پ٫ مرداد ۴ام, ۱۴۰۳

چرا پنجره های هواپیما بیضی شکل است؟

شاید برای شما هم سوال شده باشد که چرا پنجره‌های تمام هواپیماهای دنیا، بیضی شکل بوده و هیچ شکل هندسی دیگری برای طراحی آنها استفاده نمی شود. باید بدانید که بیضی شکل بودن پنجره ها به امنیت جانی شما در پرواز را تامین می کند.

به گزارش توریسم اینترنشنال،  اگر شما هم از کسانی هستید که موقع دریافت کارت پرواز از متصدی شرکت هواپیمایی می‌خواهید که صندلی کنار پنجره را برایتان انتخاب کند احتمالا برایتان جالب خواهد بود بدانید چرا پنجره هواپیما‌ها بیضی شکل هستند.

در نگاه ساده‌تر احتمالا این طور به نظر می‌رسد که این پنجره‌ها برای این طراحی شده‌اند که مسافران از دیدن مناظر بیرون لذت ببرند و با تماشای طلوع یا غروب آفتاب لحظات زیبایی را در ذهن خود ثبت کنند. اما واقعیت ماجرا این است که همه‌چیز به این سادگی نیست، به ویژه اگر بخواهیم درباره اندازه و طراحی این پنجره‌ها صحبت کنیم. ضمن اینکه احتمالا برایتان جالب است اگر بدانید که چرا باید موقع برخواستن و نشستن هواپیما باید این پنجره‌ها را باز نگه داشت.

اگر از یک کودک کوچک خواسته شود که یک هواپیما بکشد به احتمال زیاد پنجره‌های مسافر را به شکل بیضی کوچک طراحی می‌کند اما باید توجه کرد که این طراحی همیشه اینطور نبوده است. پیشتر و در طراحی‌های اولیه جت‌های تجاری پنجره‌ها مربعی بودند اما در عرض تنها پنج سال پس از معرفی این طرح، مجموعه حواث غم‌انگیزی به وقوع پیوست که باعث شد تغییراتی در این طراحی‌ها ایجاد شود.

در سال ۱۹۵۴ و پس از بررسی‌های فروان مشخص شد که هر سه تصادف ناشی از ترک‌ خوردگی‌های قاب پنجره‌های هواپیما در نتیجه طراحی مربعی آنها بوده است. ضمن اینکه مشخص شد که پنجره‌های مربعی در مقابل فشار کابین ناشی از پرواز در ارتفاع بالا می‌افزایند و در نهایت می‌شکنند.

با این حال، ارتفاع بالا یک عنصر ضروری برای پرواز تجاری است، در بالای آسمان، پروازها فشار هوای کمتری را احساس می‌کنند و در نتیجه این به معنای مصرف سوخت کمتر است. این برای خطوط هوایی ایده‌آل است چرا که باعث صرفه‌جویی در هزینه و کاهش تاثیر منفی بر محیط زیست می‌شود. همچنین تلاطم کمتری در ارتفاعات بالاتر وجود دارد که باعث می‌شود پرواز راحت‌تر صورت گیرد.

در نتیجه طراحان به این نتیجه رسیدند که شکل مربعی پنجره هواپیما را به صورت بیضی تغییر دهند. این به توزیع یکنواخت فشار وارد شده بر روی پنجره کمک می‌کند و در نتیجه احتمال ترک خوردن آن را کاهش می‌دهد.

دای ویتینگهام، مدیر اجرایی کمیته ایمنی پرواز بریتانیا در این خصوص می‌گوید: «باریک‌ترین قسمت بیضی به گونه‌ای طراحی می‌شود که اطمینان حاصل شود که منحنی فشارهایی که اطراف این پنجره ایجاد می‌شود از حد مشخصی فراتر نرود و در نهایت به ترک خوردن شیشه منجر نشود.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *