د٫ تیر ۲۵ام, ۱۴۰۳

ایلان ماسک به دنبال احداث یک “آرمان شهر”در تگزاس

در هفنه پیش بسیاری از مقالات و رسانه های آمریکایی اذعان کردند که ایلان ماسک به دنبال ساخت یک شهر مدرن در ایالت تگزاس آمریکاست.

بر اساس گزارشات روزنامه وال استریت ژورنال ایلان ماسک صد ها هزار هکتار از زمین های تگزاس را خریداری کرده تا تا در آنجا شهری جدید و متفاوت را برای کار و زندگی کارکنان شرکت‌ها و کارخانه‌های این کارآفرین به‌نام آمریکایی دایر کنند.

به گزارش توریسم اینترنشنال،تاکنون دست‌کم ۳۵۰۰ هکتار زمین در نزدیکی آستین، مرکز ایالت تگزاس آمریکا خریداری شده تا درنهایت مکانی ایده آل برای اسکان هزاران نیروی کار فعال در شرکت‌هایی همچون تسلا و اسپیس‌ایکس و بورینگ ساخته شود.

گزارش همچنین ادعا کرد که قرار است کارکنان این شرکت‌ها و کارخانه‌ها که عمدتا در نزدیکی شهر آستین دایر هستند، با پرداخت اجاره بهای پایینی ساکن این «آرمان‌شهر» شوند.

اگرچه ایلان ماسک بامداد شنبه در توییتر در پاسخ کوتاهی به پرسشی در این باره، گزارش وال استریت ژورنال را «کذب» خواند، اما در همان روز نیویورک‌پست نیز گزارش مفصل دیگری منتشر کرد حاکی از اینکه ماسک میلیون‌ها دلار در منطقۀ «باستروپ» در نزدیکی شهر آستین هزینه کرده و در سال‌های اخیر بی‌سر و صدا هزاران هکتار زمین خریده است.

به این ترتیب هنوز مشخص نیست آنچه در این گسترۀ وسیع ساخته خواهد شد، درنهایت شهری مدرن و مطابق با استانداردهایی پیشرو خواهد بود یا صرفا دهکده‌ای برای کارکنان تاسیسات متعدد ماسک که در همان منطقه فعالند.

نیویورک‌پست پس از مصاحبه با بسیاری از ساکنان این محل که اخیرا املاک خود را به ایلان ماسک فروخته‌اند و تا سال ۲۰۲۴ نیز باید آنجا را به‌تدریج ترک کنند، این گمان را قوی دانست که ماسک سعی دارد دست‌کم با ساخت یک منطقه مسکونی کوچک، از قوانین پیچیدۀ شهرهای بزرگ برای اداره امور نیروهای فعال در تاسیسات عظیمش دوری کند.

تا کنون نیز درخواستی برای ثبت «یک شهر جدید» به مقامات تگزاس (که مطابق با قوانین باید دست‌کم ۲۰۱ ساکن داشته باشد) تحویل داده نشده است.

نیویورک‌پست همچنین تصاویری هوایی از آغاز ساخت و سازها در همین املاک منتشر کرده که از جمله یک مجموعۀ ورزشی روباز در حال ساخت دیده می‌شود.

ایلان ماسک پیش از این در سال ۲۰۲۰ میلادی بسیاری از فعالیت‌های اقتصادی خود را از کالیفرنیا به تگزاس منتقل کرد تا از بسیاری از قوانین دست و پاگیر آن ایالت از جمله قوانین مالیاتی رهایی یابد.

این احتمال وجود دارد که اداره امور ساکنان در این منطقه آنهم به سبک ایلان ماسک، جنجال جدیدی را برای او (که به درگیری با قانونگذاران ایالتی و فدرال معروف است) بوجود آورد.

پیش از این پیتر تیل، میلیاردر آمریکایی و اولین سرمایه‌گذار بزرگ فیسبوک نیز از برنامه‌اش برای ساخت شهری به نام «پراکسیس» سخن گفته بود؛ شهری که قرار است خارج از خاک آمریکا ساخته شود و رها از کنترل‌های دولتی باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *