ی٫ تیر ۳ام, ۱۴۰۳

با ۱۵ کاری که باعث میشوند در سفر اذیت نشوید و از آن لذت ببرید آشنا شوید

بسیاری از افراد از سفر در ذهن خود یک غول بزرگ ساختند و همین امر باعث میشود در بسیاری از مواقع از سفر کردن طفره بروند.

امروز لیستی از ۱۵ کار را به شما معرفی میکنیم که سبب میشود خیلی راحتر سفر کنید و از سفر خود لذت ببرید.

۱. پروتکل پاسپورت

اگر سفر بین‌المللی دارید، نمی‌توانید بدون پاسپورت به جایی بروید. بنابراین قبل از رفتن به فرودگاه، مطمئن شوید که آن را در کیف خود گذاشته‌اید. توصیه آژانس‌های گردشگری این است که از گذرنامه خود یک کپی تهیه کنید، اصل پاسپورتتان را در هتل در جای امنی بگذارید و کپی آن را همه جا با خود به همراه داشته باشید.

۲. پیش‌بینی‌های لازم را برای محافظت از خود در برابر حوادث ناگوار انجام دهید

ممکن است در جریان سفر اتفاقات ناخواستۀ زیادی روی دهد؛ از جمله تاخیر یا کنسلی برخی سفرها، گم شدن چمدان‌ها، وقوع حادثه‌ای در میانۀ راه، تخلیه اضطراری و موارد دیگر.

ولی وقوع این حوادث به این معنی نیست که شما باید در خانه بمانید و از رویاهای خود برای دیدن دنیا دست بکشید. توصیه کارشناسان این است که در زمان انجام سفرهای بین‌المللی، هزینه‌های پروازتان همچنین بهای رزرو هتل حتی کرایه خودرو را با کارت اعتباری پرداخت کنید؛ آنهم کارت‌های اعتباری که بازپرداخت پولتان را در صورت وقوع حادثه، تضمین می‌کنند و به این ترتیب مانع وارد شدن هزاران دلار ضرر شما می‌شوند.

اگر کارت اعتباری ندارید که زیان شما را در صورت وقوع حادثه جبران می‌کند، بهتر است به فکر خرید یک بیمه‌نامه خوب برای سفر باشید.

۳. به بانک‌هایتان اطلاع دهید

حتی اگر مایل نیستید کسی از نزدیکانتان در جریان سفرتان باشد، دست‌کم بهتر است برای بانک‌هایتان یک استثناء قائل شوید.

بانک‌ها معمولا تدابیر محتاطانۀ زیادی را به اجرا می‌گذارند تا از کلاهبرداری از کارت‌های اعتباری جلوگیری شود و به همین دلیل ممکن است تراکنش‌های مالی را که با الگوی عادی شما مطابقت ندارند، مسدود کنند.

بنابراین اگر خیلی سفر نمی‌کنید، بهتر است به بانک‌تان اطلاع دهید که کجا خواهید بود؛ به این ترتیب احتمال اینکه کارت اعتباری‌تان در رستوران‌ها یا مراکز خرید کشور مقصد مسدود نشود کاهش می‌یابد.

۴. از آلودگی‌ها دوری کنید

در مسیر طبیعی سفر، به ناچار سطوح متعدد، صفحه‌‌های نمایش لمسی، نرده‌های پله‌برقی، کمربندهای ایمنی و ظروف زیادی را لمس خواهید کرد که پیش از شما افراد بی‌شماری آنها را لمس کرده‌اند. تا جایی که ممکن است میکروب‌ها را از روی دست‌هایتان پاک کنید و یک ظرف کوچک محلول ضدعفونی همراه داشته باشید تا اگر به آب و صابون دسترسی ندارید، بتوانید دست‌هایتان را تمیز کنید.

به همراه داشتن دستمال مرطوب ضدباکتری نیز توصیه می‌شود تا دست‌کم در داخل هواپیما بتوانید میز غذا (که بعضی تحقیقات نشان داده حتی از توالت هواپیما آلوده‌تر است) را پاک کنید.

۵. جلوگیری از جت‌لگ

اگر ریتم خواب شما به‌راحتی مختل می‌شود، بهتر است پیش از آغاز سفرهای طولانی، بدن خود را برای موقعیت جت‌لگ آماده کنید. همچنین بهتر است به محض اینکه در هواپیما نشستید، ساعت خود را روی ساعت مقصد تنظیم کنید و سعی کنید برنامه خوردن و خوابیدن شما متناسب با زمان شب و روز در مقصد سفر تنظیم شود. به این ترتیب پیش از رسیدن به مقصد، بدن شما می‌تواند کمی بیشتر خود را با شرایط تطبیق دهد.

۶. جوراب‌های ویژه سفر (فشار دهنده) بپوشید

 

اگرچه این جوراب‌ها ظاهر چندان زیبایی ندارند اما فشاری که به پا وارد می‌کنند، یک اقدام ساده برای کمک به سلامت پاها در جریان سفرهای طولانی است که برای مدت‌ها بی‌حرکت می‌مانند.

پزشکان هشدار می‌دهند که گاه بی‌حرکت ماندن برای مدتی طولانی، باعث تشکیل لخته‌های خون در ران یا ساق پاها می‌شود. این لخته‌ها دردی ندارد اما جدا شدن آنها از آن نقطه و حرکت آنها در بدن می‌توانند مشکلاتی را در دیگر نقاط بوجود بیاورند.

علاوه بر جوراب‌های فشاری، بهتر است دست‌کم هر دو ساعت یکبار از جای خود بلند شوید و کمی در راهروهای هواپیما بالا و پایین بروید.

۷. دستگاه‌های الکترونیکی را شارژ کنید

به نظر می‌رسد که امروزه مردم دیگر نمی‌توانند بدون دستگاه‌های کوچک الکترونیکی‌شان پرواز کنند. مطمئن باشید که تلفن، لپ تاپ و سایر وسایل الکترونیکی‌تان را شارژ کرده‌اید. با این کار خیالتان راحت می‌شود که دست‌کم در طول سفر، امکان سرگرم کردن خودتان یا کار کردن را دارید. همچنین عاقلانه است که یک شارژر قابل حمل نیز در طول سفر به همراه داشته باشید.

۸. پیش از سفر بصورت آنلاین «چک‌-این» کنید

با این کار، زمان انتظار بسیار کاهش می‌یابد و پرسش و پاسخ شما با کارکنان فرودگاه نیز به حداقل می‌رسد. در برخی کشورها برنامه‌هایی مانند «TSA PreCheck» نیز وجود دارند که از مسیر آن‌ها می‌توان زمان بازرسی‌ها را کمتر کرد.

به این ترتیب دیگر نیاز نیست در جریان کنترل‌های فرودگاهی، کفشهایتان را در بیاورید یا کیف محتوی لپ و تاپ و دیگر وسایلتان را خالی کنید.

۹. اطلاعات را در زمان واقعی بررسی کنید

 

سعی کنید آخرین اطلاعات پروازتان را پیگیری کنید تا در آخرین لحظه متوجه تغییر «گیت» پروازتان نشوید.

همچنین اگر پروازتان تاخیر داشته باشد یا کنترل‌های امنیتی آن طولانی باشد، با پیگیری آخرین به‌روزرسانی‌ها آنهم در زمان واقعی، می‌توانید پیش‌بینی کنید که هنگام رسیدن به فرودگاه با چه صحنه‌ای روبرو خواهید شد و از قبل برنامه‌ریزی بکنید.

بهتر است برنامه شرکت هواپیمایی خود را نیز دانلود کنید.

۱۰. وسایل ضروری را نزدیک خود داشته باشید

سعی کنید هنر سفر کردن تنها با یک چمدان را بیاموزید. اما اگر همچنان با چند چمدان سفر می‌کنید، دست‌کم وسایل ضروری مثلا داروها را در چمدانی نزد خود نگه دارید. به این ترتیب اگر دیگر چمدان‌ها گم شدند یا با تاخیر رسیدند، برای مصرف داروهایتان با مشکل مواجه نمی‌شوید. همچنین بهتر است یک دست لباس تمیز نیز در چمدان داخل کابین داشته باشید؛ به این ترتیب اگر چمدان‌هایتان دیر رسیدند، دست‌کم برای یک روز لباس تمیز خواهید داشت.

گذرنامه، پول، جواهرات و دیگر وسایل ارزشمند یا ضروری خود را نیز در همین چمدان بگذارید و در داخل کابین هواپیما با خود داشته باشید.

۱۱. غذای سفرتان را با خود بیاورید

برای سفرهای طولانی بهتر است تنقلات، آجیل و میوه به همراه داشته باشید؛ بویژه آنکه غذاهای فرودگاه‌ها معمولا بسیار گران هستند. حتی می‌توانید ظرف کوچکی از سالاد به همراه داشته باشید و به این ترتیب در جریان سفرهای طولانی با موادی سالم‌تر و ارزان‌تر خود را تغذیه کنید.

آوردن غذا به داخل هواپیما نیز باعث می‌شود که شما متناسب با زمان‌بندی مدنظر خودتان غذا بخورید و وضعیت جت‌لگ را راحت مدیریت کنید.

۱۲. صندلی‌ها را هوشمندانه انتخاب کنید

بهتر است به نقشه انتخاب صندلی‌ها با دقت نگاه بیندازید تا دقیقا کنار دستشویی ننشینید؛ یا محل نشستن شما در نزدیکی جعبه تجهیزاتی نباشد که فضا را برای پاهایتان بسیار محدود می‌کند.

همچنین ممکن است ناخواسته صندلی را رزرو کرده باشید که ثابت باشد و نتوانید موقعیت آن را برای استراحت تغییر بدهید. برخی وبسایت‌ها مانند Seat Guru نقشه صندلی همه هواپیماها را به شما نشان می‌دهند تا بتوانید راحت‌تر صندلی ایده آل خود را انتخاب کنید.

۱۳. از «محل استراحت» در فرودگاهها استفاده کنید

اگر در میان سفرتان توقف‌های طولانی دارید، بهتر است از «محل‌های استراحت» فرودگاه (airport lounge) استفاده کنید که می‌تواند پناهگاه امنی برای شما در برابر شلوغی‌های آنجا باشد. این سالن‌ها نه تنها مکان خوبی برای دوری از شلوغی «گیت‌ها» و فروشگاه‌ها هستند، بلکه خدمات متنوعی از غذاخوری گرفته تا امکان دوش گرفتن و خوابیدن یا کار کردن در آرامش را به شما می‌دهند.

۱۴. هشدارهای سفر را بررسی کنید

قبل از هر تعطیلات، مهم است بدانید واقعا چه اتفاقاتی در مقصد شما در حال روی دادن است. حتما توصیه وزارت خارجه کشورتان را درباره سفر به کشورهای دیگر بخوانید و از هشدارهایی که مقامات دولتی داده‌اند مطلع باشید.

۱۵. نوشیدن مایعات را هرگز فراموش نکنید

این که در جریان سفرهای هوایی لب‌های شما ترک می‌خورد، بینی و گلویتان خشک می‌شود و دست‌هایتان پوسته پوسته می‌شوند دلیلی دارد؛ تقریباً نیمی از هوایی که در کابین مسافران در گردش است از بیرون کشیده می‌شود و در ارتفاع ۳۵ هزار فوتی نیز رطوبت هوا بسیار کم است. بنابراین قبل از پرواز مطمئن شوید که آب مورد نیاز بدنتان را بخوبی تامین کرده‌اید. در هواپیما نیز آب به همراه داشته باشید.

از آنجا که خرید آب در فرودگاه گران است، یک بطری خالی آب به همراه داشته باشید و بعد از گذشتن از مراحل امنیتی، آن را پر کنید. پرهیز از کافئین و الکل در پرواز نیز به حفظ آب بدن شما کمک می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *