د٫ مرداد ۱ام, ۱۴۰۳
مهاجرت-به-آلمان

بیش از یک سال انتظار برای دریافت تابعیت و گذرنامه آلمانی

به علت افزایش شمار مهاجرانی که تقاضای تابعیت و پاسپورت آلمان را کرده‌اند، بر مدت کار و رسیدگی روی پرونده‌ها افزوده شده و در برخی از شهرهای آلمان متقاضیان باید بیش از یک سال انتظار بکشند.

به گزارش توریسم اینترنشنال ،تبلیغات  افرادی که در شهرهای آخن، برمن، کارلسروهه و اشتوتگارت تقاضای تابعیت و گذرنامه آلمان را کرده‌اند، باید بسیار صبور باشند. در این شهرها از روز تشکیل پرونده برای رسیدگی به تقاضای تابعیت تا دریافت پاسپورت آلمانی، بیش از یک سال و نیم طول می‌کشد.

در شهرهای آگسبورگ، براونشوایگ، اسن، هامبورگ، مونیخ و مونستر دریافت پاسپورت آلمان به طور متوسط یک سال طول می‌کشد. این مدت در شهر کمنیتز بین شش تا ۳۶ ماه است.  در حال حاضر ۱۲۰ هزار پرونده درخواست تابعیت آلمان که هنوز باید روی آن‌ها کار شود، تشکیل شده که بیشتر آن‌ها در برلین تقاضا شده‌اند.  براساس نتایج تحقیقاتی تازه، در شهرهای کلن و درسدن تقاضاها برای دریافت تابعیت آلمان در مقایسه با سال ۲۰۲۱ میلادی دو برابر شده است. در شهر بیلیفد تقاضا برای دریافت تابعیت آلمان حتی سه برابر شده است.  بر اساس این تحقیقات در سال گذشته در مجموع ۱۳۱ هزار و ۶۰۰ نفر تابعیت آلمان را دریافت کرده‌اند که مونیخ در رده اول، هامبورگ، کلن، دوسلدورف، فرانکفورت و برمن در رتبه‌های بعدی قرار داشته‌اند.

بیشترین افرادی که تقاضای دریافت تابعیت آلمان را داشته‌اند، به ترتیب از کشورهای سوریه، عراق، ایران و ترکیه بوده‌اند. در میان کشورهای اروپایی، شهروندان لهستان و رومانی بیشترین تقاضای دریافت پاسپورت آلمانی را داشته‌اند.  این آمار حاصل تحقیقات در ۲۳ شهر آلمان با بیشترین شهروندان خارجی است.  کارشناسان دلیل افزایش درخواست تابعیت آلمان درمیان شهروندان سوری و عراقی از سال ۲۰۲۱ به این سو را مربوط به مدت حضور و اقامت بیش از هشت ساله این افراد در آلمان می‌دانند که بر این اساس آن‌ها مجاز به درخواست تابعیت آلمان می‌شوند.  دولت آلمان در نظر دارد از طریق کاهش بوروکراسی، دیجیتالیزه کردن و تخصیص نیروی کار بیشتر، سرعت رسیدگی به تقاضاهای درخواست تابعیت این کشور را بهبود بخشد.

بیشتر بخوانید:

دورگه‌های آلمانی – چینی در راه ایران

اوکراین دومین جمعیت مهاجر در آلمان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *