ج٫ اسفند ۴ام, ۱۴۰۲

حراج آثار باستانی یمن در کشورهای اروپایی

مدیراجرایی مرکز بررسی های باستان شناسی هدد از حراج آثار باستانی یمن در ۶ کشور خارجی خبر داد.

به گزارش توریسم اینترنشنال، فهمی الاغبری افزود: این آثار در حراج هایی در آمریکا، انگلیس، فرانسه، سرزمین های اشغالی، آلمان و هلند به فروش رسیده است.

وی اضافه کرد: آمریکا در رتبه نخست عرضه و فروش آثار باستانی یمن و پس از آن هلند و رژیم صهیونیستی در رتبه های دوم و سوم قرار دارند.

الاغبری گفت: قاچاق آثار باستانی یمن از سال ۲۰۱۱ آغاز شد و در سال ۲۰۱۵ به اوج خود رسید و در طول سال های تجاوز ائتلاف سعودی – آمریکایی ۲ هزار و ۵۲۳ شئ باستانی یمنی به ارزش ۱۲ میلیون دلار در کشورهای مختلف به فروش رفته است.

وی بیان کرد: براساس آمارهای اولیه هزار و ۳۸۴ اثر باستانی یمن در هفت موزه جهان نگهداری می شود.

الاغبری تصریح کرد: امارات نقش مهمی در غارت آثار باستانی یمن داشته است و به عنوان مسیر قاچاق این آثار بویژه به سرزمین های اشغالی فلسطین عمل می کند.

عربستان سعودی از ششم فروردین ۹۴ در قالب ائتلافی از چند کشور عربی از جمله امارات و با کمک و چراغ سبز آمریکا و حمایت رژیم صهیونیستی، حملات گسترده‌ای را علیه یمن – فقیرترین کشور عربی – آغاز کرد.

این کشورها پس از ۷ سال تجاوز به یمن و کشتار هزاران نفر و تخریب زیرساخت‌های این کشور نه تنها به اهداف خود نرسیدند بلکه به دنبال ضربات موشکی و پهپادی نیروهای مسلح یمن به عمق خاک آنها مجبور به پذیرش آتش بس شدند.

آتش بس یمن که بارها از سوی ائتلاف متجاوز سعودی نقض شده است، به دنبال رایزنی‌های سازمان ملل متحد پیش از این یک بار تمدید شده بود. تمدید ۲ ماهه این آتش بس ۱۱ مرداد ماه به پایان رسید که مجددا تمدید شد و ۱۰ مهر بدون دستیابی به توافقی جدید پایان یافت.

بیشتر بخوانید:

غارت آثار باستانی یمن توسط کشورهای متجاوز سعودی-اماراتی

اقدام سازمان ملل برای مقابله با یک فاجعه زیست محیطی در یمن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *