چ٫ خرداد ۲۳ام, ۱۴۰۳
داور زن

اولین داور زن در جام جهانی مردان کیست؟

 برای اولین باردر تاریخ جام جهانی، یک «زن» مسابقۀ مردان را داوری خواهد کرد.

به گزارش توریسم اینترنشنال،استفانی فراپار، داور ۳۸ سالۀ اهل فرانسه که عصر پنج‌شنبه اول دسامبر (۱۰ آذر) در ساعت ۲۰ به وقت اروپا بازی کاستاریکا – آلمان را داوری می‌کند، در مصاحبه با رسانه‌های کشورش گفت از اینکه به نمایندگی از فرانسه در این نقش در جام جهانی حضور دارد، خرسند و مفتخر است.

او در گفتگو با وبسایت خبری «لکیپ» فرانسه نیز گفت: «آنچه برای من در این مسابقه مهم است، مانند دیگر مسابقاتی که داوری کردم، عملکرد خوب در زمین است.»

هدایت چنین مسابقه‌ای آنهم در جریان جام جهانی، یعنی جایی که ورزشگاه مملو از تماشاچیانی هیجان‌زده است، کار آسانی نیست. با این وجود خانم فراپار می‌گوید که سعی خواهد کرد با شیوۀ داوری و تمرکزش بر مسابقه، انتظارات را به خوبی برآورده کند.

عادت به «اولین» بودن

استفانی فراپار در میان همکارانش به «مانع‌شِکن» مشهور است. اریک بورگینی، رئیس کمیسیون فدرال داوری در فرانسه می‌گوید: «استفانی “اولین‌های” زیادی را تجربه کرده است. او پیش از این نیز “اولین زنی” بود که به عنوان داور در رقابت‌های لیگ ۲، لیگ ۱، سوپرکاپ اروپا و در لیگ قهرمانان حضور داشت.»

استفانی فراپار که سابقۀ داوری در جام جهانی زنان از جمله فینال جام جهانی ۲۰۱۹، چندین بازی المپیک و قهرمانی فوتبال زنان اروپا را در کارنامه دارد، اکنون یکی از بهترین داوران لیگ ۱ است. او پیش از این رقابت مردان در سوپرکاپ اروپا، چندین بازی لیگ قهرمانان اروپا و یک فینال کوپه دو فرانس را نیز داوری کرده است.

آغاز داوری در ۱۳ سالگی

استفانی فعالیتش را در دنیای فوتبال، ابتدا به عنوان بازیکن در تیم فوتبال «هربلی» در دپارتمان «ول‌-دوآوز» فرانسه شروع کرد و سپس در حالی که هنوز پیراهن «هربلی» را بر تن داشت، به حرفۀ داوری روی آورد.

او در آن زمان تنها ۱۳ سال داشت و یکسال پس از دریافت آموزش‌های لازم، یعنی از فوریه ۱۹۹۷ میلادی نیز داور فوتبال شد.

ژان کلود گیله، رئیس کمیسیون داوری دپارتمان «ول‌-دوآوز» دربارۀ استفانی فراپار می‌گوید: «او را به خوبی به یاد می‌آورم. من اولین امتحان عملی او را زمانی که می‌خواست داور شود، تایید کردم و از کارش واقعا لذت بردم. استفانی در آن زمان خیلی کوچک بود و قرار بود مسابقه پسران زیر ۱۵ سال را داوری کند. یادم می‌آید که پسرها قدشان خیلی از او بلندتر بود و از بالا به او نگاه می‌کردند. اما او آنها را در جیبش گذاشت. استفانی همه چیز داشت؛ هم حضور و هم اقتدار.»

بیشتر بخوانید:

اولین‌ ها در جام جهانی ۲۰۲۲ قطر

بازوبند رنگین‌کمانی «یک عشق» برای حمایت از دگرباشان جنسی در جام جهانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *