ج٫ فروردین ۳۱ام, ۱۴۰۳

شیوع مجدد “طاعون نشخوارکنندگان کوچک” در البرز

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان البرز خبر از شیوع مجدد بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک در طالقان داد.

به گزارش توریسم اینترنشنال؛ فردین حکیمی گفت: متاسفانه از مهر ماه سال جاری تاکنون حیات وحش طالقان برای سومین بار درگیر شیوع طاعون نشخوارکنندگان کوچک شده و در مجموع تاکنون حدود ۶۰ رأس گونه کل و بز وحشی  تلف شده است.

حکیمی گفت: در حال حاضر شاهد پیشرفت بیماری در زیستگاه‌های پایین دست هستیم و با توجه به شرایط توپوگرافی منطقه و وضعیت جوی نامناسب در ارتفاعات، محیط بانان و همیاران محیط زیست با سختی و مشقت فراوان در حال پایش منطقه و معدوم سازی لاشه‌ها هستند.

سومین موج شیوع طاعون نشخوار کنندگان کوچک در البرز

حکیمی گفت: فرآیند تحقیقات و علت‌یابی سومین موج پیاپی شیوع طاعون نشخوارکننده‌ کوچک در سال جاری و علیرغم اقدامات اولیه و ایزوله کردن منطقه نسبت به ورود و خروج دام‌های اهلی از مهرماه سال جاری، در دستور کار این اداره‌کل قرار گرفت که پس از بررسی علت آن با همکاری دامپزشکی استان، نتایج تکمیلی اطلاع رسانی خواهد شد.

مدیر کل محیط زیست استان تصریح کرد: متاسفانه به دلیل عدم واکسیناسیون تکمیلی و کنترل دام‌های اهلی و عبوری در زیستگاه‌های مشترک توسط دستگاه‌های مسئول به ویژه در استان‌های مجاور، در حال حاضر بیماری طاعون به عنوان یکی از تهدیدات جدی حیات وحش بوده و و در اثر این بی توجهی‌ها، متاسفانه سال‌ها زحمات شبانه روزی محیط بانان به هدر می‌رود.

سومین موج شیوع طاعون نشخوار کنندگان کوچک در البرز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *