ش٫ خرداد ۲۶ام, ۱۴۰۳
ورزش زورخانه ای

ورزش زورخانه‌ای قم ثبت ملی شد/تصاویر

ورزش زورخانه ای در شهر قم قدمتی چندین ساله دارد که وزارت میراث فرهنگی با نگاهی به قدمت این ورزش پهلوانی در اشتان قم تصیم به ثبت ملی آن گرفت.

به گزارش توریسم اینترنشنال،ورزش زورخانه‌ای قم با توجه به قدمت این ورزش پهلوانی در استان و ارائه مدارک آن به وزارتخانه میراث فرهنگی و گردشگری ثبت ملی شد. این ورزش در گذشته با حضور پهلوان در گود زورخانه با انجام حرکات سه گانه شنا، میل گرفتن و پا زدن انجام می‌شد و در انتها با دعا کردن پهلوان حرکات ورزشی به پایان می‌رسید.

این ورزش ملی-مذهبی، با هدف رشد ارزش‌های انسانی اعم از فتوت، جوانمردی، فروتنی و احترام به بزرگتر با ذکر صلوات در آغاز و پایان حرکات ورزشی انجام می‌شود. همچنین این ورزش، ورزش رزم و برای آمادگی در نبردهای قدیم بوده است، هر یک از ابزارآلات ورزش زورخانه‌ای به نوعی وسیله جنگی بوده است. به عنوان مثال تخته شنا همان شمشیر، میل همان گرز، میل بازی همان زوبین میدان جنگ، کباده همان تیر و کمان، سنگ همان سپر، شنا پیچ همان حرکت خزنده به سمت دشمن، سردم همان ستاد فرماندهی و مرشد نیز فرمانده نبرد بوده است. از آنجایی که این ورزش، ورزشی سنتی و مذهبی است که در آن ذکر ائمه اطهار(ع) نیز سر داده می‌شود مورد توجه ۱۲۰۰ ورزشکار در ۸ زورخانه در استان قم قرار گرفته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *