ی٫ اردیبهشت ۲ام, ۱۴۰۳

ظرفیت های اماکن تاریخی سمنان؛ زیر ذره بین هنرمندان صنایع دستی

جمعی از هنرمندان صنایع دستی استان سمنان در تلاش برای راه اندازی فروشگاه و کارگاه های صنایع دستی این استان در داخل خانه ها قدیمی و اماکن تاریخی در اختیار شهرداری هستند.

به گزارش توریسم اینترنشنال، سرپرست اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان سمنان گفت: ۵۰ هنرمند صنایع‌دستی شهرستان سمنان متقاضی راه‌اندازی فروشگاه و کارگاه صنایع‌دستی در خانه‌های تاریخی و اماکن در اختیار شهرداری سمنان هستند.

مریم هاشمی معتمدی روز چهارشنبه ۱۵ دی‌ماه ۱۴۰۰ در جلسه بررسی نحوه  واگذاری اماکن در اختیار شهرداری سمنان به هنرمندان صنایع‌دستی، اظهار کرد: شهرستان سمنان دارای هنرمندان صنایع‌دستی متعددی است که در رشته‌های متنوعی فعالیت دارند و این هنرمندان نیاز به حمایت دارند.

سرپرست اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان سمنان خواستار همکاری مشترک شهرداری و شورای شهر سمنان در خصوص واگذاری بناهای تاریخی به هنرمندان صنایع‌دستی برای تولید و برگزاری نمایشگاه‌ها بر اساس دستور استاندار سمنان شد و افزود: حمایت از هنرمندان علاوه بر رونق صنایع‌دستی، زمینه‌ساز اشتغال‌زایی و رونق اقتصادی شهر است.

او ادامه داد: بر اساس فراخوان اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان سمنان به هنرمندان صنایع‌دستی، بیش از ۵۰ هنرمند فعال در بیش از ۱۰ رشته از جمله خراطی، سفال و سرامیک، ساخت سازهای سنتی و … برای استفاده از ظرفیت اماکن در اختیار شهرداری سمنان اعلام آمادگی کرده‌اند.

معتمدی با اشاره به اینکه دو سوم این متقاضیان را بانوان تشکیل می‌دهند، خاطرنشان کرد: بیشتر این افراد متقاضی کارگاه‌های بلند مدت هستند.

او خواستار بهره‌گیری از صنایع‌دستی سمنان به‌عنوان المان شهری در ایام نوروز شد و گفت: استفاده از فضاهای اطراف پارک سیمرغ، پارک ١٧ شهریور و پارک سوکان سمنان برای برگزاری نمایشگاه صنایع‌دستی در ایام نوروز نقش مؤثری در حمایت از هنرمندان  و رشد گردشگری خواهد داشت.

رئیس سازمان سیما منظر و فضای سبز شهری شهرداری سمنان نیز در این جلسه با اشاره به برنامه‌های حمایتی شهرداری سمنان از هنرمندان صنایع‌دستی گفت: ۶ کارگاه فعال سفال و سرامیک و دو کارگاه چوب تا پایان امسال و در محل سوئیت‌های پارک سیمرغ سمنان برای بهره‌مندی هنرمندان صنایع‌دستی فعال می‌شود.

سید محمد قاسمی افزود: عرصه رایگان در پارک‌ها برای اجرای ورکشاپ و نمایشگاه صنایع‌دستی بر اساس طرح‌های مشارکتی در اختیار هنرمندان قرار می‌گیرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *