س٫ مرداد ۲ام, ۱۴۰۳

۲ سال زندان برای یک پدر روس که فرزندش نقاشی ضدجنگ کشیده بود

یک پدر روس به دلیل اینکه دخترش نقاشی ضدجنگ کشیده بود و خودش نیز از منتقدان جنگ روسیه علیه اوکراین بود، به اتهام بی‌اعتبار کردن ارتش روسیه به دو سال زندان محکوم شد.

به گزارش توریسم اینترنشنال،با این وجود الکسی موسکالف ۵۳ ساله، در زمان صدور حکم در دادگاه یفرموف (شهری در نزدیکی اوکراین) حضور پیدا نکرد و به ادعای دادگاه از حبس خانگی فرار کرد. وکیل او نیز می‌گوید که از محل اختفای احتمالی موکلش خبری ندارد.

ماشا دختر ۱۳ ساله او، در اوایل ماه مارس با شروع رسیدگی به این پرونده، به مرکز ویژه نگهداری از کودکان فرستاده شد.

الکسی موسکالف متهم به انتقاد مکرر از ارتش روسیه در شبکه‌های اجتماعی است و اگرچه تنها شهروند روسی محسوب نمی‌شود که تاکنون به دلیل انتقاد از دولت و ارتش روسیه به دلیل جنگ با اوکراین به زندان محکوم شده اما پرونده او، به دلیل تصمیم مقامات برای جدا کردن فرزندش از او، توجهات بین‌المللی زیادی را به خود جلب کرده است.

اولگا پودولسکایا، عضو شورای شهر یفریموف می‌گوید: «من شوکه شدم. حکم زندان برای ابراز عقیده اتفاق وحشتناکی است. دو سال زندان یک کابوس است. وقتی شنیدم که الکسی فرار کرده، شوک دوم را هم تجربه کردم. امیدواریم حال آقای الکسی خوب باشد و هیچ اتفاق بدی برای او نیفتاده باشد.»

خانم پودولسکایا در مصاحبه با بی‌بی‌سی جهانی می‌گوید که مشکلات این خانواده از ماه آوریل گذشته آغاز شده است؛ زمانی که ماشا در مدرسه یک نقاشی‌ با پرچم اوکراین می‌کشد و روی آن می‌نویسد «شکوه برای اوکراین» و در کنارش موشک و پرچم روسیه را با عبارت «نه به جنگ» قرار می‌دهد. مسئولان مدرسه، این نقاشی را به پلیس گزارش دادند.

موسکالف سال گذشته نیز در تماس با خانم پودولسکایا از فشاری که روی او و دخترش بود، صحبت کرده بود. او همچنین سال گذشته به دلیل اظهارنظر در شبکه‌های اجتماعی درباره جنگ جریمه شده بود و درنهایت نیز در ماه دسامبر، بعد از تفتیش خانه‌اش متهم شد.

در واکنش به خبر بازداشت و محاکمه الکسی موسکالف، یک گروه حقوق بشری به نام «مموریال» اعلام کرد که او را یک «زندانی سیاسی» می‌داند و وکیل او نیز می‌گوید که موسکالف بسیار نگران وضعیت دخترش بوده است.

پیش از صدور حکم روز سه‌شنبه، وکیل الکسی موسکالف از مرکز کودکانی که ماشا در آنجا نگهداری می‌شود، بازدید کرده بود. ناشا در جریان این بازدید به او نامه و یک نقاشی‌ داده بود که روی آن نوشته بود: «بابا تو قهرمان منی.»

اگرچه موسکالف روز قبل در دادگاه حضور پیدا کرده بود، اما سخنگوی دادگاه می‌گوید که او یک‌شبه از حبس خانگی فرار کرده و باید پس از صدور حکم بازداشت شود.

بیشتر بخوانید:

برای نخستین بار، یک دادگاه اروپایی به شکایت‌های آب و هوایی علیه دولت‌ها رسیدگی می‌کند

کرواسی رسما به منطقه شنگن پیوست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *