چ٫ خرداد ۲۳ام, ۱۴۰۳
تروریستی

آمریکا دو گروه ضدپاکستانی را «تروریستی» اعلام کرد

  خشونت‌ها در پاکستان مجدد شروع شد ،ایالات متحده یک گروه ستیزه‌جو و شاخه القاعده آن را به فهرست گروه‌های تروریستی خود اضافه کرد.

به گزارش توریسم اینترنشنال،هر دو گروه عملیات‌ خود را از درون خاک افغانستان رهبری می‌کنند، اما در مناطق سابقا قبیله نشین پاکستان در شمال غرب این کشور نیز مخفیگاه دارند.

اقدام روز پنجشنبه وزارت امور خارجه آمریکا چند روز پس از آن صورت می‌گیرد که گروه تحریک طالبان موسوم به طالبان پاکستان به آتش‌بس چند ماهه خود با دولت پاکستان پایان داد و با انتشار اعلامیه‌ای، حملات خود در سراسر کشور را از سر گرفت.

در پی اعلامیه چند روز پیش طالبان پاکستان، مقامات این کشور از روز جمعه دوم دسامبر، تدابیر امنیتی در اماکن عمومی را تشدید کردند. گروه تحریک طالبان پاکستان از جنگجویان خود خواسته است تا نیروهای امنیتی را در هر کجای کشور مورد هدف قرار دهند.

طالبان پاکستان مسئول حمله سال ۲۰۱۴ به مدرسه‌ای در پیشاور بود که منجر به کشته شدن ۱۴۷ نفر از جمله دانش آموزان این مدرسه شد.

وزارت امور خارجه پنجشنبه اعلام کرد که گروه تحریک طالبان پاکستان و القاعده در شبه قاره هند را به عنوان«تروریست‌های جهانیِ تحت تحریم خاص» طبقه‌بندی می‌کند.

در بیانیه این وزارت‌خانه آمده است که ایالات متحده به منظور جلوگیری از استفاده شبه نظامیان از خاک افغانستان به عنوان «بستری برای تروریسم جهانی»«متعهد می‌شود از مجموعه کامل ابزارهای ضد تروریسم خود برای مقابله با تهدیدات ناشی از گروه های تروریستی فعال در افغانستان، از جمله القاعده در شبه قاره هند و تحریک طالبان پاکستان استفاده کند.»

بر این اساس، «تمامی دارایی‌ها و منافع افراد تعیین‌شده که تحت صلاحیت قضایی ایالات متحده قرار دارند مسدود می‌شود و همه افراد آمریکایی به طور کلی از هرگونه معامله با آنها منع می‌شوند.»

ایالات متحده همچنین از چهار عضو گروه تحریک طالبان پاکستان و القاعده در شبه قاره هند به نام‌های اسامه محمود رئیس شاخه القاعده، یحیی غوری معاون شاخه القاعده، محمد معروف مسئول جذب نیرو و قاری امجد رهبر تحریک طالبان پاکستان که بر حملات ستیزه‌جویان در شمال غرب پاکستان نظارت می کند، به عنوان تحریم‌شدگان نام برده است.

این تحولات پس از آن صورت می‌گیرد که اسلام آباد از طالبان در افغانستان خواست تا از استفاده گروه تحریک طالبان پاکستان از خاک آن‌ها برای حملات در داخل پاکستان جلوگیری کنند.

نیروهای گشتی پلیس پاکستان روز چهارشنبه در شهر کویته در جنوب غربی این کشور از سوی یک بمب‌گذار انتحاری مورد هدف قرار گرفتند که در نتیجه آن دست کم سه نفر کشته و بیش از ۳۰ نفر زخمی شدند. گروه مسلح تحریک طالبان در پاکستان مسئولیت این حمله را بر عهده گرفته بود

گروه مسلحِ «تحریک طالبان» روز دوشنبه قبل به طور یک‌طرفه اعلام کرد که به آتش‌بسی که در ماه ژوئن با دولت این کشور در مورد آن به توافق رسیده بود، خاتمه می‌دهد. این گروه به نیروهای خود دستور داده است تا حملات خود را در سراسر پاکستان از سر بگیرند.

بیشتر بخوانید:

حمایت فلسطین از تیم ایران برای بازی مقابل آمریکا

تحریم ۱۶ فرد و نهاد بریتانیایی به اتهام «اغتشاش، خشونت و اقدامات تروریستی» در ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *