت شما  با ارائه بلیط و کارت شناسایی می توانید هزینه ی خسارت تاخیر را دریافت کنید. زمانی که تاخیر بیش از سه ساعت باشید و حوادث طبیعی عامل تاخیر نباشد شما می توانید مبلغی را به عنوان خسارت را دریافت نمایید. اگر لغو حرکت قطار در حین سفر باشد کلیه مبلغ بلیط به مسافرها برگردانده می شود.

تاخیر قطار - الی گشت

بیشتر بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *