س٫ فروردین ۲۸ام, ۱۴۰۳

اولین موزه عمومی ایران ۸۷ ساله شد

«موزه آستان مقدس قم» به عنوان اولین موزه عمومی ایران که در داخل حرم مطهر فاطمی است، ۸۷ ساله شد.

به گزارش توریسم اینترنشنال، موزه و مرکز اسناد حرم مطهر بانوی کرامت با اشاره به فرا رسیدن سالروز تاسیس این موزه گفت: «موزه آستان مقدس قم» اولین موزه عمومی ایران است که در ۲۱ آبان ماه سال ۱۳۱۴ شمسی در داخل حرم مطهر فاطمی ایجاد شد و این موزه اولین موزه وقفی جهان و تنها موزه تاریخی هنری استان قم است.

 

حجت الاسلام والمسلمین علی فتح الله زاده در سالروز تأسیس موزه حرم مطهر حضرت معصومه سلام الله علیها اظهار کرد: موزه یکی از مهم‌ترین مصادیق میراث فرهنگی است که برای همه اقشار جامعه تاثیرگذاری و آموزندگی بسیاری دارد.

 

وی افزود: هرکسی به اندازه درک و استعداد و فهم خود می‌تواند در بازدید از اشیاء وآثار موزه بهره مند شود؛ از این لحاظ موزه اهمیت خاصی در انتقال و اثرگذاری پیام فرهنگی و معنوی دارد.

 

مدیر کتابخانه، موزه و مرکز اسناد حرم مطهر بانوی کرامت ادامه داد: در واقع موزه را می‌توان پنجره و دریچه ای به هویت معنوی، فرهنگی، تمدن، سنت و عقائد گذشتگان دانست که هر مقدار از غنای بیشتری برخوردار باشد، نشان می‌دهد که یک ملت تا چه حد از جهات علمی، فرهنگی، معنوی، خلاقیت و دانش‌پژوهی، عمق و پیشینه دارد.

 

وی با بیان اینکه در ایران اسلامی نیز که پیشینه تمدنی چندهزار ساله دارد، در سده اخیر موزه‌های بسیاری ایجاد شده و هرکدام به نوعی در راستای رسالت و اهداف موزه و موزه‌داری، فعالیت و نقش‌آفرینی می‌کنند، گفت: به دلیل وجود گنجیه‌های نفیس در اماکن متبرکه ایران، از همان دهه‌های آغازین این حرکت فرهنگی، در مراکز مقدس و عمومی نیز، موزه تاسیس شد.

 

حجت الاسلام والمسلمین فتح الله زاده خاطرنشان کرد: «موزه آستان مقدس قم» اولین موزه عمومی ایران است که در ۲۱ آبان ماه سال ۱۳۱۴ شمسی در داخل حرم مطهر فاطمی ایجاد شد و این موزه اولین موزه وقفی جهان و تنها موزه تاریخی هنری استان قم است.

 

وی افزود: پس از انقلاب اسلامی نیز در سال ۱۳۶۱ موزه حرم مطهر حضرت معصومه سلام الله علیها از داخل حرم به محل فعلی انتقال پیدا کرد و در ادامه گسترش و ارتقاء یافت و حدود چهل سال است که پس انقلاب به زائران و مجاوران خدمات موزه‌ای ارائه می‌دهد.

 

مدیر کتابخانه، موزه و مرکز اسناد حرم مطهر بانوی کرامت گفت: این موزه وقفیِ باسابقه با چند هزار شیء نمایش‌یافته و نیافته و بیش از هشت دهه فعالیت رسمی، در آغاز فعالیت هشتاد و هفت سالگی خود قرارگرفته‌ و ما جشن ۸۷ سالگی آن را در ایام مبارک معصومیه گرامی می‌داریم.

 

وی تصریح کرد: برگزاری تورهای گردشگری بر محور معرفی و بازدید موزه فاطمی در ایام تاسیس این موزه قدیمی و معرفی آن در مجامع علمی قم پژوهی و گردهمایی های گردشگری قم از برنامه‌های موزه فاطمی در این ایام است.

 

حجت الاسلام والمسلمین فتح الله زاده ادامه داد: همچنین در صفحه اختصاصی موزه فاطمی در شبکه‌های مجازی، آثار هنری مربوط به شخصیت و فضایل حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها به صورت ویژه معرفی می‌شود.

 

وی بیان کرد: علاقه‌مندان به بازدید از موزه فاطمی می‌توانند در ایام معصومیه صرفا با ۴۰ درصد بهای بلیط عادی، در تمام ساعات شیفت صبح و عصر، از اولین موزه عمومی ایران، با ۱۰ گنجینه حرم شناسی در تالار عترت و ۶ گنجینه تخصصی در تالار عبرت بازدید نمایند.

 

مدیر کتابخانه، موزه و مرکز اسناد حرم مطهر بانوی کرامت افزود: ساعات بازدید از موزه فاطمی همه روزه صبح‌ها از ساعت ۸ تا ۱۴:۳۰ و عصرها از ساعت ۱۵:۳۰ تا ۱۷:۳۰ است و جمعه‌ها نیز شروع بازدید از ساعت ۹ صبح خواهد بود.

پایان خبر

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *