ی٫ اسفند ۱۳ام, ۱۴۰۲
بازداشت جاسوسان ایرانی

بازداشت ۵ تبعه آذربایجانی به جرم جاسوسی برای ایران

جمهوری آذربایجان روز دوشنبه ۱۴ نوامبر (۲۳ آبان) اعلام کرد که پنج شهروند خود را به اتهام جاسوسی برای ایران در بحبوحه تشدید تنش‌ها بین این کشور و تهران بازداشت کرده است.

به گزارش توریسم اینترنشنال،  طبق گزارش سرویس امنیتی آذربایجان، این بازداشت‌ها بخشی از «اقدامات با هدف مقابله با فعالیت‌های مخرب (…) انجام شده از سوی سرویس‌های مخفی ایران علیه آذربایجان است.»

پنج نفر بازداشت شده متهم به جمع آوری اطلاعات درباره ارتش آذربایجان از جمله خرید هواپیماهای بدون سرنشین اسرائیلی و ترکی و همچنین زیرساخت‌های انرژی این کشور هستند.

این در حالی است که پیش‌ترمقامات آذربایجان در اوایل ماه نوامبر از بازداشت ۱۷ نفر متهم به عضویت در «یک گروه مسلح غیرقانونی سازماندهی شده از سوی ایران در خاک آذربایجان» خبر داده بودند.

از سوی دیگر آذربایجان جمعه گذشته سفیر ایران را در اعتراض به «لفاظی‌های تهدید‌آمیز» تهران در قبال باکو احضار کرد.

وزارت امور خارجه ایران نیز در آستانه این احضار، یادداشتی اعتراضی نسبت به اظهارات «غیرایرانی» مقامات آذربایجانی را به سفیر آذربایجان در تهران ارائه کرد.

ایران مدت‌ها است که همسایه خود را به دامن زدن به احساسات جدایی‌طلبانه در قلمرو خود متهم می‌کند. تهران همچنین نگران است که از خاک آذربایجان برای حمله احتمالی اسرائیل علیه ایران استفاده شود.

بیشتر بخوانید:

بازداشت دو تبعه فرانسوی دیگر در ایران

نرم افزار جاسوسی چین از ایغورها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *