س٫ آذر ۱۴ام, ۱۴۰۲

تناسخ یا Transmogrification چیست و آیا از نظر علمی حقیقت دارد؟

بی شک بزرگترین سوال بشر که از ابتدا تا انتهای زندگی همراه او بوده است این است که بعد از مرگ وارد چه دنیایی می‌شوند.

یکی از معروفترین نظریه ها درباره جهان بعد از مرگ تناسخ یا Transmogrification است که بسیاری از ادیان آنرا قبول دارند و بسیاری نیز آنرا رد می‌کنند.

در این مقاله می خواهیم در مورد تناسخ  و تعریف تناسخ بیشتر بخوانیم علاوه بر آن چکیده ای از نظرات بزرگان و ادیان درباره تولد دوباره بیان کنیم.با ما در توریسم اینترنشنال همراه باشید.

تناسخ چیست؟

تناسخ که در دین و فلسفه انتقال یا مکان روان پریشی نیز نامیده می شود، تولد دوباره جنبه فردی است که پس از مرگ جسمی ادامه می یابد.

اعم از آگاهی، ذهن، روح یا موجودیت دیگری در یک یا چند وجود متوالی. بسته به سنت این موجودات ممکن است انسانی، حیوانی، معنوی یا در برخی موارد گیاهی باشد.

در حالی که اعتقاد به تناسخ بارزترین ویژگی سنت های جنوب آسیا و آسیای شرقی است، اما در اندیشه های دینی و فلسفی ادیان محلی، در برخی از ادیان خاورمیانه باستان (به عنوان مثال: رمز و راز اورفیک یونان یا نجات دین)، آیین مانوی عرفان گرایی و همچنین در جنبش های مذهبی مدرن مانند تئوسوفی.

معنی تناسخ

معنی تناسخ

تناسخ معنای ساده این است که ما یک زندگی را رها کرده و به زندگی دیگری می رویم.  همه اینها تنها به منظور رشد روح و رشد معنوی است.

روح ممکن است بسته به کیفیت اخلاقی اعمال زندگی قبلی، شکل انسان، حیوان یا گیاه پیدا کند. این آموزه اصل اصلی آیین های هند و یونان است.  با این حال، تناسخ به این معنی است که فرد در حالی که بدن جدیدی را اشغال می کند، اساساً همان فرد باقی می ماند.

یک بیوشیمیدان یا پزشک به ما می گوید که سلولهای جداگانه بدن ما عمر محدودی دارند از روزها به هفته ها و چند سال.  با استفاده از روشهای پیچیده دوست یابی، دکتر فریسن و تیم تحقیقاتی وی در زمینه سلول های بنیادی در موسسه کارولینسکا، استکهلم، سوئد دریافتند که متوسط ​​سن سلولهای بدن بزرگسالان بین ۷ تا ۱۰ سال است.

با توجه به این شواهد ، می توان فهمید که با افزایش سن، سلول های بدن ما به طور منظم جایگزین می شوند.  از این رو، ما بدنی مدام در حال تغییر داریم.  با این حال، آگاهی ما، از آنچه که هستیم بدون تغییر باقی مانده است.

شناسایی ما از خود، عامل “هوشیاری من” ثابت و بدون تغییر است.  اگرچه ممکن است طی سال ها تغییراتی در مورد علاقه ها و بیزاری ها و تفکرات خود ایجاد کنیم، اما ما همیشه به معنای تداوم شخصی یا “هستی” شخصی خود می‌دانیم که چه کسانی هستیم.

به طور مشابه، آگاهی ما تغییرناپذیر یا جاودانه است و به مرور زمان از طریق بسیاری از اجسام در حال تغییر حرکت می کند.  این توضیح منطقی تناسخ است.

نام های شناخته شده تناسخ

تناسخ همچنین با اصطلاحات دیگری مانند “تولد مجدد”،”metempsychosis” (کلمه یونانی)، “transmigration” (معادل انگلیسی metempsychosis)، “ابهام زدایی”، “palingenesis” و غیره شناخته می شود.

راز تناسخ چیست؟

یکی از رمز و رازهایی که ذهن بشر از زمان پیدایش بشر برایش قابل درک نیست، مفهوم “تناسخ” است.

این ماده از لاتین گرفته شده و در لغت به معنای “دوباره گرفتن گوشت (جسم) است، به عبارت دیگر، “به دست آوردن جسم گوشتی (جسمی)”.  بحث درباره این موضوع در سنت های فلسفی هند و یونان از حدود ۶ قرن قبل از میلاد ظاهر می شود.

ادیان مختلف درباره ی تناسخ چه میگویند؟

هندوئیسم

تناسخ نوعی اعتقاد دینی یا فلسفی است که روح یا روح پس از مرگ بیولوژیکی، زندگی جدیدی را در جسمی جدید آغاز می کند که بسته به کیفیت اخلاقی اعمال زندگی قبلی ممکن است انسانی، حیوانی یا معنوی باشد.

کل فرآیند جهانی، که باعث ایجاد چرخه مرگ و تولد دوباره می شود، تحت کنترل کارما، “سامسارا” نامیده می شود. “کارما” عملی است که ممکن است خوب یا بد باشد.  او بر اساس نوع کارمایی که انجام می دهد، تولد بعدی خود را انتخاب می کند.

به عنوان مثال: اگر کسی خدمات الهی زیادی انجام داده باشد و تمایل به انجام خدمت بیشتر هنگام مرگ داشته باشد، روح او خانواده ای را انتخاب می کند که از خواسته وی، برای تولد دوباره حمایت کند.

طبق آیین هندو، حتی Devas (خدایان) نیز ممکن است بمیرند و دوباره متولد شوند.  اما در اینجا اصطلاح “تناسخ” کاملاً قابل استفاده نیست.

جینیسم

جینیسم از نظر تاریخی با سنت سرامانایی که اولین ذکرهای مربوط به تناسخ با آن مرتبط است، ارتباط دارد.

در جینیسم، روح و ماده جاودانه، بی آفرینش و جاودانه قلمداد می شوند. یک تعامل مداوم بین این دو وجود دارد و در نتیجه باعث آشفتگی مظاهر کیهانی در حوزه های مادی، روانی و عاطفی اطراف ما می شود.  این امر منجر به نظریه های مهاجرت و تولد دوباره شد.

تغییرات، اما نابودی کامل روح و ماده، اصل اساسی فلسفه جین نیست.  زندگی همانطور که اکنون می‌دانیم، پس از مرگ بر اساس شایستگی ها و ناسازگاری های جمع شده در زندگی فعلی به شکل دیگری از زندگی پیش می رود.

راه رسیدن به یک روح عالی، تمرین عدم خشونت و صادق بودن است. کارما بخشی اصلی و اساسی از ایمان جین را تشکیل می دهد، که به طور پیچیده ای با سایر مفاهیم فلسفی آن مانند مهاجرت، تناسخ، آزادی، عدم خشونت و عدم دلبستگی، و… مرتبط است.

بنابراین آموزه کارما به سادگی در رابطه با یک زندگی در نظر گرفته نمی شود، بلکه در رابطه با تجسم های آینده و زندگی های گذشته نیز در نظر گرفته نمی شود.

“کارما” ریشه تولد و مرگ است. روح های مقید به کارما در چرخه وجود دور و بر می گردند. هر رنج و لذتی که ممکن است یک روح در زندگی فعلی خود تجربه کند، به دلیل انتخاب هایی است که در گذشته انجام داده است.

در نتیجه این آموزه، ژینیسم اهمیت فوق العاده ای را به تفکر ناب و رفتار اخلاقی نسبت می دهد.

نظر بودیسم درباره تناسخ

مفهوم بودائی از تناسخ از این نظر متفاوت است که هیچ، “روح” یا “خود” ابدی وجود ندارد بلکه فقط “جریان آگاهی” وجود دارد که زندگی را با زندگی پیوند می دهد. روند واقعی تغییر از یک زندگی به زندگی دیگر را punarbhava (سانسکریت) یا punabbhava (پالی) می نامند، به معنای واقعی کلمه “دوباره شدن”، یا به طور خلاصه باهوا، “شدن”.

متون اولیه بودایی در مورد تکنیک هایی برای یادآوری تولدهای قبلی صحبت می کنند، که در توسعه سطوح بالای تمرکز مراقبه پیش بینی شده است.

گزارش شده بودا هشدار داده است که این تجربه می تواند گمراه کننده باشد و باید با دقت تفسیر شود.  وی یک مفهوم متمایز از تولد دوباره را که با مفاهیم محدود شده است، آموخت، که هیچ انسان غیرقابل تقلیل یا “خود” وجود این زندگی را با هم گره نمی زند، که به عنوان یک تقابل با هندوئیسم، جایی که همه چیز به هم متصل است، و به یک معنا “همه چیز، همه چیز است.

در آموزه بودایی، آگاهی در حال تکامل (پالی: samvattanika-viññana) یا جریان آگاهی (پالی: viññana-sotam) ، پس از مرگ (یا “انحلال سنگدانه ها”) یکی از دلایل ایجاد یک جمع جدید است.

صیغیسم

صیغیسم گرایی مسیر “باکتی” را برای رسیدن به رستگاری تبلیغ می کند. صیغیسم ها معتقدند که روح از یک بدن به بدن دیگر منتقل می شود تا زمان آزادی.

اگر اعمال و کردار نیک انجام دهیم و خالق را بخاطر بسپاریم، به زندگی بهتری می رسیم در حالی که اگر اعمال شیطانی و گناهکارانه انجام دهیم، در اشکال “پایین” زندگی تجسم خواهیم یافت.

خدا ممکن است اشتباهات را عفو کند و ما را آزاد کند. در غیر این صورت تناسخ به دلیل قانون علت و معلولی است اما هیچ کاست و اختلافی در بین افراد ایجاد نمی کند.

نظر اسلام درباره تناسخ

اســــلام

تنــاسخ توسط تمام ادیان اصلی توحیدی جهان رد می شود.  دلیل این امر این است که خلاف آموزه های اساسی آنها در مورد زندگی محدود برای انسانی است که بر اساس آن قضاوت و پاداش می گیرد.

اگر انسان بخواهد زندگی بی شماری را طی کند که در آن زندگی می شود مورد قضاوت قرار گیرد؟  زندگی اول؟  آخرین زندگی؟  با توجه به این، قرآن مفهوم تناسخ را رد می کند، گرچه وجود روح را تبلیغ می کند.

اعتقاد اصلی در اسلام این است که فقط یک تولد در این زمین وجود دارد.  روز رستاخیز پس از مرگ فرا می رسد و در مورد او قضاوت می شود که مجبور است یک بار برای همیشه به جهنم برود یا با خدا متحد شود.

با این حال، ایده تناسخ توسط چند فرقه مسلمان، به ویژه فرقه شیعه (غولات) و سایر فرقه های جهان اسلام مانند دروز پذیرفته شده است.

فرقه مسلمان شیعه غولات بنیانگذاران خود را به معنای خاص تجسم های الهی (hulul) می‌داند. سنان بن سلمان بن محمد، همچنین معروف به رشیدالدین سنان، در انتقال روح به عنوان یک اصل علوی مشترک شد،  که تصور می شود تحت تأثیر اسما قرار گرفته است.  ایلیسم  صوفیان مدرن که از ایده تناسخ استقبال می کنند شامل باوا موحیدین است.

نظر یهودیت درباره تناسخ

تناسخ اصل اساسی یهودیت سنتی نیست.

این در (“کتاب مقدس عبری”)، آثار کلاسیک خاخام یا ۱۳ اصل ایمان ذکر نشده است، هر چند داستان ده شهید در مراسم مقدس یوم کیپور، که توسط رومیان کشته شدند برای جبران روح ۱۰ برادر یوسف، در جوامع یهودی ارتدکس اشکنازی خوانده می شود.

فیلسوفان خردگرای یهودی قرون وسطی، این مسئله را مورد بحث قرار می دادند، اغلب با رد فلاسفه عقل گرای یهودی قرون وسطی این مسئله را مطرح می کردند، که معمولاً رد می شد.

با این حال، متون عرفانی یهودی (کابالا)، از آیین کلاسیک قرون وسطایی خود به بعد، اعتقادی به گیلگول نشاموت به معنای مایع پریشی روح: به معنای واقعی کلمه “چرخه روح” را آموزش می دهند.

نظر مسیحیت درباره تناسخ

مسیحیت

فرقه های بزرگ مسیحی مفهوم تناسخ را رد می کنند. مسیحیان معتقدند که وقتی شخصی می میرد روح او همراه با جسد خود در قبر می خوابد.

این خواب روح تا مدتی در آینده ادامه دارد که به عنوان “آخرین روز” شناخته می شود یا “قضاوت نهایی” شناخته می شود.

اما در کتاب مقدس شواهدی وجود دارد که خود عیسی در حال آموزش تناسخ است.  با این حال، در مورد درک خود حضرت عیسی (ع) در تاریخ مسیحی اولیه یک انشقاق وجود داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *