پ٫ اسفند ۱۰ام, ۱۴۰۲
ژئو سایت

ثبت ژئوسایت‌ های ایران در فهرست برترین‌های زمین‌شناسی

عضو شورای عالی ژئوپارک‌های جهانی یونسکو از ثبت کویر لوت و غارنمکدان قشم در فهرست ۱۰۰ ژئوسایت برتر زمین‌شناسی جهان خبر داد.

به گزارش توریسم اینترنشنال؛علیرضا امری کاظمی، عضو شورای عالی ژئوپارک‌های جهانی یونسکو، در این خصوص گفت:فرایند انتخاب یکصد ژئوسایت برتر زمین‌شناسی جهان انجام شد. حدود یک سالی از زمانی که اتحادیه بین‌المللی علوم زمین (IUGS) به زمین‌شناسان سراسر دنیا فراخوان داد تا سایت‌هایی بین المللی که ارزش و معیارهای لازم را دارند؛ پیشنهاد بدهند می‌گذرد. ما هم از ایران سه ژئوسایت غار نمکدان قشم، کلوت‌های بیابان لوت و سازند پالئوزوئیک طبس را با همکاری پایگاه میراث جهانی لوت، کارشناسان ژئوپارک طبس و قشم پیشنهاد کردیم.

وی گفت: بیش از ۱۸۰ سایت از ۵۶ کشور جهان به این اتحادیه پیشنهاد و ارسال شد نظرات توسط کارشناسان و زمین‌شناسان جهان جمع آوری و بررسی شد. از برخی سایت‌ها اطلاعات بیشتر گرفتند و پس از رفت و برگشت‌های متعدد، در روزهای اخیر اعلام شد که دو سایت کویر لوت و غار نمکدان قشم از ایران در فهرست یکصد سایت برتر جهان در زمینه میراث زمین شناختی انتخاب شده‌اند.

عضو شورای عالی ژئوپارک‌های جهانی یونسکوتصریح کرد: اهمیت درج نام دو ژئوسایت از ایران در این فهرست از آن جهت است که با وجود صدها سایت زمین شناختی در دنیا، از کشور ما دو سایت انتخاب شده است و توجه جهانیان را به ژئوسایت های ایران بیشتر جلب می‌کند.

امری کاظمی گفت: ارائه دهندگان این پرونده‌ها، اواسط هفته در منطقه باسک اسپانیا به معرفی این پرونده‌ها می‌پردازند و ضمن ارائه گواهی رسمی، کتاب این صد سایت نیز منتشر می‌شود که نسخه آنلاین آن نیز در اختیار همگان قرار می‌گیرد.

بیشتر بخوانید:

معرفی ظرفیت های ژئوپارک جهانی قشم

تایید ثبت جهانی ژئوپارک ارس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *