پ٫ خرداد ۳۱ام, ۱۴۰۳
پناهجویان

خشونت ترکیه در بازگرداندن پناهجویان به سوریه

گزارش دیده‌بان حقوق بشرحاکی از آن است که کشور ترکیه پناهجویان را خلاف قوانین بشری از کشور اخراج می کند.

به گزارش توریسم اینترنشنال؛دیده‌بان حقوق بشر روز دوشنبه ۲۴ اکتبر اعلام کرد که مقام‌های ترکیه با «نقض قوانین بین‌المللی» صدها پناهجوی سوری را از ماه فوریه تا ژوئیه ۲۰۲۲ میلادی اخراج و آن‌ها را مجبور به بازگشت به سوریه کرده‌اند.

بنا به گزارش این سازمان، مقام‌های ترکیه سوری‌های اخراج شده را در خانه‌ها، محل‌های کار و خیابان‌ها بازداشت و آن‌ها را مجبور کردند تا پس از امضای فرم‌های بازگشت داوطلبانه، به شمال سوریه بازگردند.

دیده‌بان حقوق بشر در گزارش خود اعلام کرده که عملیات اخراج پناهجویان سوری در تضاد با کارنامه ترکیه به عنوان کشوری است که میزبان بیشترین شمار پناهجویان است.

نادیه هاردمان، پژوهشگر حقوق پناهجویان و مهاجران در دیده‌بان حقوق بشر می‌گوید: «اگرچه ترکیه از ۳.۶ میلیون پناهجوی سوری حمایت موقت به عمل آورده اما اینک به نظر می‌رسد که این کشور می‌خواهد شمال سوریه را به محلی برای رهایی از پناهجویان تبدیل کند.»

ترکیه در گذشته اتهام‌ «بازگرداندن اجباری» پناهجویان سوری را رد کرده است.

دیده‌بان حقوق بشر در گزارش خود با درخواست از ترکیه برای پایان دادن به عملیات بازداشت، ضرب و شتم و اخراج پناهجویان سوری و منتقل کردن آن‌ها به شمال سوریه، از آنکارا خواست عدم استفاده نیروهای امنیتی و مسئولان مهاجرت از خشونت علیه سوری‌ها و دیگر شهروندان خارجی بازداشت شده را تضمین کند.

این سازمان حقوق بشری همچنین از ترکیه خواست به کمیساریای امور پناهندگان سازمان ملل متحد اجازه دهد که بر روند انتقال پناهجویان سوری به کشورشان نظارت داشته باشد تا از داوطلبانه بودن این بازگشت اطمینان حاصل کند.

دیده‌بان حقوق بشر در بخش دیگری از گزارش خود نوشت که ترکیه در مقابل پذیرش پناهجویان سوری که چهار برابر کشورهای اتحادیه اروپا است، میلیاردها دلار از این اتحادیه دریافت کرده است.

این سازمان در ادامه با اعلام اینکه ترکیه بر اساس معیارهای تعیین شده برای پناهجویان یک کشور امن نیست، از اتحادیه اروپا خواست هرگونه کمک مالی به آنکارا را برای این موضوع به دسترسی کامل و بدون مانع کمیساریای امور پناهندگان سازمان ملل منوط کند.

بیشتر بخوانید:

خطر ریزش آثار باستانی دهوک در پی درگیری‌های ترکیه و پ.ک.ک

دو کشته در اثر سقوط بالن تفریحی در ترکیه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *