د٫ فروردین ۲۷ام, ۱۴۰۳

بی‌اعتنایی مسئولان به خرید و فروش خاک “هرمز” در جنوب کشور

با وچود ممنوعیت خرید و فروش خاک هرمز در جزایر جنوبی کشور هنوز افراد سودجوی زیادی در حال خرید و فروش این خاک و آسیب به محیط زیست هستند.

به گزارش توریسم‌اینترنشنال، فروش و غارت خاک هرمز، کلید واژه ای است در سال های اخیر نگرانی های بسیاری را برای حفاظت از منابع طبیعی ایجاد کرده است.

اواسط دهه نود بود که رسانه ها از فروش خاک قرمز هرمز به کشورهای اروپایی و عربی برای ساخت لوازم آرایش خبر دادند، خبری که به ظاهر با جنجال هایی که به پا کرد، باعث تعطیلی معدن خاک سرخ هرمز شد.

بارها مسئولان استانی در تکذیب فروش خاک با رسانه ها گفتگو کردند و از ارزش های این خاک معدنی سخن گفتند.

دهن کجی به یک مصوبه

خاک جزیره هرمز دارای ترکیبات آتشفشانی و سرشار از اکسیدهای آهن است، طیف گسترده رنگ ها از جمله رنگ های زرد، سفید، قرمز، قهوه ای، سبز، فیروزه ای، کرم و طلایی و نارنجی باعث شده است این خاک در صنایع هنری نیز مورد استقبال قرار بگیرد و بسیاری از هنرمندان از خاک جزیره هرمز به عنوان طلا یاد کنند.

وجود انواع مواد معدنی و کانی های قابل استخراج در این خاک آن را به عنوان یکی از محصولات ارزشمند و گرانبها شناسانده است. 

هرچند «ممنوعیت فروش خاک و به‌ ویژه برداشت خاک از جزایر خلیج‌ فارس در سال ۹۷ مصوب و به همه ارگان‌ها و نهادها ابلاغ شد اما کافیست که در گوگل فروش خاک هرمز را جستجو کنید تا متوجه شوید فروش این خاک چه رونق قابل ملاحظه در میان صنایع و حتی اشخاص دارد.

واکنش آقای رئیس به فروش خاک هرمز

علاوه بر فروش از تناژهای بالا برای استفاده از صنایع، با رونق گرفتن گردشگری در این جزیره منحصر به فرد ایرانی چند سالی است شاهد فروش خاک از سوی محلی ها برای سوغات و برداشت آن از سوی گردشگران به عنوان یادگاری هستیم.

چند روز پیش علی سلاجقه رئیس سازمان محیط زیست در گفت و گو با خبرنگار حوزه دولت خبرگزاری برنا، درباره برداشت و فروش بی رویه و غیرقانونی خاک هرمز گفت: «چنین چیزی به ما گزارش نشده ولی ممکن است ترکیبات این خاک مورد نیاز باشد و در قالب قرارداد قانونی این برداشت صورت گیرد.

اگر چنین برداشتی باشد، حتماً. باید قانونی باشد وگرنه غیرقانونی است و به هیچ وجه اجازه برداشت نمی دهیم چون عرصه و خاک کشور است.»

این واکنش رئیس سازمان محیط زیست در حالی منتشر شده است که برداشت ماسه های درخشان و خاک رنگارنگ هرمز در فصل گردشگر پذیرش، آنقدر شدت گرفته که در فضای مجازی طی هفته گذشته بارها فیلم و عکس های آن دست به دست شده و درباره آن هشدار داده شد.

طبق قانون، حفاظت از خاک وظیفه سازمان محیط زیست است

حسین آخانی کارشناس محیط زیست در گفت و گو با خبرنگار برنا با تاکید بر اینکه مسأله فروش خاک هرمز جدید نیست و در سفری که در سال ۹۲ به این جزیره داشته است، معدن بزرگ و مخربی که برداشت خاک قرمز و معدنی این جزیره را انجام می داد دیده است، گفت: در آن زمان یادداشتی در رسانه ها نوشتم و بعد از آن سر و صداهای رسانه ای ظاهراً باعث تعطیلی این معدن شد.

وی با اشاره به اینکه سازمان محیط زیست از بعد قانونی و حقوقی ذیل قانون حفاظت از خاک،وظیفه حفاظت از خاک را دارد و علاوه برآن سازمان منابع طبیعی نیز باید در این زمینه فعال باشد، گفت: اما مساله این است که سازمان محیط زیست توان لازم را برای برخورد با این تخلفات ندارد، کما اینکه مسائل بغرنج تری مثل آلودگی هوا هم حل نشده است.

معضلات ناتمام در قطب گردشگری جنوب 

آخانی با بیان اینکه محیط زیست به دلیل نداشتن کارشناسان لازم و عدم اراده در برخورد با معضلات محیط زیستی نمی تواند کارآمدی لازم را داشته باشد، درباره واکنش اخیر رئیس این سازمان در مقابل برخورد با متخلفان فروش خاک هرمز ابراز داشت: به نظر می رسد رویه سازمان محیط زیست واکنشی است، آنهم واکنشی ضعیف در مقابل هیاهوی رسانه ای نه نظر متخصصان!

وی علاوه بر مساله فروش خاک در جزیره هرمز، ورود گیاه کهور آمریکایی که در حال نابودی طبیعت این منطقه است، پسماند مدیریت نشده و سگ های ولگرد را از دیگر مسائل و معضلات این جزیره که به یکی از قطب های گردشگری جنوب تبدیل شده است، دانست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *