ش٫ تیر ۳۰ام, ۱۴۰۳

آیا گرانی بلیط هواپیما در راه است؟

به تازگی شاهد صدور رای دیوان عدالت اداری کشورمان با محوریت آزادسازی قیمت‌گذاری بلیط هواپیما بوده ایم. موضوعی که به زعم برخی صاحب نظران می تواند مقدمه ای بر افزایش قابل توجه قیمت بلیط هواپیما و گران شدن بیش از پیش هزینه سفر برای مردم کشورمان باشد.

به گززارش توریسم اینترنشنال؛ در این راستا، “حسین مذنب”، مدیر کل بازرسی حقوق شهروندی و مدییر عملکرد وزارت راه و شهرسازی، در موضع گیری تاکید کرده که این وزارتخانه تلاش های زیادی را انجام داده تا مانع از تحقق گزاره مذکور شود.

با این حال، این تلاش ها بی ثمر مانده است و قیمت گذاری بلیط هواپیما آزاد شده است. این اقدام در شرایطی صورت گرفته که پیشتر نیز بسیاری از گران شدن گاه و یگاه قمیت بلیط هواپیما گلایه داشتند. با این حال، آزادسازی قیمت گذاری بلیط هواپیما، با ۲ نکته معنادار نیز همراه است که توجه به آن ها ضروری به نظر می رسد.

اولا، باید توجه داشته باشیم که دیوان عدالت اداری جدای از اقدام اخیر خود در مورد بلیط هواپیما، در مورد روغن نیز رای به آزادی فرایند قیمت گذاری ها داده است. این اقدام در شرایطی صورت می گیرد که در هر دو مورد مذکور، از خدمات دولتی با نرخ های پایین استفاده می شود.

معادله ای که جای تامل دارد و باید این سوال مطرح شود که چطور وقتی از قمیت گذاری در این حوزه ها صحبت می شودف فعالان آن ها طالب قیمت گذاری آزاد هستند اما در زمان استفاده از برخی خدمات، آن ها از خدمات دولتی با نرخ پایین بهره می برند؟ البته که اگر قرار باشد خدمات تولیدی به آن ها با نرخ های پایین حذف شود نیز بایستی انتظار افزایش بیش از پیش قیمت ها را داشته باشیم با این حال، به نظر می رسد که معادله مذکور بار دیگر بایستی مورد بازبینی قرار گیرد و ابعاد تاریک آن هم با دقت مورد مطالعه و خوانش قرار گیرد.

دوم اینکه فرایند قیمت گذاری ها در حوزه های مختلف جدای از اینکه باید تحت تاثیر مولفه های مطرح در قالب آن ها باشد، بایستی این مساله را نیز مد نظر داشته باشد که سطح درامدها در کشورمان متناسب با افزایش قیمت‌ها نیستند و همین موضوع برای مردم کشورمان ایجاد چالش می کند.

در واقع، در حوزه قیمت گذاری لزوما نباید به باید و نباید های قیمتی عرصه های مختلف توجه کرد بلکه باید به درآمد اغلب مردم کشورمان نیز توجه داشت. در این شرایط، به فرض که نشود کاری کرد بحث یارانه های دولتی مطرح است و دولت باید در حمایت از مردم و بهره مندی آن ها از خدمات لازم، پرداخت یارانه داشته باشد. معادلاتی که همه و همه تاکنون مورد بی توجهی قرار گرفته و به نظر می رسد که استفاده مردم از هواپیما را سخت تر از گذشته کند. موضوعی که باید تدابیر جدی برای آن اندیشیده شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *