ی٫ خرداد ۶ام, ۱۴۰۳

درآمد دو میلیون دلاری استان کرمان از صادرات صنایع دستی

صادرات صنایع دستی استان کرمان به بیش از دو میلیون دلار رسید. این حجم از صادرات یا به صورت چمدانی و یا از طریق گمرک به سایر استان‌های کشور انجام می گیرد.

به گزارش توریسم اینترنشنال، مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان کرمان از صادرات دو میلیون دلاری صنایع‌دستی این استان خبر داد.

فریدون فعالی در جلسه هماهنگی پنج شهر نامزد ثبت ملی صنایع‌دستی استان کرمان بیان کرد: هم‌اکنون ۷۰ هزار نفر در حوزه صنایع‌دستی و ۷۲ هزار نفر در حوزه فرش دست بافت اشتغال دارند.
مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان کرمان از صادرات دو میلیون دلاری صنایع‌دستی این استان خبر داد و گفت: بیشتر این صادرات به صورت چمدانی و یا از گمرکات سایر استان‌های کشور انجام می شود.
وی با بیان اینکه یک چهارم صادرات حوزه صنایع‌دستی استان کرمان را سنگ‌های قیمتی و نیمه‌قیمتی شهرستان شهربابک تشکیل می‌دهد اظهار کرد: دست‌بافته‌های گلیم نیز سهم قابل توجهی در صادرات صنایع‌دستی استان دارند.
فعالی در ادامه با اشاره به اینکه گرایش جوانان به سمت آموزش و ترویج صنایع‌دستی افزایش یافته است بیان کرد: بدون شک این صنعت می‌تواند فضای کسب و کار استان کرمان را رونق دهد.
وی با تاکید براینکه ثبت هر شهر به عنوان شهر ملی صنایع‌دستی سبب معرفی و رونق هنر شاخص آن شهر و منطقه می‌شود عنوان کرد: برای یک سال پنج شهر از استان کرمان نامزد ثبت در فهرست شهرهای ملی صنایع‌دستی ایران شده‌اند و باید از این فرصت استفاده کرد.
فعالی خواهان همکاری مسئولان محلی به ویژه شهرداران شهرهای نامزد ثبت ملی صنایع‌دستی شد و افزود: باید فضای این قبیل شهرها به المان‌ها و نمادهای صنایع‌دستی آراسته و معابری به نام رشته‌های صنایع‌دستی شاخص آن منطقه نامگذاری شوند.
مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان کرمان با تقدیر از همکاری اتاق بازرگانی کرمان به ویژه کمیسیون گردشگری این اتاق در تدوین پرونده‌ها و اسناد پنج شهر نامزد ثبت ملی صنایع‌دستی خاطرنشان کرد: خوشبختانه بخش دولتی و خصوصی حوزه گردشگری و صنایع‌دستی استان کرمان تعامل و همکاری بسیار زیادی با یکدیگر دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *