چ٫ خرداد ۲۳ام, ۱۴۰۳
قیمت آپارتمان

هزینه اجاره مسکن در فرانسه چقدر است؟

 قیمت مسکن در پاریس در حالی روند نزولی به خود گرفته که رونق به معاملات املاک لوکس و دارای قیمت بالای ۳۰ هزار یورو به ازای هر مترمربع بازگشته است.

به گزارش توریسم اینترنشنال، گزارش تازه آژانس‌ املاک زنجیره‌ای «بِست ایجنتس» (Best Agents) نشان می‌دهد که قیمت ملک مسکونی در پاریس در اکتبر گذشته ۰.۵ درصد دیگر کاهش یافته است. بدین ترتیب، میزان کاهش بهای املاک مسکونی در پایتخت فرانسه طی یکسال منتهی به ابتدای نوامبر ۲۰۲۲ به ۰.۹ درصد رسیده است.

در حال حاضر، میانگین قیمت هر متر مربع ملک مسکونی در پاریس ۱۰ هزار و ۳۴۶ یورو است و از ابتدای ژوئن گذشته تا حال، ۶۷ درصد از معاملات املاک مسکونی با متوسط قیمت بالای ۱۰ هزار یورو انجام شده است.

متوسط بهای ملک مسکونی در پاریس برای نخستین بار در سال ۲۰۱۹ از مرز ۱۰ هزار یورو به ازای هر متر مربع فراتر رفت و اکنون نیز کارشناسان معتقدند که برای بازگشت به آن نقطه، به طور میانگین در ۷ ماه آینده نیز باید بهای مسکن در این شهر ماهانه ۰.۵ درصد کاهش یابد.

میانگین قیمت قیمت هر متر مربع ملک مسکونی در پاریس طی دو سال گذشته بین ۱۰ هزار و ۵۰۰ و ۱۰ هزار و ۸۰۰ یورو در نوسان بوده است. نزول قیمت خانه در مناطق مرکزی پاریس از سال ۲۰۲۰ و خروج خانوارهای پاریسی به حومه شهر به دنبال اعمال محدودیت‌های کرونایی آغاز شد، رخدادی که تعادل بین عرضه و تقاضا را بر هم زده و با وجود تعدیل قیمت‌ها منجر به افزایش دوره انتظار برای فروش ملک مسکونی در پایتخت فرانسه شده است. متوسط این دوره انتظار در یک سال گذشته، ۱۵ روز افزایش یافته و ​​به دوره بی‌سابقه ۹۶ روزه رسیده، در حالی که این دوره در کل فرانسه ۸۶ روز است.

البته گزارش‌های آماری نشان می‌دهد که تقاضای خرید ملک مسکونی در پاریس رو به کاهش است، رونق به معاملات املاک لوکس و دارای قیمت بالای ۳۰ هزار یورو به ازای هر مترمربع بازگشته است.

کارشناسان بازار املاک فرانسه در توضیح دلایل بروز این پدیده می‌گویند که افزایش نرخ بهره تسهیلات بانکی خرید مسکن از ۱.۵ درصد در سال ۲۰۲۰ به حدود ۳ درصد در پاییز سال ۲۰۲۲ و نیز ثبت نرخ تورم ۷.۱ درصدی در اکتبر گذشته موجب شده تا قدرت خرید خانوارها کاهش یابد ولی با از میان رفتن تبعات همه‌گیری کرونا ورود سرمایه‌های خارجی به پاریس موجب شده تا معاملات املاک گرانقیمت افزایش یابد که همین امر مانع از افت محسوس متوسط قیمت منزل مسکونی در پایتخت فرانسه شده است.

تاثیر سیاست پولی انقباضی بانک مرکزی اروپا در کل بازار مسکن فرانسه نیز در حال عیان شده است. مطابق گزارش روز پنجشنبه دفاتر اسناد رسمی فرانسه، هر چند نرخ افزایش قیمت املاک و مستغلات غیرنوساز در این کشور طی سه ماهه سوم سال ۲۰۲۲ با افزایش ۶.۴ درصدی مواجه بوده ولی این نرخ در سه ماهه دوم سال جاری میلادی ۶.۸ درصد و در سه ماهه نخست سال ۷.۳ درصد بوده است.

این گزارش همچنین نشان می‌دهد که تعداد معاملات مسکن پس از ثبت نقطه اوج خود در سه ماهه سوم سال در حال کاهش آرام است و از ۱.۲ میلیون خرید و فروش به ۱.۱۳ میلیون معامله رسیده است.

بیشتر بخوانید:

فرانسه استرالیا را در شب سوم جام جهانی ۲۰۲۲ گلباران کرد

برگزاری جلسه «هیات وزیران کودکان» در فرانسه

تعلیق صدور ویزای فرانسه برای ایرانیان تکذیب شد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *