ی٫ تیر ۲۴ام, ۱۴۰۳
کشتی یونانی

زیباترین نماد جزیره گردشگری

اکثر افراد کشتی یونانی را به عنوان نماد زیبای جزیره کیش می‌شناسند.

به گزارش توریسم اینترنشنال،هرمزگان یکی از استان‌های زیبای ایران است که به واسطه زیبایی‌هایش گردشگران را حیرت‌زده کرده است. یکی از زیبایی‌های وصف‌نشدنی این استان کشتی یونانی می‌باشد که در جزیره کیش قرار گرفته است.

کشتی یونانی کیش؛ زیباترین اشتباه کاپیتان 
کشتی یونانی در سال ۱۳۴۵ هجری شمسی در دریای خلیج فارس و در ساحل جزیره کیش به گل نشست و امروزه از معروف‌ترین جا‌های دیدنی کیش است. هنگام سفر به این خطه از کشور می‌توانید غروب خورشید را از کنار آن به نظاره بنشینید؛ به‌خصوص که فرورفتن خورشید در آب را برایتان تداعی می‌کند. ضمن اینکه منظره کشتی در سکوت و آرامش صبحگاهی نیز بسیار دیدنی است. در کنار بازدید از کشتی یونانی، شترسواری و اسب‌سواری در ساحل آن را از دست ندهید! در آلبوم عکس خود از سفر به کیش، حتما باید با کشتی یونانی عکس داشته باشید.
کشتی یونانی
سرکذشت کشتی یونانی
کشتی‌سازی ویلیام همیلتون و شرکا در سال ۱۹۴۳ میلادی (۱۳۲۲ هجری شمسی) شروع به ساخت یک کشتی باربری در شهر پورت گلاسگو اسکاتلند کرد که امپایر ترومپت یا شیپور امپراتور نام داشت. این کشتی در آن سال ساخته و به وزارت حمل‌ونقل جنگ بریتانیا فروخته شد. در ادامه شرکتی به نام کشتی بخار لاریناگا، آن را در اختیار گرفت و دو سال بعد کشتی را به شرکت تی اند جی هریسون واگذار کرد. در فاصله این سال‌ها (از ۱۹۴۳ تا ۱۹۴۶ میلادی)، کشتی مذکور در اجازه دولت آفریقای جنوبی بود. کشتی بخار شرانت در سال ۱۹۴۶ میلادی اقدام به خرید آن کرد و نام کشتی را به نچرالیست تغییر داد. سپس تصمیم بر این شد که مدیریت آن به تی اند جی هریسون، صاحب قبلی کشتی، واگذار شود. سال ۱۹۵۹ میلادی نوبت یک شرکت ایرانی بود که مالکیت کشتی را از آن خود کند. شرکت ایرانی لوید اند کو خرمشهر، پس از تغییر نام کشتی به کوروش ایرانی، مدیریت آن را به شرکت بی اش‌ورث و شرکا سپرد. در سال ۱۹۶۵ میلادی، خطوط کشتیرانی ایران در خرمشهر مالک آن شد و نام همدان را برای کشتی انتخاب کرد. دو فرد یونانی به نام‌های «پی. جی فرانگولیس» (P.J. Frangoulis) و «ای. آی کلیافز» (A.I. Cliafas) آخرین صاحبان کشتی بودند که در سال ۱۹۶۶ اقدام به خرید آن کردند و به این ترتیب، نام کشتی به کوالا اف تغییر یافت. ماجرای به‌گل‌نشستن کشتی در همان سال رخ داد و از آنجا که کشتی متعلق به یونانی‌ها بود، به کشتی یونانی معروف شد.
جزیره خلیج فارس
علت به گل نشستن کشتی یونانی چیست؟
کشتی یونانی در چهار مرداد ۱۳۴۵ هجری شمسی با انبوهی از ذخایر نفتی باارزش در نزدیکی روستای باغو به گل نشست. در نتیجه خدمه چاره‌ای جز ترک کشتی و تخلیه بار آن نداشتند. گفته شده است که فقدان فانوس دریایی در این منطقه، اشتباه محاسباتی کاپیتان کشتی و عمق کم دست‌به‌دست هم دادند و این اتفاق را رقم زدند. روایت دیگری که بومیان جزیره مطرح می‌کنند، این است که کاپیتان کشتی  هوشیار نبوده به‌جای توقف در یکی از بنادر نزدیک کیش، از مسیر خود خارج شده و با آمدن به این محل، در گل‌ولای نزدیک ساحل از حرکت ایستاده است. در این میان عده‌ای علت حادثه را حق بیمه کشتی می‌دانند و معتقدند که صاحبان کشتی برای گرفتن حق بیمه زیاد عمدا کشتی را به این وضع درآوردند. جالب اینکه داستان عاشقانه‌ای نیز از این ماجرا مطرح است. به باور مردم بومی، ناخدای کشتی در روزگار جوانی طی سفری به کیش، با دختری زیبارو آشنا شده و عاشق او می‌شود؛ اما به‌دلیل مخالفت خانواده متعصب او، ناخدا با مریم قرار می‌گذارد که کشتی را به ساحل بیاورد و عشقش را با خود به یونان ببرد.
همین ماجرا منجر به گل نشستن کشتی می‌شود و این دو دلداده به وصال یکدیگر نمی‌رسند. جالب اینکه پیرزنی به نام «مش مریم» در جزیره زندگی می‌کند که به اعتقاد بومیان همان دختر است. در هر صورت، پس از آنکه کشتی به گل نشست، هیئت‌های مختلفی به جزیره اعزام شدند تا با بررسی اوضاع، راهکاری برای کشتی پیدا کنند. با وجود تلاش‌های زیادی که به‌منظور حرکت کشتی انجام شد؛ بعد از گذشت ۸۰ روز تلاش یدک‌کش هلندی، نتیجه‌ای به دست نیامد. در نهایت، حاصل محاسبات آن‌ها از این قرار بود که هزینه خارج‌کردن کشتی از گل، صرفه اقتصادی ندارد. پس کشتی به حال خود رها شد و تا به امروز کسی به‌درستی نمی‌داند که علت اصلی این ماجرا چه بود. طبق گفته بومیان جزیره، یونانی‌ها پس از ترک کشتی آن را به آتش کشیدند و شاهد سوختن آن بودند. این موضوع احتمالا صحت دارد؛ زیرا امروزه هیچ عنصر غیرفولادی در بدنه و عرشه کشتی دیده نمی‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *