پ٫ اسفند ۱۰ام, ۱۴۰۲
زمین‌لرزه ۵.۶

افزایش شمار جانباختگان زلزله اندونزی

در پی حادثه زلزله ۵.۶ ریشتری در جاوه اندونزی شمار کشته‌شدگان دستکم به ۲۷۱ نفر افزایش یافت.

به گزارش توریسم اینترنشنال، پس از گذشت چهار روز از زمین‌لرزه اندونزی، گرو‌های امدادی همچنان به دنبال جستجوی افراد در زیر آوارها هستند. جدیدترین آمار از مرگ دست‌کم ۲۷۱ نفر حکایت دارد که بیش از یک‌ سوم آن‌ها کودک هستند.

در حال حاضر بیش از ۱۰۰۰ امدادگر با استفاده از سگ‌های زنده‌یاب، لودر و یا دستان خالی به دنبال افراد در زیر آوارها هستند.

روز چهارشنبه، امدادگران پسربچه ۶ ساله‌ای را که دو روز زیر آوار گیر کرده بود، نجات دادند.

تلاش‌های امداد و نجات روز گذشته به دلیل بارش باران‌های موسمی شدید به طور موقت متوقف شد.

آمارها از میزان تلفات و خسارات چه می‌گویند؟

زمین‌لرزه روز دوشنبه گذشته در اندونزی در مناطقی با رانش زمین شده همراه بوده که مقادیر زیادی گل، سنگ و درخت برجای گذاشته است.

در پی این حادثه دست‌کم ۵۶ هزار واحد مسکونی آسیب‌دیده و ۶۱ هزار نفر مجبور به ترک خانه‌های خود شده‌اند. به گفته آژانس ملی کاهش بلایای طبیعی در اندونزی ۱۷۱ تأسیسات عمومی از جمله ۳۱ مدرسه نیز ویران شده است.

سوهاریانتو، رئیس آژانس ملی کاهش بلایای طبیعی، گفت ۱۰۰ مورد از ۲۷۱ مرگ تأیید شده کودک بوده‌اند.

چرا زلزله ۵.۶ ریشتری اندونزی بدین میزان مرگبار بود؟

با این که انتظار نمی‌رود زلزله ۵.۶ ریشتری بدین حد خسارات جدی داشته باشد، اما زمین‌لرزه روز دوشنبه در اندونزی در اعماق کمی از سطح زمین اتفاق افتاد و منطقه پرجمعیتی را که فاقد زیرساخت‌های مقاوم در برابر زلزله بود را لرزاند. همچنین نیز پس‌لرزه‌های ضعیف تا صبح پنجشنبه ادامه داشته است.

رئیس‌جمهوری اندونزی در بازدید خود از مناطق آسیب‌دیده از ناپدیدشدن دست‌کم ۳۹ نفر بر اثر رانش زمین خبر داد و گفت که خاک این منطقه همچنان ناپایدار است و همین باعث سختی در امدادرسانی شده است.

اندونزی به دلیل قرار گرفتن بر روی هلال آتشفشانی و خطوط گسل در اقیانوس آرام موسوم به «حلقه آتش» مرتباً با بلایای طبیعی همچون زلزله، فوران‌های آتشفشانی و سونامی مواجه است.

شدید‌ترین زمین‌لرزه در اندونزی به بزرگی آن ۹.۱ در مقیاس ریشتر در سال ۲۰۰۴ میلادی در سواحل سوماترا به وقوع پیوست. این زمین‌لرزه شدید سبب وقوع یک سونامی بزرگ شد که جان ۱۷۰ هزار نفر را تنها در اندونزی گرفت و به مرگ ۲۲۰ هزار نفر از ساکنان دیگر کشورهای منطقه انجامید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *