ی٫ تیر ۳ام, ۱۴۰۳

از سر گیری پروازهای تهران-باکو

مقامات جمهوری اسلامی ایران و آذربایجان در دیدار با یکدیگر در تهران به ضرورت بازسازی مناطق آزاد شده در قره باغ و از سرگیری ظرفیت شرکت‌های ایرانی برای مشارکت در بازسازی، ساخت و ساز، مرمت آثار باستانی و تامین آب و برق مناطق آزاد شده تاکید کردند.

به گزارش توریسم اینترنشنال، نائب رئیس مجلس در دیدار با سفیر جمهوری آذربایجان در تهران با اشاره به ضرورت بازسازی مناطق آزاد شده در قره باغ، گفت: انتظار داریم از ظرفیت شرکت‌های ایرانی برای مشارکت در بازسازی، ساخت و ساز، مرمت آثار باستانی و تامین آب و برق مناطق آزاده شده استفاده شود.

بنا به اعلام خانه ملت، علی علیزاده سفیر جمهوری آذربایجان در تهران و علی نیک زادثمرین نائب رئیس مجلس شورای اسلامی و رییس گروه دوستی پارلمانی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان با یکدیگر دیدار و گفتگو کرد.

نائب رئیس مجلس شورای اسلامی در ابتدای این دیدار با اشاره به اهمیت گفت‌وگو‌های نمایندگان پارلمان‌های ایران و جمهوری آذربایجان، گفت: از تقویت روابط میان نمایندگان مجالس دو کشور استقبال می‌کنیم. گفت‌وگو‌های پارلمانی می‌تواند تاثیر قابل ملاحظه‌ای در تسهیل و تسریع همکاری‌های دو دولت داشته باشد.

وی در ادامه با اشاره به ضرورت بازسازی مناطق آزاد شده در قره باغ، افزود: با توجه به پیوند‌های عمیق دو کشور و ویژگی همسایگی، انتظار داریم از ظرفیت شرکت‌های ایرانی برای مشارکت در بازسازی، ساخت و ساز، مرمت آثار باستانی و تامین آب و برق مناطق آزاده شده استفاده شود.

رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران و آذربایجان در بخش دیگری از سخنان خود، اظهار کرد: با توجه به باز شدن مرز‌های هوایی جمهوری آذربایجان به روی پرواز‌های خارجی، امیدواریم هر چه سریعتر پرواز مستقیم میان تهران و باکو از سر گرفته شود.

نیکزاد در پایان ابراز امیدواری کرد هر چه سریعتر موانع احتمالی همکاری‌های دو کشور در بخش گمرکات، انرژی، حمل و نقل، علمی و دانشجویی با گفتگوی بیشتر مقامات دو طرف حل و فصل گردد.

علیزاده: فرصت‌های همکاری در سرزمین‌های آزاد شدایجاد شده است

علی علیزاده سفیر جمهوری آذربایجان در تهران نیز در ابتدای این دیدار گفت: ما بعنوان جمهوری آذربایجان بر اهمیت همکاری‌های پارلمانی واقف هستیم از این رو امیدواریم شاهد تقویت گفتگو‌های نمایندگان مجالس در سطوح مختلف از جمله روسای مجالس و گروه‌های دوستی پارلمانی دو طرف باشیم.

وی افزود: روابط ایران و آذربایجان دوستانه و صمیمی است و با توجه به اشتراکات فراوان دو ملت؛ رییس جمهور آذربایجان، مرز دو کشور را مرز دوستی خوانده است.

علی علیزاده سفیر جمهوری آذربایجان در تهران گفت: در سرزمین‌های آزاد شده فرصت‌های زیادی برای همکاری ایجاد شده است. در گفتگوی روسای کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور بر مشارکت شرکت‌های ایرانی در بازسازی این مناطق تاکید شد.

وی همچنین گفت: جمهوری آذربایجان از تقویت همکاری‌ها با طرف ایرانی در بخش‌های مختلف استقبال می‌کند و آمادگی تبادل هیات‌های دولتی و پارلمانی میان دو کشور برای تسریع در ارتقاء سطح مناسبات فیمابین را دارد.

علی علیزاده در پایان از طرف رییس مجلس آذربایجان و رییس گروه دوستی پارلمانی آذربایجان و ایران از آقایان محمدباقر قالیباف رییس مجلس شورای اسلامی و علی نیکزاد رییس گروه دوستی پارلمانی دو کشور دعوت کرد که در آینده نزدیک به باکو سفر کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *