ش٫ تیر ۲ام, ۱۴۰۳

معرفی ۱۰ جاذبه برتر توریستی ازبکستان

کشور ازبکستان از جمله کشورهایی است که در سال های اخیر توانسته توجهات توریست های بین المللی را تا حد زیادی به خود جلب کند و به یکی از مقاصد اصلی گردشگران خارجی تبدیل شود.

به گزارش توریسم اینترنشننال؛ ازبکستان در سالهای اخیر گردشگران خارجی بسیاری را به خود جذب کرده است و در نشریات مختلف خارجی به عنوان یکی از مقاصد گردشگری مورد توجه قرار گرفته است.

اخیرا نشریه «Novastan» مقالهای را تحت عنوان «ازبکستان: ۱۰ مسیر ناشناخته برتر برای گردشگری» منتشر کرده است. مولفان تأکید میکنند که در این کشور علاوه بر شهرهای باستانی مانند «سمرقند»، «بخارا» و «خیوه»، جاذبه های گردشگری دیگر نیز وجود دارند که گردشگران در وهله اول باید از آنان بازدید کنند.

این نشریه می‌نویسد: طبیعت منحصر به فرد و فرهنگ معاصر این کشور توجه گردشگران از سراسر جهان را به خود جلب می‌کند. برخی از مناظر ازبکستان به سوئیس شباهت دارد.

مولفان خاطرنشان کردند: باغ ملی «زامن» واقع در استان «جزخ» می‌تواند علاقمندان به اکوتوریسم را به خود جذب کند. با توجه به گیاهان متنوع، این باغ ملی با نام «سوئیس ازبکی» معروف است.

این نشریه همچنین به گردشگران توصیه می‌کند که از جاذبه‌های اصلی «قره قلپاقستان» یعنی از موزه دولتی هنر «نوکوس» به نام «ساویتسکی» که در آن مجموعهای بزرگ از هنر معاصر روسی در نیمه اول قرن بیستم نگهداری میشود، بازدید کنند. مولفان از این محل به عنوان «لوور در بیابان» نام بردند.

این روزنامه همچنن نوشت: این موزه دارای ۱۰۰ هزار اثر منحصر به فرد است. در اینجا دومین مجموعه‌ای بزرگ از هنرهای پیشرو (آوانگارد) روسیه نگهداری می‌شود. در سال ۲۰۰۱ میلادی روزنامه انگلیسی «گاردین» از آن به عنوان «یکی از زیباترین موزه‌های جهان» نام برد.

همچنین به گردشگران توصیه شده که از مکان‌های ناشناخته دیگری در ازبکستان از جمله از «شهر سبز»، وطن «امیر تیمور»، مخزن «حصار» واقع در فاصله ۳۵ کیلومتری از «شهرسبز» در رودخانه «آکسو»، روستاهای کوهستانی «گیلان» و «کول» و کوه مقدس «حضرت سلطان»، دریاچه «ایدرکول»، تنگه «سارمیچ سای» با نمونه‌هایی از سنگ نگاره‌ها بازدید کنند.

به نوشته این  روزنامه، گردشگران همچنین می‌توانند به شهر «مرغلان» سفر و فرآورده‌های ابریشمی خالص بخرند، از «خقند»، «کارشی»، رصدخانه کوهستانی «میدانک» و «دروازه آهنین» در گردنه ناحیه «بایسون» استان «سرخان دریا» بازدید کنند.

پیشتر ازبکستان بر اساس گزارش نشریه «ایندیپندنت»، در فهرست ۱۰ کشور جهان‌ برای گردشگری در سال ۲۰۲۲ میلادی قرار گرفته است.

در پایان سال ۲۰۲۱ میلادی روزنامه «تایمز» از ازبکستان به عنوان یکی از «حیرت انگیزترین مکان‌ها برای استراحت» نام برده است.

نشریه «Country and Town » نیز به نوبه خود مقاله‌ای را در مورد اسکی در اوقات فراغت در ازبکستان منتشر کرد. در این مقاله آمده است که در استراحتگاه «امیرسای» همه شرایط برای اسکی وجود دارد.

در این میان فقط در ماه نوامبر سال ۲۰۲۱ میلادی به ازبکستان بیش از ۵۰۰ هزار نفر گردشگر خارجی سفر کرده است.

 

پایان خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *