د٫ آذر ۱۳ام, ۱۴۰۲

۳۰ بنای تاریخی در لرستان جان تازه گرفت

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان لرستان از مرمت ۳۰ بنای تاریخی در لرستان از ابتدای سال جاری خبر داد و تاکید کرد که تا پایان سال نیز ۴۰ بنای دیگر مرمت خواهد شد.

به گزارش توریسم اینترنشنال؛ “عطا حسن پور” روز شنبه اظهار کرد: این اقدام با صرف ۵۰ میلیارد ریال اعتبار شامل مرمت خانه، پل، کاروانسرا، حمام، بقعه‌های امامزادگان و بافت‌های تاریخی لرستان بوده است.

وی گفت: مرمت این آثار اغلب توسط استادکاران و مرمت گران بومی استان انجام شده که علاوه بر کاهش هزینه‌ها، زمینه اشتغال را نیز فراهم کرده است همچنین با توجه به ابلاغ اعتبار از محل‌ استانی و ملی، بیش از ۴۰ بنای تاریخی دیگر تا پایان سال مرمت می شود.

وی افزود: ماهیت تاریخی بودن و گذشت زمان، عوامل طبیعی و دخالت‌های انسانی، فرسودگی در کالبد ابنیه تاریخی را به دنبال دارد که رفع این مهم نیازمند مرمت و نگهداری مداوم و همچنین اعتبارات مناسب و مستمر است.

حسن‌پور با اشاره به شرایط حمایتی برای نگهداری و مرمت خانه‌های تاریخی، گفت: جدیدترین بسته حمایتی و تشویقی دولت سیزدهم مربوط به تسهیلات مقاوم‌سازی و مرمت بناهای تاریخی محدوده بافت‌های تاریخی بوده که مبلغ آن برای استان‌ها به تناسب مکان تقاضا از شهر تا روستا از ۲ میلیارد تا سه میلیارد و ۶۰۰ میلیون ریال می باشد.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی لرستان به استقبال سرمایه‌گذاران از واگذاری بناهای تاریخی استان اشاره کرد و گفت: اکنون خانه‌های تاریخی حمام گپ خرم‌آباد و خانه مصری بروجرد به سرمایه‌گذار بخش خصوصی واگذار شده است که پس از مرمت کامل، با کاربری رستوران سنتی فعالیت می‌کنند.

حسن پور اضافه کرد: خانه‌های کشفی خرم‌آباد و مغیث‌الاسلام بروجرد نیز در حال مرمت از طرف بخش خصوصی است که به زودی با کاربری مناسب اثر به بهره‌برداری خواهند رسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *