چ٫ خرداد ۲۳ام, ۱۴۰۳
پخش روزانه سرود ملی اوکراین هنگام سرریز سد 100 ساله ایماترای فنلاند

رقص آب همزمان با پخش سرود ملی اوکراین در مرز فنلاند/فیلم

فنلاند از کشورهای هم مرز با کشور اوکراین می باشد که جاذبه گردشگری سد رودخانه شهر ایماترای  در این کشور باعث جذب گردشگرانی از اوکراین در این منطقه نیز می شود.

به گزارش توریسم اینترنشنال؛ گروهی از مردم در شهر شرقی “ایماترا” فنلاند روی پلی مشرف به تپه‌های “ایماتران کوسکی” گرد هم می‌آیند تا امواج و رقص آب سرریز شده از سد این منطقه را ببینند. این منطقه یکی از جاذبه‌های طبیعی فنلاند در شمال اروپا است.

 سد ۱۰۰ ساله رودخانه شهر ایماترای فنلاند هر روزه در ساعتی از روز با صدای موسیقی “ژان سیبلیوس” آهنگساز فنلاندی سرریز می‌شد.

این سد و طبیعت اطرافش یک جاذبه محبوب به خصوص برای گردشگران روسی محسوب می شود. “کاترین کبیر” ملکه روسیه در سال ۱۷۷۲ نیز از از ایماتران کونسکی بازدید کرده است.

مقامات شهر ایماترا از اواخر ماه جولای ( اوایل مرداد) نمایش سرریز کردن آب سد را کمی تغییر دادند و به جای پخش موسیقی آهنگساز کشورشان، سرود ملی اوکراین را پخش کردند.

فنلاند در منطقه شرقی خود حدود ۱۳۰۰ کیلومتر مرز مشترک با روسیه دارد.

این کشور در حال محدود کردن ویزای توریستی صادره برای روس‌ها است.

“مارک کوسیک” ۴۴ ساله روسی که همراه خانواده خود برای دیدن این رقص آب و  مناظر اطراف آن به فنلاند آمده می‌گوید:” این موضوع برای روس‌هایی که فنلاند را دوست دارند، بد است”.

اما او می‌گوید که روس‌ها دولت فنلاند را درک می‌کنند.

این مرد ۴۴ ساله روس با تاکید می‌گوید که روس‌هایی هستند که جنگ را دوست ندارند.

به گفته او همه روس‌ها طرفدار پوتین نیستند و دولت و همه مردم باید این موضوع را درک کنند.

روابط تغییر کرده است

در لاپین‌راتا شهر مجاور ایماترا، سرود ملی اوکراین هر شب و از بالای تالار شهر نواخته و پخش می‌شود. این تالار مشرف به مراکز خرید محبوب گردشگران روسی است.

“کیم یاروا” شهردار “لاپین راتا” می‌گوید: “هدف حمایت قوی از اوکراین و محکوم کردن جنگ تهاجمی است”.

بسیاری از روس‌ها برای خرید لباس و لوازم آرایشی از لاپین‌راتا دیدن می‌کنند و میتوان اتومبیل‌های زیادی با پلاک روسی را در این منطقه مشاهده کرد.

جنگ اوکراین باعث نارضایتی فنلاند از گردشگران همسایه شرقی این کشور شده است.

نظرسنجی هفته گذشته که در رسانه خبری “ییل/ Yle” فنلاند منتشر شده حکایت از موافقت ۵۸ درصد از فنلاندی‌ها برای محدود کردن ویزای توریستی روس‌ها در فنلاند دارد.

“انترو اتیانن” ۵۷ ساله از شهروندان “لاپین راتا” می‌گوید: به نظر من آنها باید شدیدا محدود شوند. هیچ راه دیگری برای فشار بر سیاستمداران روس به ذهنم نمی‌رسد”.

او گفت: اگر چه مسئله شخصی با گردشگران مستقل روس ندارد اما رابطه‌اش با روس‌ها تغییر کرده است.

وزیر خارجه فنلاند پس از افرایش نارضایتی‌ها در هفته گذشته طرحی را برای محدود کردن ویزای توریستی برای روس‌ها ارائه کرد.

این کشور “نوردیک” تنها همسایه روسیه در اتحادیه اروپا است که به گردشگران روس اجازه می‌دهد بدون محدودیت ویزای توریستی فنلاند را دریافتکنند.

براساس یک نعریف ویکی پدیایی به منطقه‌ای فرهنگی و جغرافیایی در شمال اروپا و اقیانوس اطلس شمالی “نوردیک” گفته می‌شود. این منطقه شامل کشورهای دانمارک، فنلاند، ایسلند، نروژ و سوئد و همچنین چند قلمروی خودمختار دیگر  است.

از آنجایی که پروازهای روسیه به اتحادیه اروپا متوقف شده، فنلاند به یک کشور ترانزیت برای روس‌هایی تبدیل شده که به دنبال سفر بیشتر در اروپا هستند.

“پکا هاویستو” وزیر امور خارجه فنلاند به خبرگزاری فرانسه گفت:” بسیاری این روند را دور زدن سیستم تحریم‌ها می‌دانند”.

روابط مرزی

اگر چه بسیاری از فنلاندی‌ها از گردشگران روسی ناراضی هستند اما مردم دو سوی مناطق مرزی به صورت سنتی در تماس نزدیک با یکدیگر زندگی می‌کنند.

“کوسیک” گردشگر روسی در فنلاند می‌گوید: “در سن پترزبورگ بسیاری از مردم مانند همسر من پدربزرگ و مادربزرگ فنلاندی دارند”.

گردشگران روسی یکی از منابع درآمدی ضروری برای شهرهای مرزی فنلاند محسوب می‌شوند.

پس از لغو محدودیت‌های کرونایی در روسیه تعداد گردشگران روسی در فنلاند به تدریج افزایش یافته است. محدودیت‌های کرونایی روسیه در ۲۴ تیرماه لغو شدند.

بیشتر بخوانید:

سوپ برش اوکراینی در فهرست میراث یونسکو

نمایش آثار حمله روسیه به اوکراین در موزه جنگ جهانی دوم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *