ش٫ تیر ۳۰ام, ۱۴۰۳

آمریکا صادرات تراشه های هوش مصنوعی به چین را ممنوع کرد

مقامات آمریکایی اعلام کردند تحریم های بیشتری در بخش هوش مصنوعی علیه چین اعمال خواهد شد. طی این اقدام صادرات تراشه های هوش مصنوعی از این کشور به چین ممنوع شد.

به گزارش توریسم اینترنشنال، وزارت بازرگانی ایالات‌متحده طی هفته‌های آتی از فروش تراشه‌های هوش مصنوعی پیشرفته‌تر به چین جلوگیری کند. دولت ایالات‌متحده می‌گوید هدف از این قوانین جدید برطرف‌کردن خلأهایی است که پس از اجرایی‌شدن محدودیت‌های سال گذشته در صادرات تراشه‌های هوش مصنوعی ایجاد شد.

براساس محدودیت‌های قبلی، فروش تراشه انویدیا H100 که پردازنده منتخب شرکت‌های هوش مصنوعی در ایالات‌متحده مانند OpenAI است، به چین ممنوع بود. اما در این بین شرکت‌های چینی توانستند انویدیا H800 یا A800 را خریداری کنند.

حالا مقالات ارشد دولت می‌گویند این قوانین جدید صادرات چنین تراشه‌هایی را محدود می‌کند. این محدودیت‌ها که پیش‌تر در گزارش‌ها به آن‌ها اشاره شده بود، همچنین می‌تواند بر تراشه‌های فروخته‌شده توسط اینتل و AMD نیز تأثیر بگذارد.

این محدودیت‌ها بازار بزرگ و روبه‌رشد نیمه‌هادی‌های هوش مصنوعی را با مشکلاتی روبه‌رو می‌کند و می‌تواند این نگرانی را ایجاد کند که دولت چین از لحاظ اقتصادی علیه شرکت‌های آمریکایی که در این کشور تجارت می‌کنند، رویکردهای تلافی جویانه در پیش بگیرد.

«جینا ریموندو»، وزیر بازرگانی ایالات‌متحده، در تماسی با خبرنگاران گفت که هدف از محدودیت‌های ایالات‌متحده جلوگیری از دسترسی چین به نیمه‌هادی‌های پیشرفته است که می‌تواند باعث پیشرفت در هوش مصنوعی، به‌ویژه در کاربردهای نظامی شود. مقامات آمریکایی گفته‌اند که آن‌ها قصد ندارند به رشد اقتصادی چین لطمه بزنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *