ی٫ تیر ۳۱ام, ۱۴۰۳

FILE PHOTO: Test tube labelled "COVID-19 Omicron variant test positive" is seen in this illustration picture taken January 15, 2022. REUTERS/Dado Ruvic/Illustration

داشتن سه علامتِ سرماخوردگی به معنای ابتلا به اومیکرون است

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز گفت: در شرایط پاندمی کرونا، هر فرذی که به طور همزمان سه علامت بیماری سرماخوردگی را داشته باشد، به اومیکرون مبتلا است و دیگر نیازی به انجام تست های مربوط نیست.

به گزارش توریسم اینترنشنال؛  دکتر سیدمحمد علوی در جمع خبرنگاران اظهار کرد: اکثر موارد بستری، واکسن تزریق نکرده‌اند یا واکسیناسیون خود را کامل نکرده‌اند و همچنان در استان خوزستان ۱۵ درصد افراد بالای ۱۲ سال واکسن دریافت نکرده‌اند.

وی افزود: تزریق سه دوز واکسن ایمنی خوبی در مقابل اُمیکرون ایجاد می‌کند و حتی در صورت ابتلا، نیازی به بستری یا بستری در ICU وجود ندارد.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز با بیان اینکه همچنان میزان مراجعه برای تزریق دوز سوم واکسیناسیون مطلوب ما نیست، گفت: تاکنون حدود ۱۵ درصد در تزریق دوز دوم و ۵۷ در تزریق دوز سوم تأخیر داشته‌اند.

وی با اشاره به وضعیت واکسیناسیون زنان باردار خوزستان گفت: میزان پوشش نوبت اول واکسیناسیون زنان باردار در خوزستان بالای ۸۵ درصد است اما پوشش نوبت دوم و سوم این گروه مطلوب نیست.

علوی افزود: بارها گفته‌ایم که تزریق یک نوبت واکسن، محافظتی در برابر اُمیکرون ایجاد نمی‌کند. دو دوز واکسن ۳۰ تا ۴۰ درصد و سه نوبت واکسن، بالای ۷۰ درصد ایمنی ایجاد می‌کند.

وی در خصوص واکسیناسیون کودکان زیر ۱۲ سال نیز بیان کرد: با توجه به اینکه مدت کوتاهی از آغاز واکسیناسیون کودکان زیر ۱۲ سال گذشته، تاکنون حدود ۹ تا ۱۰ درصد این کودکان واکسینه شده‌اند.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز تصریح کرد: کودکان که عمده‌ترین افراد در معرض خطر بیماری هستند، هنوز واکسن دریافت نکرده‌اند بنابراین از خانواده کودکان تقاضا می‌کنیم حتماً به سرعت نسبت به واکسیناسیون کودکان‌شان اقدام کنند.

وی در خصوص علائم ابتلا به اُمیکرون گفت: هر سوشی که وارد کشور می‌شود، کرونا است و نباید دنبال نوع آن باشیم. کرونا یکی از ویروس‌هایی است که علامت مشابه سرماخوردگی دارد؛ تب، آبریزش بینی، عطسه، استخوان‌درد، بدن‌درد، سرفه، سردرد و  گلودرد از علائمی هستند که در مبتلایان کرونا مشاهده می‌شوند و نوع سوش تنها با آزمایش مشخص می‌شود.

علوی افزود: در شرایط وقوع اپیدمی و غالب شدن یک سوش، هر کسی با علامت سرماخوردگی مراجعه می‌کند در صورت داشتن همزمان سه علامت سرماخوردگی، به اُمیکرون مبتلا است و دیگر نیازی به انجام تست نیست.

وی گفت: در صورت بروز این علائم باید سریعاً افراد خود را از خانواده جدا کنند تا دیگر اعضای خانواده به بیماری مبتلا نشوند.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز در خصوص رعایت قرنطینه توسط مبتلایان به بیماری گفت: در این شرایط فردی که مسئولیت اجتماعی دارد در صورت بروز علائم بیماری برای حفظ سلامتی دیگران از منزل خارج نشود.

وی بیان کرد: در حال حاضر بسیاری از افراد به بیماری مبتلا هستند اما علائم آنچنانی ندارند و ممکن است متوجه ابتلای خود نشوند بنابراین نمی‌توانیم میزان رعایت قرنطینه توسط مبتلایان را اعلام کنیم اما آنچه می‌بینیم این است که بسیاری از افراد دارای علائم بیماری که باید در منزل بمانند این موضوع را رعایت نمی‌کنند و فرد حتی اگر مسئول یک قسمت باشد نیز حضور در اداره را بر سلامتی مردم ترجیح می‌دهد.

 

پایان خبر

1 دیدگاه برای “داشتن سه علامتِ سرماخوردگی به معنای ابتلا به اومیکرون است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *