ش٫ اردیبهشت ۱ام, ۱۴۰۳

رونق گردشگری دریایی در گیلان

رئیس اداره بنادر و دریانوردی گیلان اعلام کرد: از ابتدای تعطیلات نوروز تا به حال، حدود ۱۹ هزار گردشگری دریایی از سواحل گیلان بازدید کردند.

به گزارش توریسم‌اینترنشنال، علی خدمتگزار روز سه شنبه به خبرنگاران بیان کرد: طرح ایمنی گردشگری دریایی توسط اداره کل بنادر و دریانوردی استان گیلان به منظور نظارت بر فعالیت های گردشگری دریایی با نگاه پیشگیرانه از بروز سوانح از ۲۴ اسفند ۱۴۰۲ فعال شده است.

وی عنوان کرد: این استان با بیش از ۲۷۰ کیلومتر نوار ساحلی، مسیرهای تالابی و رودخانه‌های قابل قایقرانی متعددی دارد و همه ساله میزبان هزاران علاقمند به تفریحات آبی است.

وی تصریح کرد : در این استان چهار هزار و ۵۰۰ قایق تفریحی، جت اسکی های ثبت شده دارای پلاک و هویت مجاز به ارائه خدمات گردشگری دریایی هستند.

وی اضافه کرد: طرح ایمنی و گردشگری دریایی با ایجاد یک هسته بازرسی و کارگروه گردشگری دریایی در درون اداره کل بنادر و دریانوردی استان گیلان و با همکاری دستگاه ها و ارگان های مرتبط با موضوعات گردشگری و دریانوردی استان شکل گرفت.

به گفته وی، هدف از آن شناسایی مراکز و شناورهای ارائه دهنده خدمات گردشگری دریایی، بازرسی ایمنی و اسنادی مرکز شناورهای مشمول طرح و ارائه خدمات مطلوب به درخواست های جستجو و نجات دریایی در حداقل زمان ممکن است.

خدمتگزار، برگزاری جلسات هماهنگی برون سازمانی با دستگاه ها و ارگان های همکار در طرح با هدف افزایش سطح هماهنگی و اخذ بالاترین راندمان لازم از همکاری های مشترک، لایروبی برخی از آبراه های تالابی پرترافیک برای ایمن سازی تردد شناورهای تفریحی، بازدید میدانی مستمر از ۴۲ مرکز ارائه دهنده خدمات گردشگری دریایی و بازرسی از تجهیزات و شناورهای بکار گرفته شده در این مراکز توسط کارشناسان ایمنی دریایی را برخی از اقدامات در این طرح دانست.

وی، آمادگی کلیه تجهیزات امداد دریایی و برگزاری مانورهای مختلف برای ارائه خدمات مطلوب جستجو و نجات دریایی در مواقع اضطرار و آموزش و تجهیز همیاران ناجی در سواحل استان به منظور دستیابی به بهترین راندمان ممکن در مواقع همکاری را از مهمترین اقدامات صورت گرفته در این طرح اعلام کرد.

وی ادامه داد: تدوین، چاپ و توزیع بیش از ۲ هزار نسخه بروشورهای راهنمای گردشگری دریایی ایمن در میان گردشگران و مسافران دریایی با هدف افزایش سطح اطلاعات آنان در موضوعات ایمنی دریانوردی و ترغیب مسافران بر نظارت بر عملکرد قایقرانان و مراکز ارائه دهنده خدمات گردشگری دریایی و اطلاع رسانی محیطی پیام های ایمنی دریانوردی در مبادی اصلی تردد گردشگران در استان و شهرهای ساحلی از سایر اقدامات انجام شده در این حوزه است.

معاون امور دریایی اداره کل بنادر و دریانوردی گیلان از کلیه علاقمندان جاذبه های گردشگری دریایی خواست : از شناورهای تفریحی مجاز (دارای هویت و پلاک ثبتی) برای گشت های ساحلی و تالابی استفاده کنند و در صورت وقوع شرایط اضطرار با شماره ۱۵۵۰ مرکز هماهنگی جستجو ونجات دریایی این اداره کل تماس بگیرند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *