س٫ فروردین ۲۸ام, ۱۴۰۳
فستیوال گلاستونبری

بازگشت سیاسی_اکولوژیک فستیوال گلاستونبری

فستیوال گلاستونبری بعد از توقف چند ساله به علت شیوع کرونا امسال با طرح مسائل زیست محیطی ،سیاسی و اجتماعی برگزار شد.

به گزارش توریسم اینترنشنال؛ فستیوال برزگ گلاستونبری، نخستین جشنواره بزرگ موسیقی تابستانی اروپا یکشنبه ۲۶ ژوئن و پس از ۴ روز برنامه در جنوب غربی انگلستان به کار خود پایان داد.

این جشنواره بزرگ که احتمالا بتوان نام وودستاک اروپا را بر آن گذاشت، در سه سال گذشته و به علت شیوع جهانی ویروس کرونا برگزار نشد. گلاستونبری نخستین بار در سال ۱۹۷۰ و در دوران اوج موزیک راک و فرهنگ هیپی در آمریکای شمالی و متعاقبا اروپای غربی برگزار شد. این فستیوال به «تعهد سیاسی و زیست محیطی» مشهور است.

برآورد می‌شود امسال حدود ۲۱۰ هزار نفر در این جشنواره شرکت کردند. بسیاری از تماشاگران، اعضای نهادهای مردمی-سیاسی و سازمان‌های دفاع از محیط زیست بودند. گرتا تونبرگ، کنشگر نوجوان مبارزه با تغییرات اقلیمی یکی از شناخته‌شده‌ترین حاضران در این برنامه بود.

حدود ۳هزار توالت خشک در سراسر زمین بزرگ برگزاری جشنواره کار گذاشته شده بود. این توالت‌ها، که شمار آن‌ها در برنامه‌های فرهنگی-هنری مشابه به شدت در حال افزایش است، به‌شکل جدی باعث صرفه‌جویی در مصرف آب می‌شود.

فراتر از محیط زیست و مبارزه با تغییرات اقلیمی، مسائل سیاسی روز از محدودیت سقط جنین در ایالات متحده آمریکا گرفته تا جنگ اوکراین، حضور پررنگی در برنامه‌های فستیوال گلاستونبری امسال داشت.

کندریک لامار، رپر مشهور آمریکایی، یکشنبه شب با شمایل مسیح، با یک تاج خار بر سر و لکه‌های خون بر صورت روی صحنه رفت و بارها فریاد زد: «آن‌ها شما و مسیح را قضاوت می‌کنند، خدا حقوق زنان را حفظ کند.»

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین که از زمان آغاز حمله نظامی روسیه به این کشور عملا در تمام برنامه‌های سیاسی و پارلمان‌های اروپایی و آمریکای شمالی با ویدیو کنفرانس شرکت می‌کند، در فستیوال گلاستونبری هم به همین شکل حاضر شد و از هزاران شرکت‌کننده این برنامه خواست تا برای تحقق رویای استقلال و آزادی در کنار «مردم» اوکراین باشند.

رپرهای اوکراینی کالوش ارکسترا، گروه برنده یوروویژن ۲۰۲۲ هم مهمان گلاستونبری تابستان امسال بودند؛ گروهی که برخلاف مقررات یوروویژن، به دلیل جنگ نتوانست میزبانی این رقابت را در سال آینده برای کشورش به ارمغان بیاورد.

بیشتر بخوانید:

انتخاب سریال وراثت به‌عنوان بهترین درام تلویزیونی سال در دوره جوایز امی

داستان بنای عشق گرجستان چه بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *