ج٫ فروردین ۳۱ام, ۱۴۰۳
آثار ملی استان مرکزی

انتظار برای ثبت ۱۵ اثر تاریخی استان مرکزی در فهرست آثار ملی

به گفته رئیس گروه حفظ و احیای بناهای تاریخی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان مرکزی، ۱۵ اثر تاریخی استان مرکزی در لیست ثبت به عنوان آثار ملی قرار گرفتند.

به گزارش توریسم اینترنشنال؛اسماعیل شراهی در جمع خبرنگاران و اصحاب رسانه های استان مرکزی، افزود: آثار تاریخی همچون قلعه جمشیدی نیم‌ور در شهرستان محلات، قلعه اردمین شهرستان ساوه، غارهای علی خورنده و گاو خور، حمام و قلعه روستای بازرجان شهرستان تفرش، قلعه روستای لریجان شهرستان محلات، از جمله این طرح ها هستند که در لیست ثبت در فهرست آثار ملی قرار دارند.

وی ادامه داد: همچنین حمام چاله (اسلامی) شهرستان خمین حمام محله پایین روستای هزاوه، قنات حسن‌آباد شهرستان کمیجان، نقوش صخره‌ای دره مروار، محوطه عمردیل، محوطه چشمه فاتمه و قنات دوولی روستای راوه شهرستان دلیجان از دیگر طرح هایی هستند که در لیست ثبت در فهرست آثار ملی قرار گرفته اند. تمامی این پرونده‌ها آماده و مستندسازی شده و در انتظار تصویب هستند.

رئیس گروه حفظ و احیای بناهای تاریخی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان مرکزی اظهار داشت: سال گذشته ۷ اثر استان از جمله ۳ آب انبار تاریخی در شهر آشتیان در فهرست آثار غیر منقول به ثبت ملی رسید.

شراهی تصریح کرد: بیش از ۲۲۰۰ اثر تاریخی و محوطه باستانی در استان شناسایی شده که از این تعداد ۹۰۸ اثر در فهرست آثار ملی کشور ثبت شده و قنات ابراهیم‌آباد نیز در فهرست آثار جهانی به ثبت رسیده است.

بیشتر بخوانید:

برگزاری جشنواره گل محمدی در خمین

اشغال ۱۰۰ درصدی ظرفیت هتل ها و اقامتگاه های بومگردی استان مرکزی در ایام نوروز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *