پ٫ اسفند ۱۰ام, ۱۴۰۲
کتیبه

رمزگشایی از یک کتیبه نادر در اسرائیل

باستان شناسان کتیبه ای در اسرائیل کشف کرده اند که به زبان کنعانی در ۳۷۰۰ سال پیش نوشته هایی بر روی آن هک شده است.

به گزارش توریسم اینترنشنال،باستان‌شناسان اسرائیلی می‌گویند کتیبه نادری که رایج بودن زبان کنعانی در حدود ۳۷۰۰ سال پیش را ثابت می‌کند را در جنوب این کشور کشف کرده‌اند.

این کتیبه بر روی شانه‌ای از جنس عاج فیل حکاکی شده و نشان از رایج بودن الفبای کنعانی در آن دوره تاریخی دارد.

رمزگشایی از ۱۷ حرف حک شده که مجموعا ۷ کلمه جمله نقش بسته روی شانه را تشکیل می‌دهد حاکی از وجود شپش ، ۱۷۰۰ سال پیش از میلاد مسیح و تلاش مردم برای مبارزه با این حشره کوچک بوده است.

از قرار معلوم این جمله وردی بوده برای «طلسم کردن» شپش‌ها به این مفهوم: «باشد که با این عاج شپش مو و ریش، ریشه کن شود.»

با توجه به این که شانه از جنس عاج یک وسیله گران وارداتی محسوب می‌شده این یافته‌ها نشان می‌دهد که حتی مردم طبقات مرفه و بالای جامعه هم از شر شپش‌ها در امان نبوده‌اند.

پژوهشگران دانشگاه اورشلیم در بیانیه‌ای با اشاره به تاریخ کشف این شانه (۳.۵ در ۲.۵ سانتیمتری) در منطقه « تل لاچیش» در سال ۲۰۱۷ اعلام کرده‌اند که به تازگی و در پی بررسی‌های بیشتر متوجه حروف ریز ( بین ۱ تا ۳ میلیمتر) روی آن شده‌اند.

یوسف گارفینکل، استاد باستان شناسی این دانشگاه می‌گوید:«این نخستین عبارت به زبان کنعانی است که تاکنون در اسرائیل کشف شده و در تاریخ توانایی انسان برای نوشتن، یک نقطه عطف محسوب می‌شود.»

«تل لاچیش» در ۴۰ کیلومتری جنوب غربی اورشلیم (بیت المقدس) واقع شده و یکی از شهرهای مهم تمدن کنعانی محسوب می‌شود.

طبق این بیانیه در مجموع حدود ۱۰ کتیبه در این محل کشف شده اما حکاکی روی شانه نخستین جمله کامل مکتوب با معنی، به زبانی است که توسط ساکنان محلی وقت «تل لاچیش» صحبت می‌شده است.

بیشتر بخوانید:

تنها معبد بودایی در ایران/فیلم

کشف دوباره جواهرات خیره‌کننده پادشاه توت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *