ش٫ خرداد ۲۶ام, ۱۴۰۳

ایران در رتبه ۹۹ قوی‌ترین پاسپورت‌های جهان

فهرست قوی‌ترین پاسپورت‌های جهان در سال ۲۰۲۳ در حالی اعلام شد که ایران نتوانست رتبه‌ای بهتر از ۹۹ کسب کند.

به گزارش توریسم اینترنشنال؛شرکت Henley & Partners گزارشی را درباره برترین پاسپورت‌های جهان در سال ۲۰۲۳ منتشر کرد. در فهرست امسال، شهروندان ژاپن با دسترسی بدون ویزا به ۱۹۳ مقصد در سراسر جهان و با پیشی گرفتن از سنگاپور و کره جنوبی، قوی‌ترین پاسپورت جهان در سال ۲۰۲۳ را همانند چند سال اخیر در اختیار دارند. گذرنامه کره جنوبی و سنگاپور با دسترسی بدون ویزا به ۱۹۲ مقصد مشترکا در جایگاه دوم قرار دارند.

گروهی از کشورهای اروپایی سایر جایگاه‌های برتر فهرست قوی‌ترین پاسپورت‌های جهان را به خود اختصاص داده‌اند؛ آلمان و اسپانیا با امکان سفر بدون ویزا به ۱۹۰ مقصد در رتبه سوم و فنلاند، ایتالیا و لوکزامبورگ با دسترسی با ۱۸۹ مقصد در جایگاه چهارم قوی‌ترین پاسپورت‌های جهان قرار دارند.

اتریش، ‌دانمارک، هلند و سوئد همگی در رتبه پنجم قرار گرفته‌اند و جایگاه ششم این فهرست به کشورهای فرانسه، ‌ایرلند، ‌پرتغال و بریتانیا رسیده است. نیوزلند و آمریکا به‌همراه بلژیک، نروژ، سوئیس و جمهوری چک در جایگاه هفتم فهرست قوی‌ترین پاسپورت‌های جهان به چشم می‌خورند.

گذرنامه ایران نیز در این رتبه‌بندی در جایگاه ۹۹ قرار دارد. شهروندان ایرانی در حال حاضر امکان دسترسی بدون ویزا به ۴۳ مقصد را دارند. سال گذشته گذرنامه ایران در جایگاه ۱۰۲ این فهرست قرار داشت.

شهروندان افغانستان با دسترسی بدون ویزا به ۲۷ کشور بار دیگر در پایین‌ترین جایگاه این فهرست قرار گرفته‌اند.

فهرست Henley & Partner یکی از چندین گزارشی است که شرکت‌های مالی برای رتبه‌بندی پاسپورت‌های جهانی و بر اساس میزان دسترسی شهروندان به مقاصد مختلف منتشر می‌کنند.

گزارش شرکت Henley & Partner امسال ۱۹۹ پاسپورت را بر اساس تعداد مقاصدی ارزیابی کرده که شهروندان هر کشور می‌توانند بدون ویزا به آن‌ها سفر کنند. این فهرست در طول سال و با ایجاد تغییرات در سیاست‌های صدور ویزا به‌روزرسانی می‌شود.

بیشتر بخوانید:

معتبرترین پاسپورت های جهان در سال ۲۰۲۳ مشخص شد

پاسپورت همایون شجریان و سحر دولتشاهی هنگام ورود به ایران توقیف شد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *