ی٫ تیر ۳ام, ۱۴۰۳

اجرای طرح بادشکن غیرزنده در حاشیه دریاچه ارومیه

وضعیت اقلیمی حاشیه دریاچه ارومیه در این فصل از سال موجب شده است تا طرح بادشکن غیرزنده برای ممانعت از افزایش گرد و غبار در این منطقه اجرایی شود.

به گزارش توریسم اینترنشنال، سرپرست اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجان غربی گفت: جهت جلوگیری از حرکت ماسه های روان و گرد و غبار، طرح بادشکن غیرزنده در حاشیه دریاچه ارومیه به مساحت ۱۶۳ کیلومتر اجرا شد.

میر صمد موسوی،امروز ۲۳ دی ماه،در جمع خبرنگاران با بیان اینکه طرح بادشکن غیرزنده برای تثبیت کانون های گرد و غبار حاشیه دریاچه ارومیه اجرایی می شود، افزود: با توجه به وضعیت اقلیمی منطقه، وزش بادهای فصلی و مداوم و ایجاد طوفان های نمک در منطقه یکی از موثرترین راهکارهای جلوگیری از پیش روی گرد و غبار اجرای طرح تثبیت شن با اجرای باد شکن غیر زنده است.

موسوی عملیات مرمت تشتک در ۶ منطقه در حاشیه دریاچه، عملیات کنتورفارو، آبیاری دوره ای در ۱۰ منطقه حاشیه دریاچه و واکاری در ۴ منطقه مرنگلو،سپرغان، چوپانلوی سلماس وآغداش میاندوآب را از دیگر اقدامات این اداره کل در زمینه احیای دریاچه ارومیه عنوان کرد.

سرپرست اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجان غربی از اجرای عملیات بوته کاری با هدف اجرای دریاچه ارومیه نیز خبر داد و اظهار کرد: در این مدت عملیات بوته کاری در ۴ منطقه انگنه، مرنگلو، جبل،آغداش میاندوآب اجرا شده است.

موسوی با اشاره به عملیات بذرکاری در دو منطقه حاشیه دریاچه ارومیه به مساحت۵۲ هکتار عنوان کرد: بذرپاشی در ۵۲ هکتار، کود دهی، سمپاشی ،قرق،طرح ترسیب کربن در جهت افزایش درآمد و کمک به معیشت خانوارهای روستایی ساکن در حاشیه دریاچه با هدف حفظ پوشش گیاهی حاشیه دریاچه ارومیه انجام یافته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *