پ٫ خرداد ۱۰ام, ۱۴۰۳

گردشگران فرانسوی‌ برخلاف توصیه کشورشان وارد ایران شدند

با وجود توصیه وزارت خارجه فرانسه به شهروندانش برای خودداری از سفر به ایران، نخستین گروه از گردشگران فرانسوی پس از لغو ممنوعیت‌های ویزای توریستی وارد ایران شدند.

به گزارش توریسم اینترنشنال، منوعیت صدور ویزای توریستی ایران که از اوایل سال ۱۳۹۹ با همه‌گیری ویروس کرونا، به اجرا گذاشته شده بود، از پنجم آبان‌ماه به دستور رییس‌جمهور رسما لغو شد که به دنبال آن، سفر گردشگران خارجی به ایران پس از حدود یک‌سال و نیم توقف، از سر گرفته شد. روابط عمومی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی که جمعه ۱۴ آبان‌ماه از سفر نخستین گروه از گردشگران روس به ایران خبر داده بود، اینک ورود نخستین گروه از گردشگران فرانسوی را به کشور اعلام کرد.

این گردشگران با برنامه‌ریزی یک شرکت خصوصی، بامداد یکشنبه ۱۶ آبان‌ماه وارد کشورمان شده‌اند و قرار است ۱۵ روز در ایران بمانند و به شهرهای تهران، همدان، کرمانشاه، اهواز، شیراز، یزد و اصفهان سفر کنند.

وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی همزمان با ازسرگیری صدور ویزای توریستی ایران و باز شدن مرزها به روی گردشگران خارجی، دستورالعمل نحوه حضور گردشگران خارجی در شرایط کرونا را به اجرا گذاشته تا این سفرها در شرایطی ایمن و با رعایت کامل پروتکل های بهداشتی انجام شود.

براساس این دستورالعمل، گردشگران خارجی باید هنگام سفر به ایران، کارت دو دُز کامل واکسن و گواهی منفی تست PCR را ۹۶ ساعت مانده به پرواز، همراه داشته باشند.

به گفته تورگردانان ایرانی، سفر گردشگران اروپایی و به‌ویژه فرانسوی‌ها پس از «حوادث آبان ۱۳۹۸» و «ماجرای سقوط هواپیمای اوکراینی» و «ترور سردار قاسم سلیمانی» به حالت توقف درآمده بود. در سایت وزارت امور خارجه فرانسه نیز با یادآوری آن حوادث، به شهروندان این کشور توصیه شده که از سفر به ایران خودداری کنند. همچنین با توجه به تنش در خاک جمهوری آذربایجان، از شهروندان فرانسوی خواسته شده از سفر و تجمع در کانون‌های حادثه‌خیز و نقاط مرزی پرهیز کنند. این توصیه‌ها آخرین‌بار در آوریل سال ۲۰۲۱ در وب‌سایت وزارت خارجه فرانسه به‌روزرسانی شده است.

دولت فرانسه همچنین با اشاره به ادامه همه‌گیری ویروس کرونا در ایران در توصیه‌ای که ۲۴ اکتبر ۲۰۲۱ به‌روزرسانی شده، از شهروندان خود خواسته به مقررات لازم‌الاجرا در اروپا و ایران برای سفر توجه کنند. در وب‌سایت وزارت خارجه فرانسه گفته شده که درصورت استفاده نکردن از ماسک در ایران ۵۰ هزار تومان و در صورت نداشتن تست منفی PCR مبلغ ۲۰۰هزار تومان جریمه خواهند شد. همچنین درباره نقشه ایران که براساس چهار رنگ وضعیت کرونا، ترددها و فعالیت‌ها را معلوم کرده، توضیحاتی داده شده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *