ی٫ تیر ۳۱ام, ۱۴۰۳
مجارستان

اشتباهی که منجر به برکناری مدیران سازمان هواشناسی مجارستان شد

دو تن از مدیران سازمان هواشناسی کشور مجارستان بخاطر پیش بینی اشتباهی که در خصوص وضعیت جوی شده بود از پست خود برکنار شدند.

به گزارش توریسم اینترنشنال، دو مقام ارشد سازمان هواشناسی مجارستان، پس از پیش‌بینی نادرست باد و باران که باعث به تعویق افتادن مراسم آتش‌بازی در مراسم جشن ملی این کشور شده بود، از کار برکنار شدند.

لازو پالکوویچ، وزیر صنعت و فناوری مجارستان طی بیانیه‌ کوتاهی اخراج رئیس و معاون سازمان هواشناسی ملی را به صورت رسمی اعلام کرد.

مراسم آتش‌بازی سالانه روز سنت استفان قرار بود غروب روز شنبه ۲۰ اوت، در امتداد رودخانه دانوب در بوداپست برگزار شود اما پیش‌بینی سازمان هواشناسی این بود که در حدود ساعت ۹ شب وزش شدید باد و بارش باران مانع از برگزاری این مراسم خواهد شد و در نتیجه این برنامه به تعویق افتاد.

اما این پیش‌بینی غلط از آب در آمد و هوای بوداپست در این روز بدون هیچ بادی سپری شد و همین مسئله خشم مقام‌های دولت دست راستی ویکتور اوربان را برانگیخت.

کورنلیا رادیکس، رئیس اخراج شده هواشناسی، از سال ۲۰۱۳ و معاون او، گیولا هوروات، از سال ۲۰۱۶ در این سمت حضور داشتند.در حالی که وزیر دلیلی برای برکناری‌ها ارائه نکرد اما رسانه‌های همسو با دولت مجارستان به شدت به سازمان هواشناسی تاختند و از مدیران این نهاد به دلیل پیش‌بینی اشتباه که باعث به تعویق افتادن نمایش آتش‌بازی شده بود، انتقاد کردند.

منتقدان دولت اوربان اما با انتقاد از دولت، این برخوردها و اخراج‌ها را اقداماتی با انگیزه سیاسی برشمردند که یادآور گذشته کمونیستی مجارستان است.

این تصمیم دولت با واکنش سازمان هواشناسی مجارستان نیز رو به رو شد. این نهاد روز سه‌شنبه ۲۳ اوت در بیانیه‌ای خواستار بازگرداندن مدیران برکنار شده خود شد. در بیانیه این سازمان آمده است: «نظر قطعی ما این است که با وجود فشارهای غیرقابل توجیه و سیاسی که به همکاران ما وارد شده، آنها بهترین دانش خود را برای پیش‌بینی به کار گرفتند و مسئولیتی در قبال آسیب‌های ادعایی یا واقعی ندارند.»

بیشتر بخوانید:

کشف خانه ای به جا مانده از جنگ جهانی

۴۴ روستا بهترین دهکده های گردشگری جهان شناخته شدند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *