ی٫ تیر ۳۱ام, ۱۴۰۳
شهر ری

ری شهری سیاحتی و زیارتی است. حرم حضرت عبدالعظیم حسنی مهم‌ترین جاذبه مذهبی این شهر است.

به گزارش توریسم اینترنشنال،ری یکی از شهرهای باستانی و تاریخی ایران در استان تهران با جاذبه‌های تاریخی و طبیعی فراوان است. قدمت سکونت و سابقه تاریخی این شهر به پیش از اسلام و حدود ۳۰۰۰ سال پیش بازمی‌گردد. آتشکده‌های قدیمی، تپه‌های باستانی، قلعه‌های قدیمی، امامزاده‌ها و دیگر مناطق دیدنی، شهر ری را به یکی از قطب‌های گردشگری پایتخت تبدیل کرده است و پایتخت‌نشینان به‌راحتی می‌توانند در سفری یک‌روزه، از تمام دیدنی‌های این شهر تاریخی بازدید کنند. در این مطلب می‌توانید با معروف‌ترین و مهم‌ترین جاهای دیدنی تهران در شهر ری بیشتر آشنا شوید.

برج طغرل

درختان سرسبز در اطراف برج طغرل

ٰسفر به شهر ری بدون بازدید از برج طغرل معنایی ندارد. برج طغرل از آثار به‌جای‌مانده از دوران سلجوقیان در شرق آرامگاه ابن‌بابویه است. این برج شبیه عقربه‌های ساعت است و می‌توانید از روی تابش آفتاب روی کنگره‌های آن، زمان را تشخیص دهید.

گورستان ابن بابویه

آرامگاه ابن بابویه در گورستان قدیمی پایتخت

ابن‌بابویه یکی از قبرستان‌های قدیمی تهران و مدفن بسیاری از مشاهیر ایران است. نام این گورستان از نام «ابوجعفر محمد‌‌ بن‌ علی‌ بن حسین» ملقب به «شیخ صدوق» برگرفته شده است. آرامگاه او به‌شکل بنایی هشت ضلعی در این قبرستان قرار دارد و از ایوانی با قوس بزرگ رومی و تزیینات آینه‌کاری تشکیل شده است. از دیگر مشاهیر مدفون گورستان ابن بابویه می‌توان به غلامرضا تختی، رحیم مؤذن زاده اردبیلی، علی‌اکبر دهخدا و… اشاره کرد.

آتشکده بهرام

  • آدرس: شهرری، ۱۲ کیلومتری جنوب شرقی شهرری، روستای چاله‌طرخان (مشاهده در نقشه)

آتشکده بهرام در حال مرمت با داربست های قلزی

آتشکده بهرام، آتشکده ری یا تپه میل از جمله آثار دوران ساسانیان است که در ۱۲ کیلومتری جنوب‌شرقی شهر ری به سوی ورامین بر بلندای تپه‌ای پهناور در روستای قلعه‌نو واقع شده است. بقایای این آتشکده چون روی دو پایه بزرگ بنا شده و از دور شبیه به میل است، به تپه‌میل مشهور شده است.

آرامگاه بی بی شهربانو

گنبد های خشتی و فیروزه ای آرامگاه بی بی شهربانو

آرامگاه بی‌ بی شهربانو بر فراز صخره‌ای کوهستانی در دامنه جنوبی کوه بی بی شهربانو در محوطه‌ای با دیوار سنگی جای گرفته است. بر اساس کتیبه موجود در این آرامگاه و باور اهالی منطقه، «شهربانو» همسر امام سوم شیعیان، امام حسین (ع) است.

چشمه علی

کودکان در حال آب بازی در چشمه علی

چشمه‌علی عمری به درازای ۸,۰۰۰ سال دارد و یکی از نقاط باستانی، دیدنی و تفریحی شهر ری به شمار می‌رود. چشمه‌علی از میان صخره‌ای بزرگ خارج شده و به سوی جنوب و سپس جنوب‌شرقی جاری می‌شود. در گذشته فرش‌فروش‌ها و تهرانی‌ها، قالی و قالیچه‌های خود را برای شست‌و‌شو به این چشمه می‌آوردند و بر این باور بودند که چشمه خاصیت تمیزکنندگی زیادی دارد و رنگ فرش را روشن‌تر و پرجلاتر می‌کند.

نقش برجسته فتحعلی شاه قاجار

نقش برجسته فتحعلی شاه قاجار در ارتفاعات شهر ری

در محدوده چشمه‌علی در دامنه باروی ری، بقایای نقش برجسته‌ای تاریخی وجود دارد که گفته می‌شود به دستور «فتحعلی شاه قاجار» حجاری شده است. در این نقش‌برجسته فتحعلی‌شاه سوار بر تخت و با خنجری در دست نمایش داده شده است.

باروی ری

 باروی ری از آثار باستانی دوران مادها

قدمت باروی ری به دوران مادها باز می‌گردد

باروی ری که در محدوده چشمه‌علی در بالای نقش برجسته فتحعلی شاه قرار گرفته، قدمتی ۶۰۰۰ ساله دارد و پایه‌های آن را متعلق به دوران مادها می‌دانند. این بارو با کاربرد تدافعی و نظامی در دوران حکومت اشکانیان دورتادور شهر را در بر می‌گرفته است و امروزه تنها حدود ۳ کیلومتر از بقایای آن روی صخره چشمه‌علی به‌جای مانده است.

بقعه جوانمرد قصاب

گنبد خشتی و بنای سنگی بقعه جوانمرد قصاب

«جوانمرد قصاب» یک شخصیت نیمه افسانه‌ای و نیمه تاریخی است که بقعه‌اش در نزدیکی شهر ری واقع شده است. بعضی از اهالی منطقه اعتقاد دارند که این مکان مقبره «ابوالعباس قصاب آملی» معروف به «ابوالعباس قصاب جوانمرد» است.

تالاب عشق آباد

  • آدرس: ۲۵ کیلومتری مرکز شهرستان ری، دو کیلومتری روستای عشق آباد

پرندگان مهاجر در تالاب عشق آباد

تالاب عشق‌آباد یکی از بهترین مراکز تهران در شهر ری برای پرنده‌نگری است. در حال حاضر نزدیک به ۱۴۰ گونه پرنده در این تالاب ثبت شده است. پوشش گیاهی نی نیز در اطراف تالاب مشاهده می‌شود.

حرم شاه عبدالعظیم

صحن اصلی و گنبد طلایی حرم شاه عبدالعظیم

حرم شاه عبدالعظیم محل دفن «عبدالعظیم حسنی» و یکی از معروف‌ترین زیارتگاه‌های تهران در شهر ری است که هرساله بسیاری از مردم را از اقصی نقاط کشور برای زیارت راهی این خطه می‌کند. این مجموعه زیارتی از حرم‌ها، رواق‌ها، مسجد‌ها، ایوان و صحن‌های متعددی تشکیل شده است.

قلعه گبری

درختان و درختچه های قلعه گبری ری

قلعه گبری از جمله بناهای قدیمی شهر ری در شهرک علایی در محله‌ای به همین نام است که قدمت آن به ۲,۰۰۰ سال قبل و به دوران ساسانیان باز می‌گردد. برج و باروهای این قلعه در گذر قرن‌ها به‌دلیل فرسایش تخریب شده و اکنون تنها دیواره‌های طولانی و مرتفع آن از جنس خشت و گل بر جای مانده است.

دژ رشکان

ویرانه های باستانی دژ رشکان

دژ رشکان از جمله دژهای محافظ ری در چهارسوی شهر است که بر بالای کوهی استوار است. این دژ که از لاشه سنگ و ساروج ساخته شده، متعلق به دوران اشکانیان است.

برج یزید

مسیر تردد چوبی به سمت برج یزید

برج یزید یا برج نقاره‌خانه در شمال شهرستان ری در غرب امین‌آباد قرار دارد. طبق روایات تاریخی این برج حدودا هزار سال پیش به دستور «بزرگ امید» ساخته شده است تا محلی برای دفن او باشد. بر اساس گفته مورخان و کارشناسان، «بزرگ امید» این مکان را ساخت تا پس از مرگش، استخوان‌هایش را آنجا دفن کند.

باستان‌شناسان، «بزرگ امید» را فردی زرتشتی می‌دانستند و از آنجایی که زرتشتی‌ها، خاک را عنصر پاکی می‌دانند، هیچ‌وقت پس از مرگ اجسادشان را در خاک دفن نمی‌کنند، بلکه جسد را در مکانی مرتفع قرار می‌دهند تا پس از اینکه خوراک پرندگان شد، استخوان‌هایش را جمع‌آوری کنند و داخل کوزه‌ای به نام «استودان» قرار دهند و سپس آن کوزه را دفن کنند. همچنین پس از بازدید از این برج دیدنی می‌توانید از دو بنای تاریخی برج اینانج و قلعه طبرک نیز دیدن کنید.

زندان هارون الرشید

  • آدرس: شهرری، ۱۲ کیلومتری جاده خراسان، سه‌راه سیمان، دست چپ در دامنه کوه‌های مسگرآباد (مشاهده در نقشه)

دورنمای بنای سنگی زندان هارون الرشید

زندان هارون‌الرشید بنایی به‌جای‌مانده از دوران آل‌بویه است که برخلاف نامش کاربری زندان نداشته و علت نام‌گذاری آن ریشه در افسانه‌ها دارد. محققان بر این باور هستند که این بنای دو طبقه که نزدیک به ۱۰ متر ارتفاع دارد، آتشکده‌ای باستانی بوده که در زمان ساسانیان ساخته شده است.

بازار تاریخی ری

مغازه ها و جمعیت مردم در بازار تاریخی ری

بازار تاریخی ری از دیگر دیدنی‌های جذاب شهر ری است که در شمال حرم شاه‌عبدالعظیم قرار گرفته است. این بازار به دستور «امیرکبیر» بازسازی شده است. بازار ری از دو راسته بازار که در محل تلاقی خود یک چهار سوق را تشکیل می‌دهند، ساخته شده است. این بازار در قدیم یکی از مراکز فروش ادویه، داروهای سنتی و کالاهای تجاری بوده است و اکنون می‌توانید از آن، اجناس مختلف و سوغاتی‌های رنگارنگی را خریداری کنید.

پرسش‌های متداول

شهر ری کجاست؟

ری یکی از شهرهای باستانی و تاریخی ایران در استان تهران است که از جاذبه‌های تاریخی و طبیعی فراوانی برخوردار است.

قدمت شهر ری چقدر است؟

قدمت سکونت و سابقه تاریخی این شهر به دوره قبل از اسلام، حدود ۳,۰۰۰ سال پیش بازمی‌گردد.

جاذبه‌های شهر ری چقدر است؟

آتشکده‌های قدیمی، تپه‌های باستانی، قلعه‌های قدیمی، امامزاده‌ها و دیگر مناطق دیدنی، شهر ری را به یکی از قطب‌های گردشگری پایتخت تبدیل کرده است.

چشمه علی کجاست؟

چشمه‌علی عمری به درازای ۸,۰۰۰ سال دارد و یکی از نقاط باستانی، دیدنی و تفریحی شهر ری در جنوب تهران به شمار می‌رود.
بیشتر بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *