پ٫ مرداد ۴ام, ۱۴۰۳
آبله میمون

نام بیماری آبله میمون تغییر یافت

سازمان جهانی بهداشت نام یک بیماری در حال شیوع را برای اولین‌بار تغییر داد.

به گزارش توریسم اینترنشنال، پس از ماه‌ها بررسی، سازمان جهانی بهداشت (WHO) نام جدیدی برای بیماری آبله میمون (monkeypox) در نظر گرفت و نام این بیماری را به ام‌پاکس (mpox) تغییر داد.

این سازمان در بیانیه‌ای اعلام کرد که هر دو نام به طور همزمان به مدت یک سال استفاده خواهند شد و در نهایت نام «آبله میمون» به تدریج حذف خواهد شد.

برای اولین باراین بیماری در میمون‌ها شناسایی و به همین دلیل به این اسم نامگذاری شد. از زمان شیوع این بیماری متخصصان بیماری‌های عفونی خواستار تغییر نام این بیماری بودند چرا که منشا این بیماری در واقع میمون‌ها نیستند و از آنها به انسان منتقل نمی‌شود.

سازمان بهداشت جهانی در اوایل سال جاری میلادی یک فراخوان عمومی برگزار کرد تا نام‌های پیشنهادی از سوی متخصصان ارسال شود و در نهایت از میان ۲۰۰ پیشنهاد نام ام‌پاکس برگزیده شد. Poxy McPoxface، TRUMP-22  از دیگر نام‌های پیشنهادی بود.

آبله میمون یک عفونت ویروسی نادر است که اوایل سال جاری بزرگترین شیوع جهانی خود را تجربه کرده است و به طور قابل توجهی در کشورهای خارج ازآفریقا و عمدتا در بین مردان همجنس‌گرا گسترش یافته است.  در ماه مه، این بیماری ابتدا در بریتانیا گزارش شد و به‌سرعت در ده‌ها کشور دیگر گسترش یافت.

بر اساس گزارش سازمان جهانی بهداشت، در سال جاری تاکنون بیش از ۸۱ هزار مورد آبله میمون و ۵۵ مورد مرگ ناشی از آن در ۱۱۰ کشور گزارش شده است.

بیشتر بخوانید:

هشدار بهداشتی بیماری آبله میمونی در سطح جهانی پابرجاست

هشدار جدی سازمان بهداشت جهانی

بیماری هایی که در طول سفر ممکن است درگیر آن شوید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *