ش٫ اردیبهشت ۱ام, ۱۴۰۳

ساعت کاری موزه ها و مراکز گردشگری استان فارس در ایام نوروز افزایش خواهد یافت

رئیس اداره گردشگری و میراث فرهنگی فارس از افزایش ساعت کاری موزه ها و مراکز گردشگری در ایام نوروز خبر داد و گفت به منظور ارتقای کیفیت خدمات به گزدشگران، نظارت ها بر مراکز گردشگری افرایش خواهد یافت.

به گزارش توریسم اینترنشنال، محمد ثابت اقلیدی امروز، ۲۵ اسفند با بیان اینکه دبیرخانه مرکزی ستاد اجرایی خدمات سفر در ساختمان اداره‌کل میراث فرهنگی فارس در شیراز  مستقر شده و از روز شنبه، ۲۶ اسفندماه فعال است، افزود: ریاست ستاد خدمات سفر استان به عهده استاندار فارس و دبیری آن به عهده میراث فرهنگی استان است.

وی با اشاره به برگزاری جلسات ستاد خدمات سفر در ماه‌های اخیر به ریاست استاندار فارس از هماهنگی بین دستگاه‌های نظارتی و اجرایی استان  برای ارائه خدمات مناسب و مطلوب به مسافران نوروزی خبر داد و اضافه کرد: با هماهنگی‌های انجام شده در ستاد اجرایی خدمات سفر و با همکاری اداره‌کل آموزش و پرورش استان، بیش از ۹۷۰ مدرسه در قالب ۸ هزار و ۲۸۰ کلاس برای اسکان نزدیک به ۴۲ هزار نفر از جامعه فرهنگیان آماده شده است.

ثابت اقلیدی همچنین گفت: با برگزاری جلسات و هماهنگی‌های انجام شده با روسا و اعضا تشکل‌های گردشگری در حوزه اقامتی فارس، تعداد ۹ هزار و ۸۰۰ اتاق با ظرفیت ۲۶ هزار تخت هتلی، اقامتگاه‌های بوم‌گردی و سنتی و مهمان‌پذیرها پیش‌بینی شده است و کمپینگ باغ جنت و زیبا شهر از سوی شهرداری و سایر سالن‌ها، حسینیه‌ها و همچنین تعدادی از سالن‌های نمایشگاه بین‌المللی شیراز برای اسکان اضطراری  آماده خدمات‌رسانی به زائران، مسافران و گردشگران نوروزی هستند.

دبیر ستاد خدمات سفر استان فارس بر لزوم  تشدید نظارت‌ها بر تأسیسات و مؤسسات گردشگری و واحدهای خدمات‌رسان در ایام نوروز تاکید کرد و گفت: تشدید نظارت بر تاسیسات گردشگری و فعالیت واحدها و مجموعه‌های خدمات‌رسان در ۳۷ شهرستان استان و با حضور ۲۰ تیم نظارتی از ۲۴ اسفندماه ۱۴۰۲ اغاز شده و تا پایان سفرهای نوروزی ادامه دارد.

ثابت اقلیدی در ادامه به سامانه‌های اطلاع‌رسانی در ایام نوروز اشاره کرد و گفت: مسافران نوروزی و مردم فارس می‌توانند برای دریافت اطلاعات سفر با سامانه ۰۹۶۲۹  و برای طرح مسایل مربوط به خدمات مراکز درمانی با شماره  ۱۸۱۹ تماس بگیرند.

مدیرکل میراث فرهنگی فارس بیان کرد: سامانه ۰۹۶۲۹ به صورت شبانه‌روزی آماده دریافت انتقادات، شکایات و پیشنهادات زائران و گردشگران نوروزی است و مسافران در تمامی زمینه‌ها اعم از اسکان، بهداشت، حمل ونقل وخدمات دهی، چنانچه مواردی را مشاهده کنند، پس از ثبت و اعلام در سامانه بررسی و در کمترین زمان ممکن پیگیری خواهد شد.

وی همچنین در خصوص سامانه ۱۸۱۹ نیز گفت: این سامانه‌ در تمامی ساعات شبانه‌روز  برای طرح مسایل مربوط به خدمات مراکز درمانی در خدمت مسافران و مردم است و مسایل مطرح شده مورد پیگیری مسئولان و کارشناسان مجموعه درمانی قرار می‌گیرد.

مدیرکل میراث فرهنگی گردشگری و صنایع‌دستی استان فارس، ایجاد بیش از ۴۰ ایستگاه «سی» در مبادی ورودی و درفاصله ۳۰ کیلومتری شهرهای استان فارس با هماهنگی اداره امور عشایر، هلال احمر، پلیس راهور و اداره کل میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی استان برای جلوگیری از خواب آلودگی رانندگان و توقف چند دقیقه‌ای مسافران درایستگاها و توزیع اقلام فرهنگی و هدایت آنها به سمت مقاصد مورد نظر را از دیگر تمهیدات ستاد اجرایی خدمات سفر استان فارس عنوان کرد و گفت: طبق برنامه‌ریزی‌ها طرح استقرار ۱۲۰ راهنمای گردشگری، دارای مجوز و کارت در تمامی اماکن تاریخی و فرهنگی و گردشگری برای خدمات‌دهی مطلوب به زائران و گردشگران نوروزی در نظر گرفته شده است.

ثابت اقلیدی همچنین به میزبانی تمامی مساجد و بقاع متبرکه و امامزاده‌های استان از مسافران نوروزی با حضور مبلغان مذهبی و فرهنگی برای انتقال فرهنگ ایرانی اسلامی به مسافران نوروزی ورودی به استان اشاره کرد و افزود: با توجه به هماهنگی‌های انجام شده، امسال با همکاری شهرداری در جلو مجموعه فرهنگی تاریخی حافظ غرفه‌های صنایع دستی و سوغات دایر است. همچنین در کنار مجموعه جهانی تخت جمشید نیز ۳۰ غرفه عرضه محصولات دست‌ساز هنرمندان صنایع دستی استان ایجاد می‌شود.

وی افزود: همچنین مقرر شده است که در کنار تمامی جاذبه‌های گردشگری استان از جمله مجموعه فرهنگی سعدی، ارگ کریم خانی در شیراز و قلعه دختر فیروزآباد و بیشاپور و پاسارگاد، این غرفه دایر شود.

ثابت اقلیدی همچنین از ساماندهی اماکن تاریخی، فرهنگی، گردشگری، نمازخانه‌ها، فضای سبز اماکن، پایگاه‌های اورژانس و خدمات رسان بهداشتی و درمانی، سرویس‌های بهداشتی بین راهی و برنامه‌ریزی برای نصب تابلوهای معرفی و اطلاع رسانی در جاده‌ها خبر داد.

مدیرکل میراث فرهنگی گردشگری وصنایع دستی فارس گفت: با توجه به اینکه عید فطر مصادف با انتهای نوروز است، طبق برنامه‌ریزی‌های انجام شده در ستاد سفر تعطیلات نوروزی  تا ۲۴ فروردین ماه ادامه خواهد داشت و برنامه‌ریزی‌ها در این راستا انجام شده است.

ثابت اقلیدی در خصوص شهرهای مکمل و جایگزین هم گفت: معرفی شهرهای مکمل و جایگزین در دستور کار قرار دارد تا برنامه‌ریزی و خدمات رسانی به صورت کامل انجام گیرد.

وی با بیان اینکه در فارس ۸ شهر به عنوان شهرهای مکمل انتخاب شده‌اند، گفت: شهرهای لار، داراب، نی‌ریز، فسا، جهرم، استهبان، کازرون و اقلید شهرهای مکمل و جایگزین هستند که در واقع انتخاب آن‌ها برای توزیع سفرهای نوروزی و اسکان مسافران است.

دبیر ستاد خدمات سفر استان فارس در ادامه سخنانش با اشاره به اینکه امسال در کمپ‌های اسکان مسافران میوه و اقلام غدایی تنطیم بازار مورد نیاز مسافران عرضه می‌شود، افزود: این اقدام به پیشنهاد اداره کل میراث‌ فرهنگی فارس و با حمایت و هماهنگی کمیته نظارت و تنظیم بازار ستاد خدمات سفر استان تامین آرد مورد نیاز و اقلام غذایی مسافران تاکید شده است.

مدیرکل میراث فرهنگی گردشگری و صنایع‌دستی استان فارس همچنین در خصوص ساعت بازدید اماکن تاریخی و فرهنگی فارس در نوروز ۱۴۰۳ گفت: ساعت بازدید اماکن تاریخی و گردشگری و موزه‌های استان نسبت به استقبال گردشگران افزایش می‌یابد و یکسان‌سازی هم خواهد شد.

ثابت اقلیدی به آماده‌سازی موزه‌ها و سایت موزه‌ها برای نوروز ۱۴۰۳ اشاره کرد و گفت: در حال حاضر تمامی این اماکن فرهنگی آماده پذیرایی از گردشگران نوروزی هستند.

وی در خصوص ساعت بازدید موزه‌ها و اماکن تاریخی فارس در ایام نوروز هم گفت: ساعت کاری تمامی اماکن تاریخی و موزه.های استان از  ساعت ۸ تا ۱۸ است و ساعت بازدید اماکن منتخب نیز از ۸ صبح  تا ۲۲ است که این زمان‌ها متناسب با مراجعه بازدیدکنندگان، قابل افزایش خواهد بود.

دبیر ستاد خدمات سفر استان فارس در خصوص ساعت بازدید اماکنی چون حافظیه و تخت جمشید نیز گفت: برای نمونه ساعت بازدید حافظیه و سعدیه  در ایام نوروز به صورت یک سره  از ۸ صبح تا ۲۳ و مجموعه جهانی تخت جمشید از ساعت ۸ صبح تا ۱۸ و اجرای برنامه نور و صدا در این مجموعه جهانی از ساعت ۱۹:۳۰ تا ۲۱:۳۰ خواهد بود.

مدیر کل میراث فرهنگی گردشگری و صنایع‌دستی استان فارس در پایان از اجرای مراسم تحویل سال نو در سومین حرم اهل بیت حضرت شاهچراغ (ع)، تخت جمشید و حافظیه با محوریت برنامه‌های قرآنی و فرهنگی از ساعت۵:۳۰ صبح  خبر داد و گفت: سفره هفت سین در تمام بقاع متبرکه، اماکن تاریخی و فرهنگی، تاسیسات گردشگری و پایانه‌های حمل و نقل، با استفاده از تولیدات صنایع دستی و هنرهای سنتی استان پهن می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *