چ٫ مهر ۵ام, ۱۴۰۲

با حیوانات ملی کشور های مختلف جهان آشنا شوید

حیوان ملی، نمادی از آداب و رسوم و تاریخ یک کشور به شمار می‌رود و معمولا به همین خاطر است که اکثر کشور ها روی پیراهن تیم های ملی و یونیفرم نیرو های نظامی از حیوان ملی خود استفاده می‌کنند. حیوانات ملی گاهی اوقات حیوانات خیالی هستند که ریشه در افسانه ها و داستان های کهن یک کشور دارند.

در این مطلب با توریسم اینترنشنال همراه باشید تا شمارا با حیوان ملی کشور های مختلف جهان آشنا کنیم.

  • شیر

اولین چیزی که با شنیدن نام شیر به یاد می‌آوریم شکوه و صلابت آن است، شیر در اکثر فرهنگ‌ها نماد قدرت، قضاوت درست، عدالت، شوکت و تسلط بر ضمیر ناآگاه است. به دلیل این ویژگی‌ها، کشورهای بسیاری هستند که از شیر به عنوان نماد خود استفاده کرده‌اند، کشورهایی مثل: ایران، بریتانیا، سیرالئون، هلند، توگو، سنگاپور، سریلانکا، اتیوپی، لیبی، مقدونیه، کنیا، مراکش و لوکزامبورگ.

  • عقاب

عقاب پرنده‌ای است که دارای سرعت و قدرت زیادی در پرواز و شکار است، این پرنده توانایی پرواز از یک قاره به قاره‌ای دیگر را دارد. در کشورهای مختلف عقاب نماد نجات، قدرت عمل، محافظت و نگهبانی، شانس،‌ مردانگی، تیز بینی و فرماندهی است و کشورهای زیادی همچون مصر، مکزیک، نیجریه،‌ پاناما، لهستان، آمریکا، زیمباوه، فیلیپین و روسیه عقاب را به عنوان نماد خود معرفی کرده‌اند.

  • پلنگ

پلنگ در فرهنگ کشورهای مختلف به معنای بلند پروازی، تکبر، روح جنگل و قدرت است. این حیوان نماد کشورهایی مانند افغانستان، گابن، مکزیک، پاکستان، رواندا و سومالی می‌باشد. یوز ایرانی که یکی از انواع پلنگ در جهان می‌باشد، به عنوان سمبل ملی کشور ایران معروف است.

  • گاو

در فرهنگ بسیاری از کشورها،‌ گاو با مادر زمین پیوند خورده و معنای باروری، باردهی و تولید را می‌دهد. علاوه بر این به معنای سخاوت،‌ آٰرامش، توانایی شروع از ابتدا و صبر نیزهست. کشورهای مختلف دنیا گاو را به عنوان نماد خود برگزیده‌اند، کشورهایی همچون اسپانیا، کامبوج،‌ ماداگاسکار، مولداوی، نپال و معروف‌ترینِ آن‌ها کشور هندوستان.

  • خرس

خرس راتصور کنید، حیوانی عظیم الجثه که تماشایش نیز ترسناک است، بدون شک خرس نماد بزرگی و قدرت است اما در برخی فرهنگ‌ها به عنوان سمبل آرامش و سخاوت نیز به کار برده می‌شود. خرس نماد و سمبل کشورهایی مانند فنلاند و روسیه است.

  • خروس

خروس در بیشتر جهان نماد غرور، عدالت، ایمان،‌ چالاکی، ‌برتری و شجاعت است. کشورهای بسیاری مثل کشور پرتغال، خروس را با این معانی به عنوان نماد ملی خود برگزیده‌اند. اما دلیل کشور فرانسه برای انتخاب خروس به عنوان سمبل خود، اتفاقی است که در سالیان بسیار دور افتاده و طبق آن امپراطوری روم غربی سقوط کرده و فرانسه‌ی قدیم جانی دوباره گرفته است.

  • شتر

شتر به سبب شرایط اقلیمی، نزد کشورهای عرب جایگاه ویژه‌ای داشته و معمولا این کشورها شتر را به عنوان سمبل خود انتخاب کرده‌اند. شتر در برخی فرهنگ‌ها نماد صفا، صلح، زندگی، باروری، محبت و بالندگی و در برخی دیگر مظهر استقامت، پایداری، تحمل، بردباری و قدرت است. کشورهایی از جمله عربستان، اریتره و پرو از شتر به عنوان نماد خود یاد می‌کنند.

  • گرگ

گرگ‌ها این حیوانات وحشی و درنده ولی در عین حال جذاب و زیبا، نماد یکی از بزرگ‌ترین آرمان‎‌های بشر یعنی آزادی هستند، کشورها گرگ را به عنوان نمادی برای آزادی و تسلیم نشدن در مقابل بیگانگان می‌دانند. برای مثال کشورهای ترکیه، استونی، پرتغال و صربستان گرگ را به عنوان سمبل ملی خود برگزیده‌اند.

  • ببر

ببر در کشورهای مختلف با معانی متفاوت جا افتاده است، برای مثال از ببر به عنوان نمادی برای تجزیه و تحلیل، سرعت عمل، خلاقیت، قدرتمندیِ جسمانی و قدرت روحانی و معنوی استفاده می‌شود. ازمیان کشورهایی که ببر را به عنوان سمبل خود برگزیده‌اند می‌توان به هند، بنگلادش، مالزی، کره‌ی شمالی و جنوبی اشاره کرد.

  • گوزن

در میان فرهنگ‌های مختلف گوزن مظهر قدرت دوندگی، توان بدنی، وقار، عمر طولانی و تیز پایی است. گوزن حیوانی بسیار زیباست و داشتن این معانی سبب شده کشورهای بسیاری از جمله کاستاریکا، هندوراس و آفریقای جنوبی آن را به عنوان نماد ملی خود انتخاب نمایند.

این گوشه‌ای از استفاده‌یِ از حیوانات به عنوان سمبل بود، حیوانات بسیار دیگری هم هستند که کشورها آن‌ها را نمادی برای خود در نظر گرفته‌اند. برای مثال می‌توان از کانگورو به عنوان نماد ملی کشور استرالیا،‌ سگ آبی به عنوان نماد ملی کشور کانادا، تیز شاخ عرب به عنوان نماد کشورهای امارات و قطر، بوفالو به عنوان نماد کشور ایالات متحده‌ی آمریکا و… نام برد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *