ی٫ تیر ۲۴ام, ۱۴۰۳

معتبرترین پاسپورت های جهان در سال ۲۰۲۳ مشخص شد

معتبرترین پاسپورت های جهان در سال ۲۰۲۳ مشخص شد. معتبرترین پاسپورت مربوط به کشور ژاپن و ضعیف ترین پاسپورت مربوط به کشور افغانستان است.

به گزارش توریسم اینترنشنال، اولین گزارش‌های سال ۲۰۲۲ درباره گذرنامه‌ها که توسط شرکت مشاوره شهروندی و اقامت جهانی مستقر در لندن، Henley & Partners، منتشر شده می‌گوید که شکاف‌هایی بین اعتبار گذرنامه‌های مختلف در سراسر جهان وجود دارد.

اولین گزارش‌های سال ۲۰۲۲ درباره گذرنامه‌ها که توسط شرکت مشاوره شهروندی و اقامت جهانی مستقر در لندن، Henley & Partners، منتشر شده می‌گوید که شکاف‌هایی بین اعتبار گذرنامه‌های مختلف در سراسر جهان وجود دارد.

شاخص گذرنامه های این شرکت، بر اساس داده‌های انحصاری ارائه‌شده توسط انجمن بین‌المللی حمل‌ونقل هوایی (IATA)، از سال ۲۰۰۶ به‌طور منظم بر مسافرت‌پذیرترین گذرنامه های جهان نظارت می‌کند.

کشور‌های اتحادیه اروپا طبق معمول در صدر فهرست قرار دارند و فرانسه، هلند و سوئد با یک پله صعود به اتریش و دانمارک در جایگاه چهارم (با امتیاز ۱۸۸) قرار دارند. ایرلند و پرتغال با امتیاز ۱۸۷ در رده پنجم قرار دارند.

بر اساس گزارش جدید یک شرکت مشاوره شهروندی و اقامت جهانی در لندن ، دو کشور ژاپن و سنگاپور با اعتبارترین گذرنامه ها را داشته و صاحبان این دو پاسپورت می توانند بدون ویزا به ۱۲۹ مقصد مختلف در جهان سفر کنند.

اتباع افغان در پایان فهرست ۱۹۹ تایی کشورهای مورد بررسی هستند و می توانند بدون ویزا به ۲۶ کشور سفر کنند.

کشورهای آلمان و کره جنوبی با کسب امتیاز ۱۹۰ در رتبه دوم کشورهای با پاسپورت معتبر هستند.

سپس فنلاند، ایتالیا، لوکزامبورگ و اسپانیا با هم در رتبه سوم قرار گرفته اند.

موضوع جالب اینکه ایالات متحده و بریتانیا همراه با سوئیس و نروژ به رتبه ششم رسیده اند. این در حالی است که در سال ۲۰۱۴ هر دو کشور از نظر اعتبار پاسپورت در رتبه اول قرار داشتند.

کشور‌های اروپای شرقی بقیه ۱۰ کشور برتر را تشکیل می‌دهند. مجارستان و لهستان به رتبه هشتم صعود کرده اند.

لیتوانی و اسلواکی به رتبه ۹ صعود کرده اند.

استونی، لتونی و اسلوونی در جایگاه دهم قرار دارند.

ایران در این فهرست در جایگاه صد و دوم جهان است یعنی از آخر، شانزدهمین کشور است.

آخرین گزارش اشاره می‌کند که ظهور سویه اُمیکرون در اواخر سال گذشته، شکاف فزاینده‌ای در مهاجرت بین‌المللی بین کشور‌های ثروتمندتر و کشور‌های فقیر را روشن کرد و به محدودیت‌های سخت‌گیرانه‌ای که علیه کشور‌های عمدتاً آفریقایی اعمال شد اشاره کرد که آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل متحد آن‌ها را چنین توصیف کرد: شبیه “آپارتاید مسافرتی”.

جدای از بیماری همه گیر، سطح کلی آزادی سفر طی چند دهه گذشته به شدت افزایش یافته است. شاخص گذرنامه هنلی در سال ۲۰۰۶ نشان داد که یک فرد به طور متوسط ​​می تواند از ۵۷ کشور بدون نیاز به دریافت ویزا از قبل بازدید کند. امروزه این عدد ۱۰۷ است، یعنی تقریباً دو برابر.

با این حال، اروپا، آمریکای شمالی و کشور‌های ثروتمند آسیایی از این آزادی‌های جدید در درجه اول برخوردار هستند، دارندگان گذرنامه از کشور‌هایی مانند آنگولا، کامرون و لائوس فقط می‌توانند حدود ۵۰ کشور را وارد کنند.

کریستین اچ. کایلین، رئیس هنلی و خالق مفهوم شاخص گذرنامه، می‌گوید باز کردن کانال‌های مهاجرت برای بهبودی پس از همه‌گیری بسیار مهم است. او می‌گوید: «گذرنامه‌ها و ویزا‌ها یکی از مهم‌ترین ابزار‌هایی هستند که بر نابرابری اجتماعی در سراسر جهان تأثیر می‌گذارند، زیرا فرصت‌هایی را برای تحرک جهانی تعیین می‌کنند. کشور‌های ثروتمندتر باید در تلاش برای کمک به توزیع مجدد و تعادل مجدد منابع انسانی و مادی در سراسر جهان، مهاجرت مثبت به داخل را تشویق کنند.»

بهترین گذرنامه‌های که در سال ۲۰۲۲ رده بندی می‌شوند عبارتند از:

۱. ژاپن، سنگاپور (۱۹۲ مقصد)
۲. آلمان، کره جنوبی (۱۹۰)
۳. فنلاند، ایتالیا، لوکزامبورگ، اسپانیا (۱۸۹)
۴. اتریش، دانمارک، فرانسه، هلند، سوئد (۱۸۸)
۵. ایرلند، پرتغال (۱۸۷)
۶. بلژیک، نیوزلند، نروژ، سوئیس، بریتانیا، ایالات متحده (۱۸۶)
۷. استرالیا، کانادا، جمهوری چک، یونان، مالت (۱۸۵)
۸. لهستان، مجارستان (۱۸۳)
۹. لیتوانی، اسلواکی (۱۸۲)
۱۰. استونی، لتونی، اسلوونی (۱۸۱)

بدترین گذرنامه‌ها عبارتند از

چندین کشور در سراسر جهان به کمتر از  ۴۰ کشور بدون ویزا دسترسی دارند. این کشور‌ها  شامل:

۱۰۴. کره شمالی (۳۹ مقصد)
۱۰۵. سرزمین‌های نپال و فلسطین (۳۷)
۱۰۶. سومالی (۳۴)
۱۰۷. یمن (۳۳)
۱۰۸. پاکستان (۳۱)
۱۰۹. سوریه (۲۹)
۱۱۰. عراق (۲۸)
۱۱۱. افغانستان (۲۶)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *