چ٫ خرداد ۲ام, ۱۴۰۳

انتشار پنجمین شماره مجله «ایران، گردشگری و المپیک» در ژاپن

مجله تخصصی «ایران» ویژه ورزش ایران، گردشگری و المپیک ۲۰۲۰ توکیو به زبان ژاپنی تحقیق، ترجمه، آماده‌سازی و در ۱۳ عنوان و سرفصل، ۱۵۰۰ نسخه و ۱۰۲ صفحه منتشر شد.

به گزارش توریسم اینترنشنال، پنجمین شماره مجله «ایران» ویژه ورزش ایران، گردشگری و المپیک ۲۰۲۰ توکیو به زبان ژاپنی منتشر شد.

از سوی رایزنی فرهنگی ایران در ژاپن و در ادامه تولید و تامین محتوای مناسب به منظور معرفی فرهنگ و تمدن ایرانی ـ اسلامی و ظرفیت‌های ارزشمند کشور در قالب مجموعه‌های ایران‌شناسی، اسلام‌شناسی و ژاپن‌شناسی، مجله تخصصی «ایران» ویژه ورزش ایران، گردشگری و المپیک ۲۰۲۰ توکیو به زبان ژاپنی تحقیق، ترجمه، آماده‌سازی و در ۱۳ عنوان و سرفصل، ۱۵۰۰ نسخه و ۱۰۲ صفحه منتشر شد.

با توجه به خلاء جدی در زمینه تولید محتوا به زبان ژاپنی به منظور معرفی ایران و اسلام برای مخاطبان علاقه‌مند و فرهنگ‌دوست ژاپنی از جمله فرهیختگان، استادان دانشگاه، شخصیت‌ها، مخاطبان عام و مؤسسات و نهادهای مرتبط از ظرفیت‌های فرهنگی، هنری و … همچنین فارسی‌آموزان ژاپنی در زمینه‌های مختلف، این شماره همچون چهار شماره قبلی آماده‌سازی و ارائه شده است.

حسین دیوسالار ـ رایزن فرهنگی ایران در ژاپن ـ با اشاره به چاپ شماره‌های مختلف این مجله و کتاب‌ها و مجموعه‌های دیگر تخصصی و استقبال فراوان مخاطبان که موجب شده تاکنون ۵ شماره مجله در کنار تعداد دیگری از کتاب‌های رایزنی فرهنگی در ۱۹ نوبت چاپ و بیش از ۲۸ هزار تیراژ با حمایت برخی از مخاطبان ایرانی و ژاپنی تهیه، چاپ و توزیع شود، به مطالب این شماره اشاره کرد و گفت: در این شماره و در بخش پرونده ویژه با عنوان «سرزمین پهلوانان و قهرمانان»، پس از تشریح فرهنگ پهلوانی و قهرمانی، اسامی برخی از پهلوانان ایران‌زمین مانند پهلوانان اسطوره‌ای و پهلوانان تاریخی مجموعا ۱۲ پهلوان معروف ایران مانند رستم، پوریای ولی، تختی، صادق جابرزاده و … معرفی شده است.

به گفته او، در این شماره، ضمن آن‌که “ورزش‌های ایرانی”، ورزش‌هایی که خاستگاه آن‌ها ایران است، مانند چوگان و کشتی تشریح شده است و ورزش زورخانه‌ای یا باستانی، کشتی پهلوانی به انضمام فهرستی از پهلوانان معروف، ورزش‌ها و بازی‌های بومی و محلی ایران مانند کشتی «باچوخه» در خراسان شمالی و رضوی، «لافندبازی» و کشتی گیلکی در گیلان، «وزرا جنگ» در مازندران، کشتی «آلیش» در خراسان، گلستان و مازندران، بازی «زو» که در بیشتر مناطق ایران وجود دارد، چوب‌بازی بختیاری، تیراندازی با اسب در لرستان، کمرکشی در یزد، الک دولک، هفت سنگ، مسابقات شترسواری، مسابقات اسب‌سواری در ترکمن صحرا، «چوگو» یا «گوبازی» در کرمان و … نیز مورد بررسی قرار گرفته است.

رایزن فرهنگی ایران در ژاپن اضافه کرد: معرفی پنج ورزش محبوب در ایران شامل فوتبال، والیبال، بسکتبال، کشتی و تکواندو و همچنین ورزش‌های دیگری که در جهان افتخار آفریدند، مانند وزنه‌برداری، دومیدانی، تیراندازی، کاراته، ووشو، کبدی و… به همراه برخی از ورزشکاران مطرح این رشته‌ها نیز از جمله مطالب بخش “ورزش‌های محبوب” است.

دیوسالار افزود: در معرفی فوتبال، تاریخچه این ورزش در ایران، تیم ملی فوتبال ایران و حضور آن‌ها در مسابقات آسیایی و جهانی، شخصیت‌های مطرح فوتبالی ایران، لیگ حرفه‌ای فوتبال در ایران و باشگاه‌های حاضر در آن به همراه تیم ملی فوتسال مردان و زنان و افتخارات آن‌ها و نیز ورزشکاران مطرح، تیم ملی فوتبال ساحلی و افتخارات آن معرفی و در مورد والیبال، بسکتبال، کشتی و تکواندو نیز توضیحاتی داده شده است و ضمن بیان تاریخچه مختصر آن‌ها در ایران، به معرفی تیم ملی، دستاوردها و نیز برترین‌های هر کدام پرداخته شده است.

او ادامه داد: ورزش‌های دیگر از جمله وزنه‌برداری که در ایران مطرح هستند و توانسته‌اند در سطح جهانی به مدال‌های زیادی دست پیدا کنند، معرفی شده و در این قسمت با اشاره به تاریخچه وزنه‌برداری، ورزشکاران مطرح، معرفی شده و در ادامه دومیدانی، تیراندازی، تیراندازان مطرح بانوان ایران، کاراته، ووشو، کبدی و … به همراه برخی از ورزشکاران مهم این رشته‌ها معرفی شده‌اند.

بخش دیگر این شماره به “تاریخ ایران” اختصاص دارد که به حضور کشورمان در المپیک، پارالمپیک و المپیک زمستانی پرداخته و نام تمام کسانی که در المپیک مدال گرفته‌اند ذکر شده و در مورد پارالمپیک هم برخی از مهم‌ترین رشته‌ها که در جهان مطرح هستند، مانند والیبال نشسته با این رویکرد که ایران قدرت بلامنازع جهان و المپیک است یا مرحوم سیامند رحمان که قوی‌ترین مرد جهان بوده، معرفی شده است.

موضوعات مرتبط با المپیک و پاراالمپیک ۲۰۲۰ توکیو، ورزشکاران و مدال‌آوران و همچنین برنامه‌های متنوع و مختلف فرهنگی و هنری رایزنی فرهنگی ایران در ژاپن به این مناسبت که با استقبال فراوان مخاطبان مواجه شده است، از جمله برگزاری نخستین نمایشگاه تبادلات فرهنگی ایران در ژاپن، ماه فرهنگی ایران در ژاپن و برنامه‌های رایزنی فرهنگی در المپیک ۲۰۲۰ توکیو نیز مورد اشاره قرار گرفته است.

در قسمت “سبک زندگی در ایران” و موضوعات گردشگری هم به معرفی پیست‌ها و جاذبه‌های گردشگری آن پرداخته شده و در “استان‌های ایران” هم درباره مازندران به دلیل این‌که در بین استان‌های کشور بیشترین مدال را در المپیک کسب کرده و قطب ورزش ایران است، ‌ اطلاعاتی داده شده و در بخش “به ایران خوش آمدید” هم باغ عباس‌آباد مازندران معرفی شده است.

“ایرانیان سرآمد” (معرفی ننه مکرمه یا مکرمه قنبری)، “ژاپنی‌هایی که در ایران زندگی می‌کنند” (خانم مایومی مهدی‌زاده همسر استاد سلیمان مهدی‌زاده که یکی از کاراته‌کارهای معروف ایران و دارنده مدال امپراتوری ژاپن بوده و به عنوان سامورایی در ایران شناخته می‌شود)، “طعم ایرانی”(معرفی خورشت آغوز مسما در مازندران) و “صنایع دستی”(نمدمالی) از دیگر بخش‌های این شماره مجموعه ایران‌شناسی مجله تخصصی “ایران” با پشت جلد تصویر زیبای دماوند و چهار شماره قبلی نشریه است.

در عنوان مربوط به “شناخت اسلام” این شماره هم به دیدگاه اسلام درباره ورزش و رشته‌هایی که اسلام به آن‌ها توصیه کرده، پرداخته شده و تاریخ حضور ایران در المپیک نیز در “برگی از تاریخ ایران” مورد توجه قرار گرفته است.

مجله «ایران» به صاحب امتیازی رایزنی فرهنگی ایران در ژاپن، مدیرمسؤولی و سردبیری حسین دیوسالار، تحریریه با مسؤولیت قدرت‌الله ذاکری و همکاری و مشاوره احسان جوانمردی و هیتوشی موریشیما منتشر می‌شود.

این نشریه علاوه بر نسخه چاپی، به صورت دیجیتالی نیز در اختیار مخاطبان قرار گرفته است.

رایزنی فرهنگی ایران در ژاپن، پیش از این چهار شماره مجله تخصصی ایران با موضوعاتی همچون “جغرافیا و معرفی ایران” (دو نوبت چاپ در ۳۵۰۰ نسخه)، “ایران کشور بزرگ میوه و گردشگری” (سه نوبت چاپ و ۵۵۰۰ تیراژ)، “ویژه‌نامه روابط ایران و ژاپن” در طول حدود ۱۳۰۰ سال (به مناسبت نودمین سال روابط دو کشور) در یک نوبت چاپ با ۳۰۰۰ تیراژ و “موسیقی ایرانی و گردشگری” (با دو نوبت چاپ و ۳۰۰۰ نسخه) منتشر کرده و مجموعا در ۱۶۵۰۰ نسخه تیراژ علاوه‌بر نسخه دیجیتال در اختیار علاقه‌مندان، پژوهشگران، دانشگاه‌ها، مؤسسات و همچنین به عنوان منبع کمک آموزشی در اختیار فارسی‌آموزان ژاپنی قرار داده است.

 

پایان خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *