ی٫ اردیبهشت ۲ام, ۱۴۰۳

روایت اشپیگل از ملاقات با “زامبی های کینشانزا”

توریسم اینترنشنال؛ نشریه اشپیگل در جریان یک گزارش میدانی از جمهوری دموکراتیک کنگو و پایتخت این کشور شهر کینشانزا، از تولید یک ماده مخدر جدید به اسم بمب که حالاتی شبیه به زامبی ها را در انسان ها ایجاد می کند پرده برداشته و نسبت به آسیب های اجتماعی و فرهنگی این مساله هشدار داده است.

اشپگل در این رابطه می نویسد: «در مدت اخیر، ویدئوهایی عجیب و غریبی در شبکه های اجتماعی از کشور کنگو دست به دست می شوند. ویدئوهایی که به محض انتشار، یک نام خاص از سوی مخاطبان گرفتند: “زامبی های کینشانزا”. تصاویر و ویدئوهای مذکور، مردمی را نشان می دهند که کاملا بی‌حرکت بودند یا به آرامی حرکت می کردند. تنها اندکی بعد این نکته معلوم شد که این افراد ماده مخدر جدیدی به نام “بمب” را مصرف کرده اند.

به گزارش توریسم اینترنشنال، برخی مقام های مسوول که به بررسی ماده مخدر مذکور در کنگو پرداخته اند می گویند: “ما با یک اپیدمی مواجه هستیم”. مصرف گسترده ماده مخدر بمب در جمهوری دموکراتیک کنگو، تا حد زیادی توجه دولت این کشور را نیز به خود جلب کرده است. “فلیکس تشیسکیدی” رئیس جمهور کنگو جهت بحث در مورد ماده مخدر جدید بمب و مضرات گسترده استفاده از آن در کشورش، در اوایل سال جاری میلادی، یک جلسه ویژه با حضور اعضای کابینه دولت خود تشکیل داد. وی مایل است که به افکار عمومی نشان دهد که هر آنچه در توان دارد، جهت مقابله با این بحران انجام خواهد داد.

با این همه باید توجه داشت که مصرف روزفزون ماده مخدرِ بمب در کنگو، با وضعیت نابسامان این کشور و به طور خاص زندگی در “کینشانزا” پایتخت کنگو که بر اساس بسیاری از آمارهای بین المللی، شهری است که سکونت در آن بسیار سخت است نیز همخوانی دارد.

در یکی از بدترین محله ای کینشانزا به نامِ “سِلِمبائو”، چهار مرد جوان در یک حیاط نشسته اند. یک شیشه در مقابل آن ها قرار دارد که پودری قهوه ای رنگ روی آن قرار دارد. در کنار پودر، قرص های سفیدی نیز هستند که جوان های مذکور، آن ها را خرد می کنند و سپس با پودر قهوه ای رنگ مخلوط می کنند. آن ها تاکید می کنند که قرص های سفید اشتهای افراد را تحریک می کنند. انها می گویند اگر این کار را نکنیم تا دو روز نمی توانیم لب به چیزی بزنیم(پس از مصرف ماده مخدر بمب).

جوان های مذکور سپس پودری را که درست کرده اند، در سه خط باریک(با استفاده از یک تیغ) قرار می دهند. ماده مخدر مذکور یا از طریق بینی و یا از طریق استعمال توسط سیگار، وارد بدن این افراد می شود. پس از مصرف، آن ها ابتدا حس سرخشی دارند با این حال به تدریج، حرکت بدن آن ها آرام و آرام تر می شود(بر اساس گفته‌های افرادی که به ماده مخدر بمب اعتیاد دارند).

چهار مرد جوان می دانند که پودری که استفاده کرده اند احتمالا حاوی چه ماده ای است: رسوبات و موادی از مبدل های کاتالیزوری خودرو که همگی آن ها از خودروهای قدیمی به دست آمده  و سپس طی فرآیندی، به یک ماده مخدر تبدیل شده است. جوان های مذکور می گفتند: “ما نگران این ماده مخدر نیستیم”. آن ها تاکید داشتند که چیزی برای از دست دادن در این دنیا ندارند. آن ها گفتند: “ماده مخدر بمب به ما کمک می کند تا همه چیز را فراموش کنیم. در کشورهای دیگر، افراد حساب بانکی دارند اما ما نداریم. آینده دارند اما ما نداریم. وقتی بمب مصرف می کنیم، همه چیز برایمان ساده تر می شود”. یکی از مصرف کنندگان مخدرِ بمب می گوید: “با این ماده مخدر، انگار که به سفری دور و دارز می روید و فقط بایستی برای آن یک دلار بپردازید”.

وقتی شما فقط یک دلار برای دریافت ماده مخدر بمب در کنگو می پردازید، این بدان معناست که عملا کم خرج‌ترین اقدام را در این کشور انجام می دهید. یک وعده غذایی ساده در یک رستوران متوسط در کینشانزا پایتخت کنگو، به راحتی تا ۳۰ دلار هزینه دارد. کینشانزا در میانِ گرانترین شهرها در جهان است(حداقل برای کارگران خارجی). در این شهر، محله های اعیان نشین زیادی نیز وجود دارد که از خیابان های بزرگ و مرتبی برخوردار هستند و در آن ها خودروهای گرانقیمتی نیز حرکت می کنند.

در شرایطی که اقتصاد کنگو وضعیتی نامساعد دارد، ثروت عظیم و قالب توجه کنگو از حیث دارا بودنِ منابع معدنی و طبیعی، به اقشار و طبقات اجتماعی خاصی در این کشور می رسد. بخش عظیمی از از ساکنانِ ۱۵ میلیون نفری شهر کینشانزا، هیچ شغل ثابت و درآمد مشخصی ندارند. مساله ای که با بحران شیوع ویروس کرونا، وضعیت وخیم‌تری را نیز پیدا کرده است.

در این چهارچوب شاید چندان عجیب نباشد که شاهدیم مصرف ماده مخدر بمب به یک پدیده رایج در شهر کینشانزا تبدیل شده است. کنگو در شرایط کنونی با ارتش عظیمی از جوانان رو به رو است که از طریق فعالیت‌های باندی و مافیایی، خود را سرگرم می کنند و  از طریق استعمالِ ماده مخدری نظیر بمب سعی دارند تا اقداماتِ مجرمانه خود را به دست فراموشی بسپارند. در واقع، این جوانان استفاده از ماده مخدر بمب را نوعی خوشیِ مطلق در نظر می گیرند. یکی از مصرف کنندگان ماده مخدر بمب می گوید: “در لحظه مصرف، من در عمیق ترین خوابی که تاکنون رفته ام، فرو می روم”. دیگر افراد نیز توضیح می دهند که ماده مخدر بمب به آن ها تلفیقی از حس سرخوشی و استراحت می دهد که در قالب آن، افراد دیگر نیازی ندارند تا به چیزهای مختلف و دغدغه هایشان فکر کنند.

دیگر مصرف کنندگان ماده مخدر بمب می گویند که این ماده مخدر موجب ایجاد نوعی خلا برای افراد می شود. این مساله برای آن ها در کینشانزا و کشوری نظیر کنگو کافی است. تاکنون ویدئوهای بیشماری از مصرف کنندگان ماده مخدر بمب در فیس بوک و تویئتر منتشر شده است. اغلب افرادی که این ماده مخدر را مصرف می کنند وضعیتی زامبی‌گونه پیدا می کنند. برخی از جوانان تبهکار در کنگو می گویند که ماده مخدر بمب را قبل از انجام درگیری با دیگر گروه های تبهکار نیز استفاده می کنند. آن ها می گویند که به حسِ بی خیالی در خیابان ها به شدت نیاز دارند.

در این راستا، رئیسِ برنامه ضداعتیاد کنگو “پاتریس کاگیا” می گوید: “ماده مخدر بمب به شدت خطرناک است. این ماده مخدر به قلب آسیب می زند و مشکلات تنفسی ایجاد می کند. در بلند مدت نیز موجب ایجاد سرطان در افراد می شود. در عین حال گزارش هایی نیز منتشر شده که افرادی که ماده مخدر بمب مصرف می کنند، پس از مصرف، بلافاصله جان خود را از دست داده اند”.کاپیا تاکید می کند که عناصر تشکیل دهنده ماده مخدر بمب که از مبدل های کاتالیزوریِ خودروها هستند می توانند به طور خاص سمی نیز باشند.

یک افسر پلیس کنگو که به شرط ناشناس ماندن با اشپیگل صحبت کرده می گوید: “با بررسی عناصر تشکیل‌دهنده ماده مخدر بمب به این نتیجه رسیده ایم که بمب از مخلوطی از مواد مختلف نظیر ترامادول، دلارن، نیتریل، آمپی‌سیلین و در برخی موارد، ذره هایی از هروئین تشکیل شده است.

در این راستا، گزارش زیادی نیز از دزدی از مبدل های کاتالیزوری خودروها و یا همدستی مکانیک ها با تولید‌کنندگان ماده مخدر بمب در کنگو منتشر شده است. در این راستا، این افراد مبدل کاتالیزوری خودروها را باز می کنند و محتویات مورد نیاز خود را از آن بیرون می کشند و سپس آن را جوش می دهند. این اقدام در شرایطی انجام می شود که صاحب خودرو به این زودی ها متوجه وقوع تغییر در خودروی خود نخواهد شد.

بسیاری از ناظران و تحلیلگران بر این باورند که دولت کنگو باید قدم های جدی تری جهت مقابله با روند رو به رشدِ استفاده از ماده مخدر بمب در این کشور بردارد. بدون تردید اگر روند کنونی ادامه یابد، جدای از تبعاتی که مصرف این ماده مخدر بر سلامت افراد خواهد گذاشت، بایستی منتظر وقوع آسیبهای اجتماعی جدی نیز در کنگو باشیم. در این رابطه، گروه ها و سازمان های مردم نهادِ کنگویی نیز بایستی فعالانه وارد میدان شوند و با بحران جدید با تمام قوا مقابله کنند».

 

*منبع: نشریه اشپیگل

*ترجمه: توریسم اینترنشنال

 

لینک:

https://www.spiegel.de/international/world/new-drug-in-the-democratic-republic-of-congo-the-zombies-of-kinshasa-a-b6c69627-922b-42c7-bb6f-25b939f5d2ac

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *