پ٫ خرداد ۱۰ام, ۱۴۰۳

حدیده؛ مقصد تعطیلات ساحلی گردشگران در یمن

 

به گزارش توریسم اینترنشنال، حدیده شهری در دریای سرخ بیش از هر زمان دیگری گردشگران را به سوی خود جذب می‌کند. این شهر از زمانی به مقصد گردشگران تبدیل شده که خطوط مقدم جبهه نبرد از آن دور شده است. گویش مختلف از سراسر یمن در خیابان‌ها و بازار‌های حدیده شنیده می‌شوند که خود نشان دهنده سفر یمنی‌ها از دیگر شهر‌ها و مناطق به آنجا برای گذراندن اوقات فراغت و تعطیلات است.

به مدت سه سال «حدیده» شهری بندری و ساحل خط مقدم جبهه نبرد نیرو‌های انصارالله و مخالفان‌شان بود. سواحل و بازار‌های حدیده در شمال غرب یمن در سالیان اخیر اغلب مکان‌هایی پرخطر برای بازدید بودند. حدیده جایی است که در ماه‌های فصل زمستان زمانی که یمنی‌ها خواستار گرما و نور آفتاب از سرمای مناطق سرد و کوهستانی مانند صنعا خارج می‌شدند آنان را به سوی خود جذب می‌کرد. این وضعیت، اما چندان در سالیان اخیر در حدیده محسوس نبود. با این وجود، ماه گذشته با پیش روی نیرو‌های انصارالله نبرد از این شهر دریای سرخ دور شد و ناگهان مردم بار دیگر به سواحل حدیده بازگشتند.

به نقل از میدل ایست آی، درگیری هفت‌ساله یمن در حال حاضر به فراتر از این سواحل گسترش یافته است. جنبش انصارالله و نیرو‌های وفادار به دولت برسمیت شناخته شده بین المللی یمن در نقاط دیگر آن کشور مشغول نبرد با یکدیگر هستند. این موضوع باعث شده تا بازدید کنندگان از حدیده نهایت استفاده را از آن شهر ببرند.

«حسین عبدالوهاب» ۴۲ساله ساکن صنعا پیش از سال ۲۰۱۸ میلادی هر سال چند هفته‌ای را در حدیده می‌گذراند.

چگونه شهری یمنی از میدان جنگ به مقصد تعطیلات ساحلی تبدیل شد؟

او به «میدل ایست آی» می‌گوید: «حدیده بهترین مکان برای بازدید در زمستان است، زیرا هوای خوبی دارد. با این وجود، در سه سال گذشته ما از آن جا محروم بودیم، زیرا امن نبود و قابلیت دسترسی به دریا وجود نداشت. وجود آرامش برای زندگی حیاتی است. اکنون شهر حدیده مملو از بازدیدکنندگان است و زندگی عادی به اینجا بازگشته است. بنابراین، امیدواریم این پیامی به طرفین متخاصم در جنگ باشد که از ادامه جنگ دست بردارند تا ما همگی از صلح لذت ببریم».

خروج سربازان از حدیده نوع تازه‌ای از تهاجم را سبب شده است: هجوم گردشگران! عبدالوهاب و خانواده‌اش برای یافتن هتلی در حدیده تلاش زیادی کردند، زیرا بسیاری از یمنی‌ها برای استراحت به سمت این شهر ساحلی هجوم آورده اند. مردان، زنان و کودکان از استان‌های مختلف در سراسر سواحل دریای سرخ حدیده دیده می‌شوند و فروشندگان در کنار ساحل بستنی و خوراکی‌های دیگر را می‌فروشند.

دو هفته است که مدارس تعطیل شده‌اند و بسیاری از دانش آموزان پس از تمام امتحانات‌شان جشن می‌گیرند. عبدالوهاب می‌گوید: «همه از شنا کردن، قایق سواری، شن بازی و گوش دادن به صدای امواج دریا لذت می‌بریم. بچه‌ها به سختی به هتل باز می‌گردند، زیرا بازی کردن در ساحل را دوست دارند».

علاء الدین در بازار المطراق، «مُشَبک» یا شیرینی محلی که خود درست کرده را می‌فروشد. مدت زمان زیادی این بازار شلوغی را به خود ندیده بود. علاء الدین می‌گوید در سه سال گذشته آن بازار بدون هیچ بازدید کننده‌ای برای خرید شیرینی بود و او برای تامین مخارج خانواده‌اش به شدت تلاش می‌کرد.

او به «میدل ایست آی» می‌گوید: «امروز بیش از قبل از جنگ شیرینی می‌فروشم و می‌توانم مخارج خانواده‌ام را تامین کرده و مقدار بیش‌تری پول پس‌انداز کنم. بسیار خوشحالم که دوران سختی تمام شد و توانستم کار را از سر گیرم».

علاء الدین می‌گوید اکنون همه چیز گران‌تر از چهار سال پیش است. او می‌گوید با این وجود، تا زمانی که تقاضا برای عرضه شیرینی‌هایش وجود داشته باشد اشکالی ندارد.

او می‌افزاید: «اخیرا ساکنان حدیده به خانه بازگشته‌اند و شهر مملو از بازدیدکنندگانی است که برای خرید شیرینی به این بازار آمده اند. بیش‌تر بازدیدکنندگان مشبک را از حدیده می‌خرند، زیرا حدیده به این نوع شیرینی شهرت دارد».

علاء الدین و دیگر فروشندگان مُشبک تا دیروقت و شب هنگام کار می‌کنند و خانواده‌ها دور آنان جمع می‌شوند تا بر سر قیمت چانه بزنند و بسته‌هایی را خریداری کرده و برای دوستان و اقوام خود به خانه ببرند. مشبک فروشان می‌گویند ماه‌های سختی را پشت سر گذاشتند و امیدوارند که جنگ بار دیگر به حدیده بازنگردد.

در سراسر خیابان ها، سواحل و بازار‌های حدیده می‌توان گویش‌های مختلف یمنی افرادی که از سراسر آن کشور آمده‌اند را شنید. ساکنان امیدوار هستند که این نشانه‌ای برای بازگشت زندگی به حالت عادی باشد و یمن بتواند دوباره متحد شود.

«اشرف الزُریقی» که ترجیح می‌داد تعطیلات خود را در عدن بگذراند می‌گوید: «برای رفتن به عدن ما مجبور به عبور از مناطق تحت درگیری و عبور از جاده‌های ناامن و ناهموار بودیم. علاوه بر جاده، در عدن با تبعیض‌ها و توهین‌های زیادی مواجه می‌شویم. برخی از مردم آنجا از بازدیدکنندگانی که از شمال یمن هستند استقبال نمی‌کنند».

در حال حاضر شورای انتقالی جنوب که خواستار استقلال جنوب یمن است کنترل عدن را در اختیار دارد و اهالی شمال یمن می‌گویند در آنجا با دشمنی فزاینده‌ای مواجه می‌شوند. زریقی و خانواده‌اش از صنعا به حدیده آمده‌اند و می‌گویند: «خدمات و سواحل عدن بهتر از حدیده است، اما مردم حدیده بهتر هستند، زیرا از هر کسی استقبال می‌کنند و ما احساس نمی‌کنیم از استان دیگری آمده ایم».

چگونه شهری یمنی از میدان جنگ به مقصد تعطیلات ساحلی تبدیل شد؟

با این وجود، زریقی می‌گوید پس از سه سال گرفتار شدن در جنگ، حدیده از نظر جذب سرمایه‌گذاری دچار تاخیر شده است. او می‌گوید: «درست است که حدیده مملو از بازدیدکننده است، اما کیفیت خدمات خوب نیست و تنها به دلیل قابل دسترس و امن بودن است که مردم به اینجا سفر می‌کنند. حدیده به خدماتی مانند رستوران‌های بیش تر، هتل‌های بیش‌تر و پروژه‌های نزدیک به دریا نیاز دارد».

زریقی انتظار دارد که سرمایه گذاران پس از ناآرامی‌های رخ داده در سالیان اخیر نسبت به امنیت سرمایه‌گذاری در حدیده نگران باشند. با این وجود، او امیدوار است که به زودی شاهد سفر بیش‌تر مردم یمن از نقاط دیگر کشور به حدیده باشد چرا که آن را فرصتی برای آن شهر می‌داند. او می‌گوید: «حدیده در حال حاضر قابل دسترسی است و ما از اوقات خود در اینجا لذت می‌بریم. این مهم‌ترین چیز است. هر چیز دیگری می‌تواند بعدا به حدیده بیاید».

منبع: فرارو

1 دیدگاه برای “حدیده؛ مقصد تعطیلات ساحلی گردشگران در یمن

  1. فکر نمی‌کردم یمن هم جاهای قشنگ و توریستی داشته باشه ممنون از اطلاعات مفید و جالبتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *