چ٫ مهر ۵ام, ۱۴۰۲

علاءالدین؛ بزرگترین شهر سربسته جهان در دبی

دبی در ۲ دهه اخیر توانسته به واسطه پروژه های بلندپروازانه حاکمانش تبدیل به یکی از باشکوه ترین و ممتازترین شهر های جهان و خاورمیانه شود.

یکی از بلندپروازنه ترین آنها پروژه علاءالدین است که می‌تواند به تنهایی در رشد توریسم این شهر نقش چشمگیری داشته باشد.

در این مطلب با توریسم اینترنشنال همراه باشید تا به بررسی این پروژه بپردازیم.

شهر علاءالدین دبی که در Riggat Al Buteen، دیره واقع شده است، از داستان های علاءالدین و سندباد الهام گرفته شده است. شهرداری دبی سازمانی است که توسعه این پروژه بزرگ را رهبری می کند. حسین ناصر لوطح، مدیر کل، ضمن اظهار نظر در مورد چشم انداز پشت شهر علاءالدین، آن را به عنوان “نماد افسانه های گذشته با رنگی از زیبایی و گردشگری، مشخصه شهر” توصیف کرد. این مجموعه مضمون جاه طلبانه از علاءالدین، سندباد و داستان های دیگر از شب های عربی الهام گرفته شده است هدف این است که این پروژه به عنوان یک نماد/نقطه عطف جدید در دبی ایجاد شود و در عین حال عملکرد موجود و فعالیت های حمل و نقل میراث مرتبط را حفظ کند. طراحی و فرم نمادین ساختمان‌ها و پل‌ها از داستان‌های عامیانه، اشکال لامپ‌ها و فانوس‌های سنتی و پوشش‌های مقیاسی موجودات دریایی عرفانی الهام گرفته شده است.

شهر علاالدینشهر علاالدین دبی

مکان شهر علاءالدین دبی چیست؟

شهر علاءالدین دبی در ریگات البوتین، دیره واقع خواهد شد. این یک مکان سنتی در دبی است که هنوز هم می‌توانید قایق‌های بادبانی چوبی و بازرگانان را در حال تبادل کالا در بازارها ببینید. این پروژه در نزدیکی اسکله دوو در نهر دبی در حال توسعه است.

پروژه شهرعلاءالدین دبی

توسعه شهر علاءالدین شامل سه برج (یک هتل، یک دفتر، یک آپارتمان خدماتی) و ایستگاه های پارکینگ در سایت Warfage است.پس از تکمیل، علاءالدین سیتی دبی که دارای یک هتل ۲۷ طبقه متصل به یک ساختمان ورودی هتل ۸ طبقه، یک هتل آپارتمان ۱۹ طبقه و یک ساختمان اداری ۱۸ طبقه خواهد بود. تمام ساختمان ها با یک پل معلق به یک ساختمان ۱۰ طبقه پارکینگ با ۹۰۰ پارکینگ به هم متصل خواهند شد. اینها به گونه ای طراحی خواهند شد که شبیه چراغ جادوی معروف علاءالدین در افسانه محبوب باشند.
پل های مجهز به تهویه مطبوع و گذرگاه های متحرک سه برج را به هم متصل می کنند تا ساکنان بتوانند به راحتی بین ساختمان ها جابجا شوند. علاوه بر این، شکل پل که برج ها را به هم متصل می کند، شبیه اژدها، مارها و دیگر موجودات عجیب و غریب است که توسط کتاب ها جاودانه شده اند. طرح‌های آنلاین شهر علاءالدین دبی ساختمان‌های چشم‌گیر با نمای بیرونی شیشه‌ای خیره‌کننده را نشان می‌دهد که با یک شبکه طلا پوشانده شده است. انتظار می رود کل توسعه حدود ۱۵ میلیارد دلار هزینه داشته باشد.

موقعیت شهر علاالدین در دبیشهر علاالدین در دبی

سازندگان  پروژه

شهرداری دبی با همکاری گروه Meinhardt، شهر علاءالدین را توسعه خواهد داد. از آنجایی که کل پروژه در یک بندر ساخته خواهد شد، ضروری است که هیچ گونه فعالیتی مختل نشود. از این رو، ورودی/پذیرایی ساختمان هتل و پل های عابر پیاده ساخته شده است. شهرداری دبی استودیوی طراحی بین المللی معمار (IDS) را برای ارائه پشتیبانی معماری انتخاب کرد.همانطور که گفتیم این پروژه از داستان های علاءالدین و سندباد الهام گرفته شده و توسط شهرداری دبی در حال توسعه است. ساخت و ساز قرار بود در سال ۲۰۱۶ آغاز شود.چالش اصلی طراحی فضایی دسترسی به اجزای توسعه پیشنهادی بود. این باید از شلوغی فعالیت‌های بندری بارگیری و تخلیه جلوگیری کند و رویکردی تمیز و دلپذیر برای ۳ برج پیشنهادی ارائه دهد. بنابراین، یک ساختمان ورودی/ پذیرایی اصلی و پل‌های عابر پیاده با مسافران در نظر گرفته شد تا کل اجزای توسعه را به هم پیوند دهد.
پل عابر پیاده چالش را به فرصتی برای ارائه یک پیاده‌روی دلپذیر در فضای بندر با مشرف به فعالیت‌های کشتیرانی میراث تاریخی منحصربه‌فرد تبدیل کرد، در حالی که برج‌ها مناظر شهری پانوراما گسترده‌ای را در سراسر نهر به سمت افق دبی قدیم و جدید ارائه می‌کردند. در نظر گرفته شد که مفهوم پیشنهادی اهمیت فرهنگی و میراثی سایت را در ترکیبی منحصربفرد و ترکیبی بین ساختمان‌های مدرن و فعالیت‌های اسکله‌های میراثی تثبیت می‌کند.

مهندسی شهر علاالدین در دبیپروژه شهر علاالدین در دبی

پروژه علاءالدین سیتی مجتمع جاه طلبانه ۴۰۰۰ هکتاری است که پس از تکمیل، شهر علاءالدین یکی از جذاب ترین و جاودانه ترین طراحی های خاورمیانه خواهد بود.شهر علاءالدین دبی یکی از پروژه های بالقوه ای است که برای نمایشگاه اکسپو ۲۰۲۰ آماده شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *