ش٫ تیر ۳۰ام, ۱۴۰۳

گردشگران چینی و روس تمایلی برای سفر به ایران ندارند

رئیس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی ضمن اشاره به اینکه چین دارای بیشترین تعداد گردشگر در سراسر جهان است؛ گفت: تعداد کمی از گردشگران روس و چینی مایل به سفر به ایران هستند.

به گزارش توریسم‌اینترنشنال، «حرمت‌الله رفیعی» با اشاره به روابط ایران و چین اظهار داشت:

پس از پاندمی کرونا چین ۱۵۰ میلیون گردشگر خروجی داشته است؛ اما دولت آن کشور با وجود روابط نزدیک میان ایران و چین، ایران را در جایگاه قرمز قرار داده است و گردشگران خود را از ورود به ایران منع می‌کند. در سفر اخیر وزیر میراث فرهنگی به چین، آقای ضرغامی در دیدار با وزیر گردشگری چین به خط قرمز دولت چین برای سفر گردشگران به ایران اعتراض کرد و با مطالبه برداشتن این ممنوعیت از دولت چین خواست تا هرچه سریع‌تر این خط قرمز را بردارد.

رفیعی درباره گردشگران ورودی از روسیه به ایران به رغم توافقات دوجانبه صورت گرفته درخصوص تبادل گردشگر، افزود:

از ۵,۲۰۰,۰۰۰ گردشگری که سال گذشته از روسیه به ترکیه سفر کردند، کمتر از یک درصد از این گردشگران وارد ایران شدند. بازارهای هدف ایران تنها روی چند کشور متمرکز هستند و لازم است روی مقاصد جدید سرمایه‌گذاری شود. صنعت گردشگری تنها صنعت سبز دنیا است که عایدات و درآمد آن مستقیما وارد چرخه زندگی مردم می‌شود؛ اما در ایران چرخ این صنعت هنوز به گردش در نیامده است.

رفیعی تاکید کرد:

روابط ایران و چین کاملا دوستانه و بسیار نزدیک است. تمام اقلام خانه‌های ایرانی نیز مملو از کالاهای چینی است و ایران نقش بسزایی در رشد اقتصاد چین داشته است؛ اما در صنعت گردشگری هیچ درآمدی از کشور چین شامل حال ایران نشده است. همچنین بخشی از مشکلات نداشتن گردشگر ورودی به مسائل و مشکلات درون کشور برمی‌گردد که متاسفانه هنوز اهتمام جدی برای رونق گردشگری از سوی دولتمردان مشاهده نمی‌شود.

او افزود:

دولت در رونق گردشگری کشور نقش مهمی دارد؛ چون می‌تواند با تبلیغات در رسانه‌های خارجی تا حد زیادی از ایران‌هراسی بکاهد. این در حالی است که انگار سفرای ایران در کشورهای دنیا هیچ اهتمامی برای جذب گردشگر ندارند. در حالی که اگر دولتمردان مسیر گردشگری را هموار کنند، روابط خارجی رونق پیدا می‌کند و بخش خصوصی نیز در کنار دولت متحد و منسجم برای ورود گردشگر به ایران تمام تلاش خود را انجام می‌دهد. مذاکرات دولتی و برپایی نمایشگاه‌ها نباید صرفا متمرکز بر چند کشور باشد و بازارهای هدف ایران باید افزایش پیدا کند.

رئیس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی ایران با تاکید بر اینکه سهم اقتصادی ایران از گردشگران عراقی نیز بسیار اندک است، اعلام کرد:

در حال حاضر بیش از ۵۰ درصد گردشگر ورودی ایران از کشور عراق است؛ ولی یک نمایشگاه در کشور عراق نداریم و ایران متاسفانه سهمی به‌لحاظ اقتصادی از گردشگران عراقی هم ندارد. وقتی با همتای خود در کشور عراق جلسه داشتیم، آن‌ها هم این گلایه را داشتند که چرا نمی‌توان گردشگری دو کشور را نظام‌مند کرد. بخش خصوصی در کنار بخش دولتی باید گردشگری را باور کند. در حال‌ حاضر به‌دلیل نابسامانی این صنعت، بسیاری از نیروهای کارآمد در بخش گردشگری به‌شغل‌های دیگر روی آورده‌اند و این صنعت را ترک کرده‌اند.

رفیعی در پایان گفت:

لازم است که بخش‌خصوصی با تجهیز نیروهای خود وارد میدان شود تا با حمایت و رویکرد مثبت دولت، چرخ از کار افتاده گردشگری ایران دوباره به حرکت درآید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *