س٫ اسفند ۱۵ام, ۱۴۰۲
حج

عربستان هزینه و شرایط جدید حج را اعلام کرد

وزارت حج عربستان، ثبت‌نام حج را برای شهروندان ساکنِ این کشور درحالی آغاز کرد.

به گزارش توریسم اینترنشنال؛وزارت حج عربستان، ثبت‌نام حج را برای شهروندان ساکن این کشور آغاز کرد. همچنین هزینه حج تمتع ۲۰۲۳ (۱۴۰۲) و شرایط جدیدتری را برای این مناسک مذهبی اعلام شده است.

وزارت حج و عمره عربستان در حال حاضر ثبت‌نام حج را فقط برای شهروندان ساکن در داخل این کشور آغاز و شرایطی را برای شرکت در حج پیش‌رو اعلام کرده است. این شرایط در حال حاضر، مختص شهروندان عربستانی است و این کشور هنوز مقررات و محدودیت‌های احتمالی را برای حاجی‌های خارجی اعلام نکرده است.

وزارت حج و عمره عربستان همچنین اعلام کردکه به‌زودی خدماتی را برای زائران حج که از خارج از این کشور درخواست می‌کنند، راه‌اندازی خواهد کرد. پیش‌بینی شده است که حج ۲۰۲۳ پس از سه سال محدودیت با ظرفیت پیش از دوران کرونا برگزار شود. همچنین، رئیس سازمان حج و زیارت کشور در سفری که این هفته به عربستان دارد، جزئیات بیشتر حضور زائران ایرانی در حج را معلوم خواهد کرد.

بنا بر اعلام وزارت حج و عمره عربستان، هزینه حج امسال برای «زائران داخل عربستان» از ۳,۹۸۴ ریال سعودی (۱,۰۶۰ دلار) آغاز می‌شود. گران‌ترین بسته با اسکان زائران در برج‌های شش‌گانه منا در نزدیکی جمارات تا ۱۱,۴۳۵ ریال قیمت دارد. وزارت حج عربستان همچنین پرداخت هزینه حج را برای شهروندان خود در سه قسط امکان‌پذیر کرده است.

حداقل سن اعلام شده برای حجاج داخلی عربستان ۱۲ سال اعلام شده است. همچنین زنان عربستانی می‌توانند بدون محرم یا خویشاوند مرد نزدیک، در مناسک حج شرکت‌ کنند. عربستان تاکنون مقررات سختگیرانه‌ای دراین‌باره داشت و در گذشته حتی محدودیت سنی برای زنان خارجی که قصد شرکت در حج را داشتند، تعیین کرده بود؛ بر آن اساس، زنانی که کمتر از ۴۵ سال داشتند بدون محارم نمی‌توانستند در حج تمتع شرکت کنند.

وزارت حج عربستان، اولویت حج را به متقاضیانی داده که هرگز حج را انجام نداده‌اند. همچنین تاکید شده است که همه زائران باید واکسن کووید-۱۹ و واکسن مننژیت چهارگانه ACYW را دست‌کم ۱۰ روز قبل از مراسم حج تزریق کرده باشند. با آنکه عربستان هنوز شرایط حضور در حج ۲۰۲۳ را برای اتباع خارجی اعلام نکرده است، بنا بر تجربه پیش‌بینی‌ می‌شود این شرایط به تمام زائران حج تعمیم داده شود.

بیشتر بدانید:

مجازات جدید بی‌حجابی تعیین شد

افزایش سهمیه کشورها در حج تمتع ۱۴۴۴

بهره برداری اقتصادی و توریستی عربستان از حج

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *