ی٫ اسفند ۶ام, ۱۴۰۲

گرمترین و سردترین دما های ثبت شده در تاریخ ایران

ایران کشوری چهارفصل، با تنوع جغرافیایی و آب و هوایی است که در طول تاریخ خود شاهد رخ دادن پدیده های طبیعی دور از انتظار و عجیبی بوده است.

اختلاف دمای هوا در ایران در نقاط مختلف زیاد است. در حالی که در فصل زمستان دمای شهرکرد در شب به ۳۰- درجه هم می‌رسد، مردم اهواز هوای تابستانی (۵۰ درجه) را تجربه می‌کنند. هوای سواحل شمالی در تابستان گرم و مرطوب و در زمستان معتدل است . نواحی شمال غرب و غرب تابستان های معتدل و زمستان‌های سرد ونواحی جنوبی تابستان‌هایی به شدت گرم و زمستان‌هایی معتدل دارند.

گرمترین نقطه ایران کی و کجا بود؟

اما جالب است بدانید که گرمترین نقطه زمین درجایی جز کشور خودمان قرار ندارد. بله گرمترین نقطه زمین در ایران و در ۸۳ کیلومتری مرکز استان کرمان قرار دارد. منطقه گندم بریان با دمای ۷۱ درجه سانتی گراد، جایی که تنها برای برخی گردشگران و مسوولان محلی شناخته شده است.

گندم بریان تپه ای به مساحت ۴۸۰ کیلومتر مربع است که از گدازه های سیاهرنگ آتشفشانی پوشیده شده است. این تپه به عنوان گرمترین نقطه کره زمین از سوی پروفسور پرویز کردوانی معرفی شده است که دمای آن در سایه در تابستان به ۶۷ درجه سلیسوس می رسد و در حقیقت قطب گرمایی کره زمین بشمار می رود.

همچنین بر اساس داده های آماری ماهواره ناسا در سال ۲۰۰۵، سطح زمین در بیابان لوت دارای دمای ۷۰.۷ درجه سانتیگراد بوده است. این دما بالاترین دمای ثبت شده از سطح زمین در کلیه داده های آماری این ماهواره است که هرگز تکرار نشده است. همچنین در سال های ۲۰۰۴، ۲۰۰۶، ۲۰۰۷ و ۲۰۰۹ دمای سطح زمین در لوت بین ۶۸ تا ۶۹ درجه سانتیگراد متغیر بوده و نسبت به سایر نقاط جهان از دمای بالاتری برخوردار بوده است.

ثبت دمای ۴۶ درجه زیر صفر برای سردترین شهر ایران

سقِز یکی از شهرهای شمال‌غربی ایران در شمال استان کردستان است. این شهر در شمال‌غربی سنندج و در فاصله ۱۹۸ کیلومتری آن واقع است. از شمال به آذربایجان غربی (شهر بوکان،حدفاصله ۲۰کیلومتری)، از غرب به شهر بانه و منطقه ایل گورک و حدود شهرستان سردشت، از جنوب به منطقه سرشیو و مریوان، و از شرق به تکاب افشار منتهی می‌شود.

این شهر زمستان‌هایی بسیار سرد دارد و بر اساس داده‌های سازمان هواشناسی یکی از سردترین نقاط شهری کشور است. یکی از پایین‌ترین دماهای ثبت شده در این شهر ۴۳ – درجه سانتیگراد بوده است. به گزارش سازمان هواشناسی جمهوری اسلامی ایران شهر سقز به همراه شهر بستان آباد در استان آذربایجان شرقی که دمای ۴۶ – درجه در آن به ثبت رسیده سرد ترین شهرهای ایران لقب گرفته‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *