ی٫ اردیبهشت ۲ام, ۱۴۰۳
ویزای درمان تقلبی

برخورد جدی دولت با تخلفات ویزای درمان اتباع بیگانه در آژانس های گردشگری

دولت در خصوص صدور ویزای جعلی درمان و استفاده از مدارک درمانی نامعتبر برای گردشگران سلامت توسط برخی از آژانس های گردشگری اخطار جدی داده و تهدبد به برخورد قضایی کرده است.

به گزارش توریسم اینترنشنال؛ مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان تهران برای دومین بار به شرکت‌ها و آژانس‌های دارای گواهی‌نامه گردشگری سلامت، درباره استفاده از مدارک جعلی و نامعتبر و همچنین بی‌مسؤولیتی نسبت به سفر و روند درمان مسافران خارجی در ایران، اخطار داد.

این دومین اخطار به آژانس‌ها و شرکت‌های فعال در گردشگری سلامت است. اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۱ نیز پرهام جانفشان ـ مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ـ در نامه‌ای خطاب به تشکل‌های صنفی گردشگری، از اقدام برخی دفاتر و شرکت‌های خدمات مسافرتی و گردشگری دارای گواهینامه حرفه‌ای گردشگری سلامت برای صدور روادید (ویزا) درمانِ غیرمعتبر و استفاده از مدارک نامعتبر پزشکی برای دریافت ویزای درمان (T)، هشدار داده و تاکید کرده بود در صورت تکرار و مشاهده با آن‌ها برابر قانون می‌شود.

جانفشان، اینک در اخطار دیگری با یادآوری همان هشدارها، اعلام کرده است: «با استناد به برخی گزارش‌ها و بررسی‌های انجام شده، برخی از دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگری دارای گواهینامه حرفه‌ای گردشگری سلامت به بارگذاری مدارک فاقد اصالت و اعتبار در سامانه صدور روادید وزارت امور خارجه و صدور (International Patient Department) IPD نامعتبر برای اتباع بیگانه اقدام می‌کنند و یا صرفا به انجام اقدامات مربوط به صدور ویزا اکتفا کرده و رهگیری از روند درمان مسافر یا مسافران ندارند.

با تاکید و تصریح ماده ۱۲ دستورالعمل اجرایی نظارت بر صدور گواهینامه حرفه‌ای گردشگری سلامت، چنانچه دارنده گواهینامه حرفه‌ای تخلفاتی همچون، ویزافروشی و عدم نظارت منطقی بر تردد یا عدم اطلاع از ورود و خروج بیمار و همراه بیمار، ارائه مدارک نامعتبر پزشکی، ارائه مدارک نامعتبر یا جعلی از مراکز درمانی و از این قبیل انجام دهد، به تشخیص مرجع صدور مجوز و متناسب با تخلفات ارتکابی برخوردهایی از قبیل تذکر، تعلیق و لغو گواهی نامه یا مجوز را در پی خواهد داشت.»

مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری استان تهران همچنین متذکر شد: عملکرد غیرحرفه‌ای دفاتری که قوانین فوق را رعایت نمی‌کنند، علاوه بر آسیب‌های داخلی باعث فعالیت افراد و گروه‌های غیرمجاز می‌شود که در صورت مشاهده، وفق قوانین و مقررات برخورد لازم صورت می‌گیرد.

گردشگری سلامت در ایران به دلیل موازی‌کاری دو وزارتخانه بهداشت و گردشگری، دخالت بیمارستان‌ها و مراکز درمانی در جذب مسافران خارجی به عنوان بیمار و همچنین گسترش فعالیت دلال‌ها و نفوذ اتباع خارجی در این بازار، دچار نابه‌سامانی‌ و آشفتگی شده است که تاکنون جز اخطار و هشدار، تدبیر جدی دیگری را شاهد نبوده است.

در سال های اخیر برخی فعالان گردشگری در کشورهای همسایه به‌ویژه عراق و همچنین اتباع خارجی‌ایی که برای درمان به ایران سفر کرده‌اند نسبت به “بی‌مسؤولیتی بعضی از دفاتر خدمات مسافرتی و دریافت هزینه‌های هنگفت در ازای خدمات بی‌کیفیت” ابراز نارضایتی و اعتراض کرده‌اند.

بیشتر بخوانید:

ویزای اربعین حذف می شود

بررسی لغو ویزای ایران از مبدا قطر جهت ورود تماشاگران جام جهانی ۲۰۲۲

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *